Rozkveťte svůj domov: Tipy na pokojové kytky, které vás budou bavit

Pokojové Kytky

Výhody pokojovek v bytě

Pokojovky dokáží rozjasnit interiér a dodat mu na útulnosti. Jejich přítomnost v bytě ale přináší i řadu dalších benefitů. Zelené rostliny fungují jako přírodní čističky vzduchu, zbavují ho škodlivin a produkují kyslík. Díky tomu se nám v místnosti lépe dýchá a spí. Mnohé studie navíc prokázaly, že pobyt v blízkosti rostlin má pozitivní vliv na psychiku, snižuje stres a podporuje soustředění. Péče o pokojovky nám dává pocit zodpovědnosti a smysluplnosti, což může vést ke zlepšení nálady a celkové spokojenosti.

Nejoblíbenější druhy pro začátečníky

Pro úplné začátečníky, kteří se teprve seznamují s pěstováním rostlin, jsou ideální nenáročné druhy. Mezi ně patří například zelenec (Chlorophytum comosum), oblíbený pro svou odolnost a schopnost čistit vzduch. Další skvělou volbou je tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata), který snese i horší světelné podmínky a nevadí mu nepravidelná zálivka. Pro milovníky kvetoucích rostlin je tu africká fialka (Saintpaulia), která potěší svými barevnými květy po celý rok. Pamatujte, že i ty nejméně náročné rostliny potřebují vaši péči a lásku.

Péče o pokojové rostliny

Pokojovky dokáží zútulnit každý domov a pročistit vzduch. Aby vám ale dělaly radost co nejdéle, potřebují vaši péči. Základem je vybrat jim správné stanoviště. Některé rostliny milují slunce, jiné spíše stín. Důležitá je i zálivka. Příliš vody může rostlinám uškodit stejně jako sucho. Vždy si proto zjistěte, jaká zálivka je pro vaši rostlinu ideální. Nezapomínejte ani na hnojení. Během vegetačního období rostliny potřebují více živin. Na trhu je k dostání široká škála hnojiv, ze kterých si vyberete to pravé pro vaši pokojovku. Pravidelně také kontrolujte listy rostlin. Může se na nich objevit škůdce, se kterým je potřeba včas zatočit. S trochou péče vám vaše pokojovky budou dělat radost po mnoho let.

Řešení běžných problémů

Někdy se prostě věci nedaří, jak bychom si představovali. Zasekl se vám zip? Zkuste ho potřít tužkou – grafit poslouží jako lubrikant. Skřípe vám dveře? Pár kapek oleje na panty udělá divy. Nejde vám otevřít zavařovací sklenice? Pomozte si horkou vodou nebo utěrkou pro lepší úchop. A co s nepříjemným zápachem v lednici? Miska s jedlou sodou ho spolehlivě pohltí. Neházejte flintu do žita, i na zdánlivě neřešitelné problémy existují jednoduchá a účinná řešení.

Inspirace a trendy v interiérech

V dnešní době je snadné se nechat zahltit spoustou inspirace pro naše domovy. Sociální sítě, časopisy a blogy přetékají stylovými interiéry. Jak se ale zorientovat v záplavě trendů a najít ten pravý styl pro váš domov?

Důležité je zaměřit se na to, co se líbí vám, ne na to, co je zrovna "in". Vytvořte si nástěnku inspirace, kam si budete ukládat obrázky interiérů, barev a materiálů, které vás zaujmou. Postupně si tak ujasníte, jaký styl je vám nejbližší.

Nebojte se kombinovat různé styly a prvky. Eklektický mix starého a nového, moderního a rustikálního, může vytvořit osobitý a útulný interiér.

Publikováno: 10. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: PetrPrasek

Tagy: pokojové kytky | kytky vhodné do interiéru