Rozkvetlá zahrada i na podzim: Tyto keře vám budou závidět všichni!

Keře Kvetoucí Na Podzim

Barevný podzim na zahradě

Podzim neznamená jen konec barev na zahradě. Naopak! Existuje spousta keřů, které vám svými květy rozzáří zahradu i v tomto období. Mezi oblíbené podzimní krasavce patří hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), která vás okouzlí svými bohatými květenstvími v bílé, růžové nebo dokonce zelenkavé barvě. Další stálicí je brslen (Euonymus), jehož listy se na podzim zbarvují do ohnivých odstínů červené a oranžové. A co teprve kalina bodnantská (Viburnum bodnantense) s voňavými růžovými květy, které odolávají i prvním mrazíkům? Pro milovníky netradičních rostlin je tu škornice (Cotinus coggygria) s neobvyklými květy připomínajícími chomáčky dýmu. A nesmíme zapomenout ani na vřes obecný (Calluna vulgaris) a vřesovec (Erica), které svými drobnými kvítky v nejrůznějších barvách vytvoří na zahradě kouzelnou podzimní atmosféru. Při výběru podzimně kvetoucích keřů nezapomeňte zohlednit jejich nároky na stanoviště a péči. S trochou snahy si tak i na podzim budete moci užívat barevnou a voňavou zahradu.

Proč vsadit na kvetoucí keře

Podzimní zahrada nemusí být jen o barevných listech. Kvetoucí keře vnášejí do tlumené palety podzimu zářivé barvy a stávají se vítaným zpestřením. Pozdně kvetoucí druhy navíc lákají včely a motýly, čímž podporují biodiverzitu i v chladnějších měsících. Výběr je pestrý, od kompaktních kultivarů vhodných do menších zahrad až po rozložité keře pro ty, kteří mají prostoru nazbyt. Mezi favority patří hortenzie latnatá, která okouzlí svými bohatými květenstvími v barvách od bílé po temně růžovou. Za zmínku stojí také kalina bodnantská s voňavými růžovými květy, odolná a nenáročná tavolník van Houtteův s bílými květy, nebo elegantní pieris japonský s bílými nebo růžovými květy zvonkovitého tvaru. Při výběru zvažte nejen vzhled, ale i nároky na stanoviště a péči. S trochou plánování si tak i na podzim užijete barevnou a voňavou zahradu.

Hvězdník - krása pozdního léta

S příchodem podzimu se zahrady často zahalují do tlumených barev, ale existuje několik výjimečných keřů, které se rozhodnou zazářit právě v tomto období. Jedním z nich je i hvězdník, latinsky zvaný Symphyotrichum, dříve známý jako Aster. Jeho drobné, hvězdicovité květy v barvách od bílé a růžové po fialovou a modrou rozzáří každý kout zahrady až do prvních mrazíků. Existuje mnoho druhů hvězdníků, které se liší výškou, barvou květů i tvarem listů. Pro menší zahrady se hodí kompaktní odrůdy, jako je například 'Prof. Anton Kippenberg' s růžovými květy, zatímco do větších prostorů se skvěle hodí vysoké druhy, jako je 'Little Carlow' s modrofialovými květy. Pěstování hvězdníků není náročné, preferují slunné stanoviště a propustnou půdu. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů podpoří další kvetení. Kromě hvězdníků existuje i mnoho dalších keřů, které kvetou na podzim. Mezi ně patří například hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) s velkými kuželovitými květenstvími, kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) s bílými květy a červenými plody, nebo tavolník japonský (Spiraea japonica) s růžovými květy. Tyto keře nejenže ozdobí vaši zahradu na podzim, ale poskytnou také potravu a úkryt pro hmyz a ptáky.

Hortenzie - královna podzimu

Ačkoliv si s příchodem podzimu většina zahradních krásek balí kufry a chystá se k zimnímu spánku, existují i ​​takové, které si pro svou velkou show vybírají právě toto období. Mezi ně bezpochyby patří i hortenzie, přezdívaná pro svou krásu a bohatost květů "královna podzimu".

Zatímco některé druhy hortenzií, jako je hortenzie velkolistá, hýří barvami již od léta, jiné si své nejkrásnější šaty schovávají až na podzim. Patří mezi ně například hortenzie latnatá, která nás okouzluje svými mohutnými, kuželovitými květenstvími v barvách od bílé přes růžovou až po temně vínovou. Další podzimní kráskou je hortenzie stromečkovitá, jejíž květy se postupně mění z bílé na zelenkavou a nakonec hnědou, čímž dodávají zahradě zajímavý nádech.

Ať už zvolíte jakýkoliv druh, hortenzie vám zaručeně zpříjemní podzimní dny a prozáří vaši zahradu pestrou paletou barev.

Zářící krásou: Skalník

Skalník sice nepatří mezi typické podzimní květy, ale jeho krása září i v tomto období. Zatímco na jaře nás okouzluje záplavou bílých nebo růžových kvítků, na podzim se ke slovu hlásí jeho listy. Ty se barví do ohnivých odstínů žluté, oranžové a červené a vytváří tak v zahradě nádhernou barevnou show. Navíc, některé druhy skalníků, jako například skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri), nás na podzim obdarují i drobnými červenými plody, které jsou pastvou pro oči a zároveň slouží jako potrava pro ptáky.

Mezi další keře, které na podzim rozkvétají, patří například hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) s velkými bílými květy, které se postupně zbarvují do růžova, nebo kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) s drobnými bílými kvítky uspořádanými do bohatých květenství. Tyto keře nám svými květy zpestří podzimní zahradu a prodlouží tak radost z kvetoucího království až do pozdního podzimu.

Nenáročný a voňavý: Komule

Komule, známá také jako motýlí keř, je skvělou volbou pro ty, kteří hledají nenáročnou a přitom krásně kvetoucí rostlinu do své podzimní zahrady. Kvete od léta až do podzimu a svými fialovými, růžovými nebo bílými květy lákají motýly a včely. Existuje mnoho druhů komulí, které se liší výškou, barvou květů a dobou kvetení. Pro menší zahrady se hodí kompaktnější odrůdy, jako je například 'Nanho Blue' s modrými květy, nebo 'Little Lady' s růžovými květy. Do větších prostor se naopak hodí vzrůstnější druhy, jako je například komule Davidova (Buddleja davidii), která může dorůstat až do výšky 5 metrů. Komule preferuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Je odolná vůči suchu a netrpí příliš chorobami ani škůdci. Řez komulí se provádí na jaře, kdy se odstraní staré a poškozené větve. Tím se podpoří růst nových výhonů a bohatší kvetení. Komule je nenáročný keř, který vám svými krásnými květy zpříjemní podzimní dny a přiláká do vaší zahrady užitečný hmyz.

Okouzlující kalina bodnantská

Kalina bodnantská je jako z pohádky. Kvete na podzim a její něžné květy v barvách od bílé po růžovou prozáří i tu nejšedivější zahradu. Její krása vynikne ve skupině s ostatními podzimními kráskami, jako jsou hortenzie, břestovce nebo tavolníky.

Existuje mnoho druhů keřů, které kvetou na podzim a rozzáří vaši zahradu. Mezi nejoblíbenější patří:

Hortenzie - s bohatými květy v mnoha barvách

Břestovce - s drobnými květy uspořádanými do lat

Tavolníky - s vonnými květy v bílé nebo růžové barvě

Kalina bodnantská - s něžnými květy v barvách od bílé po růžovou

Tyto keře vám zaručí, že vaše zahrada bude krásná i na podzim.

Pestré plody: Dřišťál

Dřišťál, latinsky Berberis, je rod zahrnující okolo 450-500 druhů opadavých i stálezelených keřů. Pochází z Asie, Evropy, Afriky a Severní Ameriky. U nás se pěstuje několik druhů, například dřišťál obecný (Berberis vulgaris), dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) nebo dřišťál Juliin (Berberis julianae). Tyto keře jsou oblíbené pro své nenáročné pěstování, odolnost a dekorativní vzhled.

Dřišťály kvetou obvykle na jaře, od dubna do května. Jejich květy jsou drobné, žluté a uspořádané v hroznech. Na podzim se na keřích objevují plody – červené, oranžové nebo černé bobule. Plody dřišťálu obecného jsou jedlé a používají se k výrobě marmelád, šťáv nebo likérů. Plody ostatních druhů dřišťálu jsou mírně jedovaté a ke konzumaci se nehodí.

Dřišťály jsou nenáročné na pěstování a dobře snášejí i sušší půdy. Preferují slunné stanoviště, ale snesou i polostín. Jsou odolné vůči mrazu a chorobám. Dřišťály se hodí do skupinových výsadeb, živých plotů i jako solitéry.

Výběr stanoviště a péče

Při výběru stanoviště pro podzimní kvetoucí keře je důležité zohlednit jejich specifické potřeby. Většina z nich preferuje slunné stanoviště s minimálně 6 hodinami slunečního svitu denně. Nicméně, některé druhy, jako například hortenzie stínomilná, snesou i polostín. Důležitá je také kvalita půdy. Obecně platí, že kvetoucí keře preferují dobře propustnou, humózní půdu s mírně kyselým pH. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo rašelinu.

Co se týče péče, podzimní kvetoucí keře nevyžadují žádnou zvláštní péči. Pravidelná zálivka je důležitá zejména v období sucha a po výsadbě. Hnojení se doporučuje na jaře po rašení listů. Pro bohatší kvetení je vhodné odstraňovat odkvetlé květy. Řez se provádí dle druhu, obecně platí, že se odstraňují staré, poškozené nebo nevzhledné větve. Mezi oblíbené druhy keřů, které kvetou na podzim, patří hortenzie latnatá, hortenzie stínomilná, kalina vonná, tavolník japonský, brslen fortuneův nebo krásnoplodka bodnantská.

Tipy pro zdravé kvetení

Pro bohaté kvetení vašich podzimních keřů je důležitá správná péče. Vhodná doba pro řez se liší druh od druhu. Keře kvetoucí na jaře, jako je zlatice (Forsythia) nebo tavolník (Spiraea), se řežou ihned po odkvětu. Naopak, keře kvetoucí na podzim, jako je hortenzie (Hydrangea) nebo kalina (Viburnum), se řežou až na konci zimy nebo začátkem jara. Důležité je také pravidelné hnojení. Na jaře použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku pro podporu růstu. Na podzim zvolte hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který podpoří vyzrávání dřeva a tvorbu květů. Nezapomínejte ani na dostatečnou zálivku, a to zejména během suchých období. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Mulčování kolem keřů pomůže udržet vlhkost a omezí růst plevele. Dodržováním těchto tipů se budete moci těšit z krásných květů vašich podzimních keřů po mnoho let.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: PetrPrasek

Tagy: keře kvetoucí na podzim | druhy keřů, které kvetou na podzim