Pracovní stůl – Není materiál jako materiál

Je vaší hlavní pracovní náplní kancelářská činnost libovolného charakteru? Ať už pracujete z domu nebo v kanceláři, určitě budete potřebovat pracovní stůl. Taková pomyslná základna, která pojme počítač, notebook, šanony, bloky na poznámky a mnohé další věci podle toho, na co jste při práci zvyklí. Jestliže nemáte povědomí o tom, jak se vybírá takový stůl, poradíme Vám.

Rozměry hrají podstatnou roli

Velikost pracovního stolu se pochopitelně odvíjí od toho, co všechno na něm budete mít. Důležitá je i samotná výška, kterou lze odvodit od výšky postavy člověka. Praktickou pomůcku Vám v tomto směru přinášíme prostřednictvím níže prezentované tabulky.

Výška stoluVýška člověka
65 cm160 až 170 cm
67 až 75 cm170 až 185 cm
75 až 80 cm185 až 200 cm
Podle čeho určit výšku pracovního stolu?

Pokud jde o celkovou velikost, za minimální hloubku je považováno 70 cm a za minimální délku lze brát rozměr 100 cm. Jde o nejmenší parametry, které samozřejmě mohou nabývat do obou stran podle Vašich potřeb.

Pracovní stůl a jeho materiál

Když vybíráte pracovní stůl, hodně podstatnou věcí se stane jeho výrobní materiál. Každý z nich totiž přináší trochu odlišné vlastnosti. Masivní dřevo bude jistě zdravotně nezávadné a vzhledově originální. Musíte si za něj ovšem připlatit. Odolnou alternativou jsou například MDF desky. Levnější verzí je laminát. Ten je ovšem náchylnější k poškrábání a opotřebení. Mnohem odolnější v tomto směru bude dýha, která je sice lepená, na druhou stranu se poměrně snadno udržuje.

Nabízí se ještě jiné alternativy, jakými jsou například sklo. Originálně může vypadat kov nebo spojení kovu a masivního dřeva. Tou nejlevnější verzí je pak plast. Ten se hodí spíše do dětského pokoje.

Pracovní stůl – Co dalšího si pohlídat?

Při nákupu pracovního stolu neopomínejte ani na výškovou stavitelnost. Zakoupit můžete produkty s integrovanými šuplíky, dírami pro kabeláž, ale také s náklopnou deskou. Pracovní stůl si zároveň umístěte na dostatečně prosvětlené místo nebo si zajistěte kvalitní osvětlení.