Osvětlení zahrady volte s maximální rozvahou

Posezení na terase je bezpochyby příjemným zážitkem. A to nejenom ve dne, ale také v noci. V takovém případě ovšem nesmíte opomíjet na vhodná světla na terasu a správné osvětlení zahrady. V dnešní době se Vám pochopitelně nabízí možností více než dost. Musíte pouze vědět, jakému modelu světla dát přednost.

Začněte osvětlením terasy

Ještě, než se pustíte do osvětlení zahrady, promyslete si světla na terase. Na místě, kde budete večer sedět a odkud budete koukat do zahrady. Myslete na to, že osvětlení by mělo být spíše decentního a intimního rázu. Vycházet můžete z tabulky níže, kde je výkon světla přirovnáván k jednotlivým místnostem v domácnosti.

PředmětHodnota
Terasa1-2W/m2
Dětský pokoj2-3W/m2
Pracovna2-4W/m2
Ložnice2-3 W/m2
Vhodné osvětlení na základě výkonu světla.

Hodnoty jsou pochopitelně uváděné v rámci LED osvětlení, které je v současné době trendy. A to především ke kvalitě osvětlení, dlouhé životnosti a provozním úsporám.

Venkovní osvětlení zahrady

Nyní už se pojďme zaměřit na konkrétní osvětlení zahrady nabývající odlišných podob. Pokud jde o příjezdovou cestu, můžete vsadit na stojící svítidla. Sloupová světla dnes nabývají odlišných designů a mnohdy k jejich provozu nepotřebujete ani elektřinu. Vystačí si s příjmem energie ze slunce.

Pokud se jedná o osvětlení kolem domů a příbytků, volit můžete nástěnná světla. Do podhledů se často instalují stropní zapuštěná světla, která jsou dokonale schovaná. Kromě klasických svítidel si k světlu můžete dopomoci i jiným způsobem.

Kreativní osvětlení zahrady

Na mysli máme především svítící objekty umístěné v zahradě, které působí intimním a zároveň nápaditým dojmem. Jsou to nejrůznější svítící kostky nebo koule, včetně mnohých dalších objektů a předmětů. Pokud máte na zahradě umístěnou vodní plochu v podobě fontány či jezírka, směřujte osvětlení do těchto prostor a míst. Světlem se vždy snažte zvýraznit konkrétní dominantu zahrady, na níž se Vám bude z pohodlí terasy příjemně dívat. Výjimkou nejsou ani podvodní světla. Ať už zvolíte jakákoliv světla, vždy se snažte volit tlumené varianty zapadající do širé tmy.