Postele mohou nabývat nejrůznějších podob

Každý rodinný dům ve formě dřevostavby nebo zděného objektu disponuje ložnicí. Místností, kde spíme a nabíráme nové životní síly. Právě v těchto prostorách by Vám neměl chybět jeden z nejpodstatnějších doplňků, kterým je postel. Tento článek se Vám při jejím výběru stane pomocnou rukou. Od volby typu postele, přes vhodné rozměry, až po výrobní materiál.

Postele šité na míru

Stejně, jako když si pořizujete nové křeslo, také postel by Vám měla sedět do nejmenšího detailu. V této souvislosti se musíte rozmyslet, jestli je pro Vaše potřeby vhodné jednolůžko, dvoulůžko, zvýšená postel nebo tzv. letiště. O správných rozměrech se více dozvíte prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Délka postele+25 cm délky člověka
Standardní délka200 cm
Šířka jednolůžka80 až 90 cm
Šířka dvoulůžka160 až 200 cm
Základní parametry pro běžné postele.

Dobře rozmýšlejte také o výšce této spací plochy. Ideální je zvolit takovou, aby se Vám z ní dobře vstávalo. Myslet v tomto směru můžete i do let budoucích. Optimální je ležet ve výšce alespoň 40 cm nad zemí.

Odlišné výrobní materiály

Další rozhodující fází bude volba materiálu, z něhož je postel vyrobena. Milovníci přírody dají jistě přednost pravému a masivnímu dřevu. Jeho ekonomicky dostupnější náhražkou bude dřevotříska. Alternativou se Vám může stát elegantní kov nabývající nejrůznějších designových podob. Kapitolou samou o sobě jsou pak čalouněné postele. Pokud zrovna nezvolíte kombinaci postel, rošt a matrace, zajímavé jsou kontinentální boxspring postele.

Co dalšího si pohlídat u postele?

Zamyslet se můžete také nad tím, jestli daná postel bude rozkládací nebo ne. I takové modely se vyrábějí. Její součástí pak může být praktický úložný prostor pod ní. Někdo zvolí raději vzdušnost a dá přednost volném prostoru pod postelí. K posteli si zároveň můžete přikoupit nejrůznější doplňky, od bočnic, nočních stolků, až po osvětlení a pověstná nebesa. Záleží pouze na Vás samotných, jakému řešení dáte zelenou. Důležité je, aby Vám postel přinášela maximální komfort a pohodlí.