Rozkvete i u vás? Tipy pro pěstování klívie.

Klívie Pěstování

Stanoviště pro klívii: Světlo a stín

Klívie sice nepatří mezi nijak zvlášť náročné pokojové rostliny, přesto je potřeba dodržovat pár základních pravidel, aby prospívala a bohatě kvetla. Jedním z nejdůležitějších faktorů je správné umístění. Klívie miluje dostatek světla, ale přímé sluneční paprsky jí nesvědčí. Ideální je proto stanoviště na světlém místě bez přímého slunce, například na parapetu okna orientovaného na východ nebo západ. V létě je vhodné klívii přistínit, aby nedošlo k popálení listů.

Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, preferuje klívie teploty okolo 20-25 °C. V zimě, kdy rostlina odpočívá a sbírá síly na další kvetení, je ideální teplota okolo 10-15 °C. V tomto období je také důležité omezit zálivku a dopřát klívii spíše sušší substrát.

Správné stanoviště a dodržování teplotních nároků jsou základem pro úspěšné pěstování klívie. Pokud rostlině dopřejete tyto základní podmínky, odmění se vám bohatým a dlouhotrvajícím kvetením.

Ideální teplota pro pěstování

Klívie sice snáší i běžnou pokojovou teplotu, ale pro optimální růst a kvetení je ideální teplota o něco nižší. Během jara a léta, kdy klívie aktivně roste, preferuje teploty mezi 18-24 °C. V horkých letních dnech je vhodné ji chránit před přímým slunečním zářením, které by mohlo popálit listy. Na podzim a v zimě, kdy klívie vstupuje do období klidu, je vhodné snížit teplotu na 10-14 °C. Toto chladnější období je klíčové pro indukci kvetení. Pokud klívie nemá dostatečně chladné období, nemusí příští rok vykvést. Důležité je také vyhnout se náhlým teplotním výkyvům, které by mohly rostlinu stresovat.

Zálivka klívie: Méně je více

Klívie, původem z Jižní Afriky, je rostlina, která si libuje v mírně vlhkém prostředí, ale nesnáší přemokření. Mnoho lidí dělá tu chybu, že ji zalévá příliš často, což vede k hnilobě kořenů a následnému úhynu rostliny. Ideální je zalévat klívii tehdy, když je vrchní vrstva substrátu suchá na dotek. Použijte prst a zkontrolujte vlhkost půdy. Pokud je suchá, zalijte rostlinu dostatečným množstvím vody, dokud nezačne vytékat odtokovými otvory. Nepoužívejte studenou vodu z kohoutku, raději ji nechte odstát na pokojovou teplotu. Během zimy, kdy je klívie v období vegetačního klidu, omezte zálivku na minimum. Stačí ji zalít jednou za měsíc, aby kořeny zcela nevyschly. Pamatujte, že klívie je sukulentní rostlina a dokáže si ve svých listech uchovat určité množství vody.

klívie pěstování

Vhodný substrát a hnojení

Klívie preferují spíše těžší, výživný substrát s dobrou propustností. Ideální je směs kompostové zeminy, rašeliny a písku v poměru 2:1:1. Pro zajištění dobré drenáže je vhodné na dno květináče nasypat vrstvu keramzitu. Klívie přesazujeme zhruba jednou za 2-3 roky, vždy na jaře po odkvětu. Používáme květináč jen o trochu větší, než byl ten původní, protože klívie kvetou lépe, když mají kořeny mírně stísněné. Hnojení je důležité pro bohaté kvetení. Od jara do konce léta hnojíme klívie jednou za 14 dní hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. V zimě, kdy klívie odpočívají, hnojení omezíme na minimum nebo zcela vynecháme. Důležité je také hlídat přemokření substrátu, které může vést k hnilobě kořenů. Zaléváme vždy až po proschnutí vrchní vrstvy zeminy.

Kdy a jak přesazovat klívii

Klívie, původem z Jižní Afriky, není náročná na přesazování. Naopak, časté stěhování do větších květináčů nemá ráda. Nejvhodnější dobou pro přesazování klívie je jaro, ideálně po odkvětu. Mladé rostliny stačí přesadit jednou za rok, starší exempláře pak jednou za dva až tři roky, a to pouze v případě, že kořeny již zcela vyplňují květináč. Při přesazování buďte opatrní na kořeny, jsou velmi křehké a snadno se lámou. Použijte substrát určený pro kvetoucí rostliny, který je bohatý na živiny. Nový květináč by měl být jen o trochu větší než ten původní, maximálně o 2-3 cm v průměru. Po přesazení dopřejte klívii dostatečnou zálivku a umístěte ji na světlé stanoviště, ale ne na přímé slunce. V prvních týdnech po přesazení hnojte jen mírně. Správně provedené přesazení podpoří zdravý růst a bohaté kvetení vaší klívie.

Klívie je jako vděčný host – dopřejte jí světlé místo bez prudkého slunce, občasnou zálivku a čas od času trochu hnojiva, a ona se vám odmění záplavou ohnivých květů.

Zdeněk Zahradník

Rozmnožování klívie: Dělení trsů

Dělení trsů je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak si namnožit klívii. Provádíme ho nejlépe na jaře po odkvětu, kdy přesazujeme rostlinu. Z květináče opatrně vyjmeme celý trs a zbavíme ho zeminy. Ostrým nožem rozdělíme trs na několik menších rostlin, z nichž každá by měla mít alespoň 4 listy a dostatek zdravých kořenů. Řezné rány ošetříme dřevěným uhlím, abychom zabránili hnilobě. Připravíme si květináče o něco větší, než je kořenový systém oddělku. Na dno dáme drenážní vrstvu a naplníme je substrátem pro pokojové rostliny smíchaným s pískem. Oddělky zasadíme tak, aby kořenový krček byl mírně nad úrovní substrátu. Zalijeme a umístíme na světlé stanoviště bez přímého slunce. Mladé rostliny by měly začít kvést do 2-3 let.

klívie pěstování
Pěstování klívie v kostce
Vlastnost Popis
Světlo Jasné, nepřímé světlo, snese i stín
Zálivka Mírná, nechat půdu mezi zálivkami proschnout
Teplota Pokojová teplota, v zimě chladnější (10-15°C)
Vlhkost Střední vlhkost vzduchu
Hnojení Během vegetace (jaro-léto) jednou za měsíc hnojivem na kvetoucí rostliny

Klívie nekvete? Možné příčiny

Klívie, původem z Jižní Afriky, je oblíbená pokojová rostlina pro své nádherné oranžové, žluté nebo červené květy, které se objevují obvykle na konci zimy nebo na jaře. Co ale dělat, když vaše klívie nekvete? Důvodů může být hned několik. Prvním a nejčastějším je nedostatek světla během zimy. Klívie potřebuje pro kvetení dostatek jasného, ​​ale nepřímého světla. Během zimních měsíců, kdy jsou dny krátké, je vhodné ji umístit na světlejší stanoviště, například k oknu orientovanému na jih. Dalším důvodem může být příliš vysoká teplota během zimního období. Klívie potřebuje pro kvetení chladnější období klidu, ideálně s teplotami mezi 10-15 °C. Pokud je teplota v místnosti, kde klívii pěstujete, příliš vysoká, nemusí vykvést. Třetím faktorem ovlivňujícím kvetení je zálivka a hnojení. Během vegetačního období, od jara do podzimu, zalévejte klívii pravidelně, ale nenechávejte ji stát ve vodě. Během zimy zálivku omezte. Hnojte klívii během vegetačního období jednou za 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. Posledním důvodem může být přesazování. Klívie preferuje spíše stísněnější podmínky a přesazování do příliš velkého květináče může negativně ovlivnit kvetení. Klívii přesazujte pouze tehdy, když kořeny vyplňují celý květináč, ideálně na jaře. Dodržováním těchto tipů a trpělivostí se i vaše klívie odmění záplavou krásných květů.

Škůdci a choroby klívie

Klívie je sice odolná rostlina, ale i tak ji můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější nezvané hosty patří svilušky, vlnatky a puklice. Tyto potvory se živí rostlinnou šťávou, což může vést k deformaci listů, žloutnutí a celkovému oslabení klívie. Pokud škůdce objevíte včas, stačí je mechanicky odstranit a rostlinu osprchovat vlažnou vodou. V případě silnějšího zamoření je vhodné sáhnout po insekticidním přípravku určeném pro pokojové rostliny.

klívie pěstování

Kromě škůdců můžou klívii napadnout i houbové choroby, a to především v případě nadměrné zálivky nebo špatného odvodnění substrátu. Typickými příznaky jsou hnědé skvrny na listech, hniloba kořenů a celkové chřadnutí rostliny. V takovém případě je nutné omezit zálivku, zkontrolovat stav kořenů a případně přesadit klívii do nového substrátu. Prevencí proti houbovým chorobám je správná zálivka a vzdušný substrát.

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Pravidelně kontrolujte své klívie, zda nevykazují známky napadení škůdci nebo chorobami. Dodržováním správných pěstitelských postupů, jako je správná zálivka, hnojení a umístění, zajistíte, aby vaše klívie prospívaly a dělaly vám radost svými krásnými květy.

Zimní péče o klívii: Odpočinek

Klívie, tato krásná květina s exotickým nádechem, si v našich domovech získala značnou popularitu. Aby nám ale dělala radost svými nádhernými květy i další rok, potřebuje během zimy trochu péče a odpočinku. Od listopadu do února, kdy se dny krátí a slunečního svitu ubývá, dopřejte klívii vegetační klid. V tomto období omezte zálivku na minimum, zhruba jednou za dva až tři týdny, a to pouze tehdy, když je substrát suchý. Klívie v zimě nehnojte a umístěte ji na chladnější a světlejší místo, ideálně s teplotou okolo 10-15 °C. Vyhněte se blízkosti radiátorů a jiných zdrojů tepla, které by mohly rostlinu vysušovat. Během zimního odpočinku klívie netvoří nové listy ani květy, ale ukládá síly na nadcházející vegetační období. Dodržování těchto zásad zajistí, že vaše klívie bude zdravá a silná a na jaře vás odmění bohatým květenstvím.

Klívie: Dekorativní ozdoba domova

Klívie, původem z Jižní Afriky, je oblíbená pokojová rostlina, která okouzluje svými nádhernými oranžovými, žlutými nebo červenými květy. Klívie není náročná na pěstování a s trochou péče vám bude dělat radost po mnoho let. Prospívá na světlém stanovišti bez přímého slunečního záření. Zálivku volte mírnou, půda by mezi zaléváním měla mírně proschnout. V době vegetace, od jara do podzimu, klívii dopřejte pravidelné hnojení hnojivem pro kvetoucí rostliny. Klívie preferuje spíše chladnější prostředí, ideální teplota pro ni je okolo 18-20 °C. Během zimy dopřejte klívii období klidu, omezte zálivku a umístěte ji do chladnější místnosti s teplotou okolo 10-12 °C. Přesazování stačí klívii jednou za 2-3 roky do substrátu pro pokojové rostliny. Při dodržení těchto zásad se vám klívie odmění bohatým kvetením a stane se nepřehlédnutelnou ozdobou vašeho domova.

Publikováno: 17. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: klívie pěstování