Rozkvetlá zahrada: Nejkrásnější jarní cibuloviny

Jarní Cibuloviny Druhy

Tulipány: Králové jarní krásy

Tulipány, symboly jara a naděje, rozzáří svými barvami každou zahradu i domov. Původem z Persie a Turecka, tyto elegantní květiny si získaly srdce lidí po celém světě. Existuje nepřeberné množství odrůd, od klasických jednoduchých květů až po ty s třásnitými okraji a exotickými vzory. Barvy tulipánů jsou stejně rozmanité jako jejich tvary – od zářivě červené a žluté, přes něžnou růžovou a fialovou až po tajemnou černou. Pěstování tulipánů není náročné, cibulky se sází na podzim do dobře propustné půdy a na jaře se můžeme těšit z jejich okouzlující krásy.

Narcisy: Symboly nového začátku

S příchodem jara se probouzí i zářivé narcisy, květiny opředené symbolikou a legendami. Jejich zářivě žlutá barva evokuje slunce a teplo, proto jsou narcisy spojovány s novými začátky, znovuzrozením a nadějí. V mnoha kulturách jsou symbolem štěstí, prosperity a bohatství. V Číně jsou narcisy symbolem štěstí a prosperity a jsou často spojovány s lunárním Novým rokem. V Persii symbolizují příchod jara a jsou spojovány s láskou a krásou. V západní kultuře jsou narcisy spojovány s legendou o Narcisovi, krásném mladíkovi, který se zamiloval do svého odrazu ve vodě. I když tato legenda vypráví o marnivosti, narcisy nám připomínají i krásu a sílu přírody, která se po zimě znovu probouzí k životu.

Hyacinty: Intenzivní vůně a krása

Hyacinty patří k nejoblíbenějším jarním květinám, a to nejen pro svou krásu, ale i pro intenzivní, sladkou vůni, která dokáže provonět celý byt. Pochází z oblasti Středomoří a Blízkého východu a pěstují se již stovky let. Existuje mnoho odrůd hyacintů v široké škále barev, od bílé a žluté přes růžovou a fialovou až po modrou a červenou.

Hyacinty se dají pěstovat jak v zahradě, tak i v květináčích. Důležité je zajistit jim dobře propustnou půdu a slunné stanoviště. Cibulky se sází na podzim do hloubky asi 10 cm. Během kvetení je vhodné hyacinty pravidelně zalévat a odstraňovat odkvetlé květy. Po odkvětu je možné cibulky ze země vyjmout a uskladnit na suchém a chladném místě do další sezóny.

Modřence: Nenáročné a půvabné

Modřence patří mezi nejoblíbenější trvalky do českých zahrad. Není divu, jejich krása a nenáročnost z nich dělají ideální rostliny pro začátečníky i zkušené zahradníky. Modré, fialové nebo bílé květy ve tvaru hroznu zdobí zahradu od června do srpna. Modřence preferují slunná stanoviště a propustnou půdu. Jsou odolné vůči suchu a chorobám. Stačí jim základní péče – občasné zalévání a odstranění odkvetlých květů. Modřence se snadno množí dělením trsů na jaře nebo na podzim. Hodí se do smíšených záhonů, skalek i k řezu. Vyzkoušejte modřence ve vaší zahradě a užijte si jejich krásu a nenáročnost!

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: jarní cibuloviny druhy | informace o druzích jarních cibulovin