Rozsvítíte si chuť k jídlu: Tipy na osvětlení jídelního stolu

Osvětlení Jídelního Stolu

Výběr správného typu svítidla

Při výběru svítidel do bytu nebo domu nehraje roli jen design, ale i jejich typ a funkce. Pro hlavní osvětlení se hodí stropní svítidla, jako jsou lustry nebo bodovky, které rovnoměrně osvětlí celou místnost. Pro intimnější atmosféru volte nástěnná svítidla nebo lampy, které dodají tlumené světlo. Při čtení nebo práci oceníte stolní lampičky s nastavitelným ramenem. Nezapomeňte ani na dekorativní osvětlení, jako jsou LED pásky nebo solární lampy, které zútulní terasu nebo balkon. Důležitým faktorem je i výběr správné žárovky. LED žárovky jsou úsporné a mají dlouhou životnost, zatímco halogenové žárovky poskytují teplejší světlo.

Velikost a tvar lustru nad stůl

Při výběru lustru nad jídelní stůl je kromě designu zásadní i jeho velikost a tvar. Lustr by měl stůl doplňovat, ne ho přebíjet. Obecně platí, že průměr lustru by měl být zhruba o 30-45 cm menší než šířka stolu. U kulatých stolů se nejlépe hodí kulaté nebo oválné lustry, zatímco nad obdélníkovým stolem vynikne i lustr hranatý nebo lineární. Důležitá je také výška zavěšení. Lustr by měl viset minimálně 75 cm nad deskou stolu, aby nepřekážel při konverzaci a zároveň dostatečně osvětloval celou plochu. U vysokých stropů je možné lustr spustit i níž, čímž se prostor opticky zútulní.

Výška zavěšení světla nad stolem

Správná výška zavěšení světla nad stolem je zásadní pro pohodlné a efektivní osvětlení pracovní plochy. Obecně se doporučuje umístit spodní okraj svítidla 40-50 cm nad desku stolu. Tato vzdálenost zajišťuje dostatek světla bez nepříjemného oslňování.

Při výběru výšky zavěšení je důležité zohlednit také výšku osoby, která u stolu pracuje, a typ svítidla. Pro vyšší osoby a stolní lampy s nastavitelným ramenem je možné zvolit i větší vzdálenost. Naopak pro nižší osoby a stropní svítidla je vhodné umístit světlo níže.

Teplota a intenzita světla

Teplota a intenzita světla jsou dva klíčové faktory ovlivňující růst rostlin. Teplota ovlivňuje fotosyntézu, dýchání a transpiraci. Každá rostlina má své teplotní optimum, při kterém se jí daří nejlépe. Intenzita světla pak určuje množství energie, kterou může rostlina využít pro fotosyntézu. Nedostatek světla vede k vytahování rostlin za světlem a celkovému oslabení. Naopak příliš intenzivní světlo může rostliny popálit. Je důležité zvolit vhodné světelné podmínky pro daný druh rostliny a zajistit jim optimální teplotu pro zdravý růst a bohatou úrodu.

Doplňkové osvětlení v jídelně

Jídelna je srdcem domova, místem setkávání a sdílení. Správné osvětlení dotváří atmosféru a umocňuje požitek z jídla. Zatímco centrální světlo je nezbytné, doplňkové osvětlení dodá jídelně šmrnc a útulnost.

Zvažte nástěnná svítidla pro jemné rozptýlení světla a zvýraznění obrazů či dekorací. Stolní lampy na příborníku navodí hřejivou atmosféru. Prostor nad jídelním stolem krásně rozzáří závěsné svítidlo. Nebojte se experimentovat s tvary, materiály a barvami.

Trendy v osvětlení jídelen

Moderní jídelny už dávno nejsou jen místem, kde rychle zhltneme oběd. Stávají se centrem domova, kde se setkáváme s rodinou a přáteli. Tomu odpovídají i trendy v osvětlení. Pryč jsou doby, kdy stačil jeden lustr uprostřed stropu. Dnes se sází na kombinaci různých typů svítidel, která navodí tu správnou atmosféru.

Stále oblíbenější jsou závěsná světla umístěná přímo nad jídelním stolem. Ta prostor zútulní a zároveň ho i opticky rozdělí. Do popředí se dostávají přírodní materiály jako dřevo, ratan nebo bambus. Vedle estetické funkce plní osvětlení i tu praktickou. Bodovky zabudované v podhledu zajistí dostatek světla pro vaření, zatímco nástěnné lampy s tlumeným světlem navodí příjemnou atmosféru pro večerní posezení.

Tipy pro malé jídelny

Malé jídelny můžou působit útulně a prostorně s pár chytrými triky. Volte světlé barvy na stěnách a nábytek v jednoduchém designu. Zrcadlo opticky zvětší prostor a dodá světlo. Rozkládací stůl šetří místo a poslouží pro více osob. Místo objemných židlí zvolte lavice nebo stohovatelné židle. Osvětlení zavěste spíše nad stůl, stropní svítidlo by zbytečně ubíralo na výšce.

Publikováno: 13. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: PetrPrasek

Tagy: osvětlení jídelního stolu | nápady na osvětlení jídelního stolu