Zastřešení terasy může být praktické a krásné

Vyřešili jste úspěšně zavlažování zahrady a nyní se chcete vrhnout na terasu? Pak pro Vás máme tip týkající se zastřešení terasy. Přece jenom, oddávat se posezení venku pod střechou i za nevlídného počasí je mnohdy lepší než na dešti. Střecha Vás skvěle schová a mnohdy ochrání i před silnými slunečními paprsky.

Jaký typ zastřešení zvolit?

Pokud přemýšlíte o zastřešení terasy, nabízí se Vám dvě varianty provedení. Jednou z nich je dočasné zastřešení, které je skládací. Například v podání markýzy. To znamená, že si stín budete regulovat podle sebe a v případě Vaší nepřítomnosti může být střecha zatažená. Nevýhodou je vyšší náchylnost na povětrnostní podmínky a horší termoizolační vlastnosti. U pevného zastření je tomu přesně naopak.

V rámci komplexnosti se ještě zmíníme o tom, jak by taková terasa měla být vlastně veliká. Jejímu půdorysu pak bude do jisté míry odpovídat i velikost zastřešení. Bližší informace čerpejte z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Minimální plocha terasy16 m2
Ideální rozměry4x5 m
Zabraná plocha zahradyMax. 1/3
Ideální situováníVýchod, jih a sever
K čemu všemu přihlížet při zastřešení terasy?

Pevné zastřešení terasy

Když se rozhodnete pro pevné zastřešení, nabízí se několik variant provedení. Konstrukce jako taková může být vyrobena ze dřeva nebo z moderního hliníku. Dřevo působí přírodním dojmem, je levnější, na druhou stranu se o něj musíte starat. Hliník je modernější materiál, bezúdržbový a zároveň dražší.

Součástí pevného zastřešení může být odlišná krytina. Například sklolaminátová vlnovka má tloušťku cca 0,7 mm, plný polykarbonát od 2 do 12 mm, popřípadě dáte přednost dutinkovému polykarbonátu s tloušťkou 10 až 36 mm. Nejdražší bezpečnostní sklo má tloušťku 6 mm.

Zastřešení terasy nemusí být tím jediným

Kromě zastřešení terasy se můžete zaměřit i na její boční části. K tomu obvykle slouží výše uvedené bezpečnostní sklo. Díky tomu si pak z obyčejné terasy můžete vytvořit plnohodnotnou zimní zahradu. Tu lze pohodlně obývat i při větru a nevlídném počasí. V kombinaci s vytápěním také v zimě.