Péče o trávník má hned několik důležitých fází

Zahrada je místem, kde s nadšením relaxujeme, odpočíváme a oddáváme se nejrůznějším koníčkům. Aby se tento prostor stal určitou pýchou Vašeho bydlení, musíte se o něj i náležitě starat. Typickým příkladem je péče o trávník. Zatravněná plocha je totiž nejviditelnější částí zahrady, kterou není radno za žádných okolností opomíjet.

Základní péče o trávník

Nejprve se pojďme vrhnout na informace týkající se čísel. V níže uvedené tabulce Vám prozradíme, jak často sekat trávu a jakou by měla mít výšku. Tato praktická inspirace se Vám stane pomyslným odrazovým můstkem.

PředmětHodnota
Frekvence sekání zahrady1x až 2x týdně
Frekvence sekání louky1x až 2x ročně
Výška trávníku4 až 5 cm
Výška trávníku ve stínu6 cm
Jak často byste měli pečovat o trávník na zahradě?

Jen posečení trávníku ovšem nestačí. Pokud se o něj chcete opravdu plnohodnotně starat, aby to bylo vidět, je třeba provádět mnohé další úkony, s nimiž Vás nyní podrobněji seznámíme.

Péče o trávník od A až do Z

Každá péče o trávník by měla začít úklidem. Na jaře se snažte odklidit odumřelou trávu, větvičky, listí a podobné nečistoty. Ani po tomto kroku ovšem nenásleduje sekání. Před ním byste měli v ideálním případě provést vertikutování trávníku. Jde o tzv. provzdušnění realizované do hloubky půdy tři milimetry. Při něm jednoduše umožníte půdě se opět nadechnout, vyčešete z ní plesnivou trávu a odstraníte plevele.

Po provzdušnění následuje osetí míst, která jsou holá nebo řídká. Abyste urychlili následný růst trávy, nebojte se použít speciální hnojivo. Za slunného počasí nepodceňujte ani pravidelné zavlažování. Sem tam odstraňte plevel a pusťte se do sekání.

Péče o trávu v podobě sekání

První jarní trávu nechte určitě povyrůst, aby byla stébla dostatečně pevná a silná. Doporučována je výška kolem deseti centimetrů. Po prvním sečení pak už můžete udržovat obvyklou výšku trávy cca pět centimetrů. Pravidelným sekáním bude docházet k větší hustotě trávníku, což bude ve výsledku oku lahodící. Sekání provádějte vždy vhodnou technikou s důkladně nabroušenými noži.