Řízkování dřevin: Jak na to?

Řízkování Dřevin

Výhody řízkování dřevin

Řízkování dřevin, neboli vegetativní množení řízky, je metoda s mnoha výhodami. Tou největší je bezesporu zachování genetické informace mateřské rostliny. Získáte tak rostlinu s totožnými vlastnostmi, jako je odolnost vůči chorobám, plodnost nebo třeba tvar koruny. To je obzvlášť důležité u odrůd, které byly speciálně vyšlechtěny pro své vlastnosti. Další velkou výhodou je rychlost a jednoduchost. Řízkování je oproti množení semeny výrazně rychlejší a méně náročné. Nemusíte se složitě starat o klíčení semen a mladé rostlinky. Stačí správně odebrat a ošetřit řízky a s trochou péče se brzy dočkáte zakořeněných rostlin. Řízkování je také finančně nenáročné. Nemusíte kupovat drahá semena nebo sazenice, protože řízky si můžete snadno namnožit sami z vlastních rostlin. Tato metoda je tak ideální pro všechny, kteří si chtějí namnožit své oblíbené dřeviny a ušetřit peníze.

Druhy řízků

Řízkování dřevin je oblíbená metoda množení rostlin, která využívá schopnosti rostlin regenerovat z částí stonků, kořenů nebo listů. Existuje několik druhů řízků, které se liší částí rostliny, ze které jsou odebrány, a dobou odběru. Mezi nejčastější druhy řízků patří:

  • Bylinné řízky: Tyto řízky se odebírají z mladých, ještě nezdřevnatělých výhonů na jaře nebo začátkem léta. Jsou vhodné pro množení bylin a některých druhů dřevin s měkkými stonky.
  • Zelené řízky: Zelené řízky se odebírají z polovyzrálých výhonů v pozdním jaru nebo začátkem léta. Jsou vhodné pro množení mnoha druhů dřevin, včetně okrasných keřů a stromů.
  • Dřevité řízky: Dřevité řízky se odebírají ze zralých, zdřevnatělých výhonů v období vegetačního klidu, obvykle na podzim nebo v zimě. Jsou vhodné pro množení mnoha druhů stromů a keřů.
  • Kořenové řízky: Kořenové řízky se odebírají z kořenů rostlin v období vegetačního klidu. Jsou vhodné pro množení některých druhů dřevin, které snadno tvoří kořeny z kořenových segmentů.
  • Listové řízky: Listové řízky se odebírají z listů rostlin a využívají se pro množení některých druhů dřevin, které jsou schopny regenerovat z listových pletiv.

Volba správného druhu řízku závisí na druhu dřeviny, kterou chceme množit, a na ročním období. Důležité je dodržovat správný postup při odběru a ošetření řízků, abychom zajistili jejich úspěšné zakořenění a růst.

Vhodná doba pro řízkování

Řízkování dřevin, ať už jde o listnaté nebo jehličnaté druhy, vyžaduje správné načasování. To je klíčové pro úspěšné zakořenění a zdravý růst nových rostlin. Obecně se řízkování dělí na dva typy: dřevité a bylinné řízky. Dřevité řízky odebíráme z vyzrálých větví v období vegetačního klidu, ideálně na podzim po opadu listů nebo brzy na jaře před rašením. Naopak bylinné řízky se odebírají z mladých, zelených výhonů během vegetace, nejlépe koncem jara nebo začátkem léta. V tuto dobu obsahují dostatek růstových hormonů, které podporují tvorbu kořenů. U některých druhů je možné odebírat řízky i v průběhu léta, ale je potřeba zajistit jim dostatečnou vlhkost a stín, aby nedošlo k jejich dehydrataci. Správné načasování se liší druh od druhu, proto je vždy vhodné si o konkrétní dřevině zjistit více informací. Pamatujte, že úspěšnost řízkování ovlivňuje i výběr zdravé a silné mateřské rostliny a dodržení správných postupů při odběru a ošetření řízků.

Příprava řízků

Řízkování patří mezi oblíbené metody množení dřevin, a to jak mezi zahrádkáři, tak i v profesionálním zahradnictví. Příprava řízků je klíčovým krokem pro úspěšné zakořenění a následný růst nové rostliny. Pro začátek je důležité vybrat správný termín. U většiny dřevin se řízky odebírají na jaře z mladých, zdravých výhonů, které teprve začínají dřevnatět. Použít se dají i bylinné řízky, které se odebírají z nezdřevnatělých částí rostliny. Délka řízku se liší dle druhu dřeviny, obvykle se pohybuje mezi 10 až 20 cm. Řez je nutné vést ostrým nožem nebo žiletkou, aby nedošlo k poškození pletiv. Spodní řez by měl být vedený šikmo pod očkem, horní řez rovně nad očkem. Z dolní části řízku se odstraní listy, aby se zabránilo jejich hnití v substrátu. U některých druhů dřevin je vhodné použít stimulátor zakořeňování, který podpoří tvorbu kořenů. Takto připravené řízky se zapichují do substrátu, který by měl být vzdušný a propustný. Vhodnou volbou je směs rašeliny a perlitu. Řízky je nutné udržovat v teple a vlhku, dokud nezakoření. Pravidelně je kontrolujeme a v případě potřeby zaléváme. Zakořenění trvá obvykle několik týdnů až měsíců v závislosti na druhu dřeviny.

Substrát pro zakořenění

Pro úspěšné zakořenění řízků dřevin je volba správného substrátu zásadní. Substrát by měl splňovat několik důležitých vlastností. Měl by být dostatečně vzdušný, aby kořeny měly přístup ke kyslíku, a zároveň dostatečně zadržoval vlhkost, aby řízky neuschly. Důležitá je také jeho struktura, která by měla být jemná a kyprá, aby se v ní kořeny snadno rozvíjely.

Mezi vhodné substráty pro zakořeňování řízků patří například směs rašeliny a perlitu, kokosové vlákno, vermikulit nebo čistý perlit. Rašelina dodává substrátu potřebnou kyselost a zadržuje vlhkost, perlit a vermikulit zajišťují vzdušnost a dobrou drenáž. Kokosové vlákno je pak ekologickou alternativou rašeliny s podobnými vlastnostmi.

Při výběru substrátu je důležité zohlednit i druh dřeviny, kterou chceme řízkovat. Některé druhy preferují kyselejší substráty, jiné naopak neutrální až mírně zásadité. Před samotným řízkováním je vhodné substrát sterilizovat, abychom zničili případné zárodky chorob a škůdců. Sterilizaci provedeme propařením horkou párou nebo prohřátím v troubě. Správně zvolený a připravený substrát je základem úspěšného zakořenění řízků a následného růstu mladých rostlin.

Zasazení řízků

Řízkování patří mezi nejoblíbenější metody množení dřevin. Je to poměrně jednoduchý a efektivní způsob, jak získat nové rostliny s identickými vlastnostmi jako mateční rostlina. Pro zasazení řízků je ideální období od pozdního jara do začátku léta, kdy jsou rostliny v plném růstu. Používáme ostrý a čistý nůž nebo zahradnické nůžky, abychom zabránili šíření chorob. Řízky by měly být dlouhé 10 až 15 cm a měli bychom je odebírat z mladých, zdravých výhonů. Odstraníme spodní listy, abychom zabránili jejich hnití v půdě. Pro zakořenění řízků je vhodný substrát s dobrou drenáží, například směs rašeliny a perlitu. Řízky zapíchneme do substrátu asi do třetiny jejich délky a jemně přitlačíme zeminu okolo nich. Pro vytvoření příznivého mikroklimatu můžeme řízky přikrýt průhledným igelitovým sáčkem nebo je umístit do minipařeniště. Důležitá je pravidelná zálivka, substrát by měl být stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. Zakořenění řízků trvá obvykle 4 až 8 týdnů v závislosti na druhu dřeviny. Po zakořenění začnou řízky tvořit nové listy, to je signál, že je můžeme přesadit do samostatných květináčů nebo na konečné stanoviště.

Péče o řízky

Řízky potřebují pro zakořenění specifické podmínky. Důležitá je především stálá vlhkost substrátu, která zabrání jejich vadnutí. Zároveň je ale potřeba zajistit dostatečné větrání, aby řízky nezačaly hnít. Ideální je umístit je na světlé místo, kam ale nesvítí přímé slunce. Teplota by se měla pohybovat mezi 18-22 °C. Pro zakořenění je vhodné použít speciální substrát pro řízkování, který je vzdušný a dobře propustný. Můžete si ho koupit v každém zahradnictví, nebo si ho namíchat sami z rašeliny, perlitu a písku. Řízky zapíchněte do substrátu zhruba do jedné třetiny jejich délky a jemně přitlačte. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a v případě potřeby zalévejte. Zakořenění řízků trvá obvykle 4-8 týdnů v závislosti na druhu dřeviny. Po uplynutí této doby zkuste opatrně zatáhnout za řízek. Pokud klade odpor, znamená to, že už pustil kořínky. Nyní ho můžete přesadit do většího květináče s kvalitním substrátem a začít s ním zacházet jako s běžnou rostlinou. Množení dřevin řízkováním je jednoduchá a levná metoda, jak si namnožit oblíbené druhy rostlin. S trochou trpělivosti a péče se vám to jistě podaří.

Přesazování zakořeněných řízků

Zakořeněné řízky představují naději na nové rostliny, ale cesta k úspěšnému přesazení vyžaduje trochu péče. Nejdříve se ujistěte, že řízky mají dostatečně vyvinutý kořenový systém. Jemně zkontrolujte, zda kořeny prorůstají skrz drenážní otvory v nádobě. Pokud ano, je čas na přesazení. Zvolte květináč o něco větší, než je ten stávající, aby měly kořeny prostor pro další růst. Substrát by měl být vzdušný a propustný, ideálně směs pro dřeviny. Před přesazením substrát v novém květináči mírně navlhčete. Opatrně vyjměte řízky z původní nádoby a snažte se co nejméně poškodit kořeny. V novém květináči vytvořte jamku a řízek do ní umístěte tak, aby byl zasazen ve stejné hloubce jako v původní nádobě. Jemně přitlačte substrát kolem řízku a zalijte. Přesazené řízky umístěte na stanoviště s rozptýleným světlem a udržujte substrát mírně vlhký. Během několika týdnů by se řízky měly uchytit v novém prostředí a začít růst. Metoda množení dřevin řízkováním je oblíbená pro svou jednoduchost a efektivitu. Umožňuje nám množit rostliny s žádoucími vlastnostmi a vytvářet si tak vlastní sbírku zdravých a silných dřevin.

Nejčastější chyby při řízkování

Metoda množení dřevin řízkováním patří mezi oblíbené způsoby, jak si namnožit oblíbené rostliny. I když se zdá být jednoduchá, i zkušení zahradníci se občas setkají s nezdarem. Jednou z nejčastějších chyb je špatná volba řízků. Pro zdárné zakořenění je klíčové odebírat řízky z mladých, zdravých a silných výhonů. Starší dřevo koření hůře a řízky z nemocných rostlin se nemusí ujmout vůbec. Důležitá je i správná doba odběru. U většiny dřevin je ideální období pro odběr řízků jaro nebo podzim, kdy jsou rostliny v plné síle. Letní horka a mrazy v zimě mohou řízky oslabit a znemožnit jejich zakořenění. Častou chybou je i nesprávná péče o řízky po jejich odběru. Řízky potřebují vlhké prostředí, ale nesmí stát ve vodě. Půda by měla být propustná a vzdušná, aby se k řízkům dostal kyslík. Důležitá je i správná teplota. Příliš nízká teplota zpomaluje zakořeňování, zatímco vysoká teplota může vést k hnilobě. Nepodceňujte ani důležitost dezinfekce. Používejte čisté nástroje a nádoby, abyste předešli šíření chorob.

Tipy pro úspěšné zakořenění

Pro úspěšné zakořenění řízků dřevin je klíčový výběr správného období. U většiny druhů se doporučuje odebírat řízky z mladých, zdravých výhonů brzy ráno, kdy je v rostlinách nejvíce vody. Důležitá je i volba substrátu. Ideální je propustná směs rašeliny a písku, která zajistí dostatek vlhkosti a zároveň provzdušnění. Řízky by měly být zasazeny do hloubky asi 2-3 cm a substrát by měl být udržován stále mírně vlhký. Pro zakořenění je důležitá i teplota. Většina dřevin zakořeňuje nejlépe při teplotě 20-25 °C. Pro udržení optimální vlhkosti a teploty je vhodné použít pařeniště nebo fóliovník. Některé druhy dřevin zakořeňují hůře a je vhodné použít stimulátor zakořeňování. Ten obsahuje hormony, které podporují tvorbu kořenů. Důležité je také zajistit řízkům dostatek světla, ale ne přímé slunce, které by je mohlo spálit. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a v případě potřeby zalévejte. Zakořenění řízků trvá obvykle několik týdnů až měsíců v závislosti na druhu dřeviny.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: řízkování dřevin | metoda množení dřevin řízkováním