Oplocení zahrady, to není pouze klasické pletivo

Vlastníte velký a rozlehlý pozemek kolem svého domu? Pak Vás jistě bude čekat pravidelná péče o trávník. Jestliže nechcete, aby se Vám po zahradě potuloval kdejaký člověk nebo pes, musíte si pořídit plot. Pakliže si myslíte, že oplocení zahrady je pouze otázkou drátěného plotu, jste na omylu. V tomto případě máte rozhodně na výběr.

Drátěný plot je levný, ale nemusí být nejhezčí

Pokud cílíte na co nejnižší pořizovací cenu, je oplocení zahrady v podobě drátěného plotu vhodnou volbou. V jeho případě oceníte rychlost výstavby a u poplastovaného drátu i nulovou údržbu. Na druhou stranu, takový plot je průhledný a působí spíše obyčejnějším dojmem. Při volbě vhodné výšky můžete vycházet z informací prezentovaných níže.

PředmětHodnota
Minimální výška150 cm
Větší soukromí180 až 190 cm
Běžná výška150 až 200 cm
Nepřekonatelné ploty190 až 240 cm
Zvolte si správnou výšku plotu kolem domu.

Výška plotu se pochopitelně odvíjí také od toho, z jakého materiálu je vyroben. Pokud Vám vadí, že na Vás někdo kouká, když jezdíte po zahradě se zahradní sekačkou, zaměřte se na jiné druhy oplocení, než je drát.

Oplocení zahrady s pomocí dřeva

Neprůhlednou alternativou je dřevo. Použít můžete různé dřeviny, které budou působit přírodním dojmem. Díky nejrůznějším nátěrům dřevěný plot skvěle sladíte s ostatními částmi bydlení. Opakem toho je pravidelná péče. Ta může být odrazujícím elementem negativně se promítajícím do kratší životnosti dřevěného plotu.

Jaké zvolit jiné oplocení zahrady?

Vsadit můžete například na živý plot. I ten ovšem vyžaduje jistou péči. Pravidelné stříhání je základem úspěchu. Pak Vám ovšem může vzniknout neprůhledná přírodní zeď. Je však pravdou, že spousta menších domácích mazlíčků si s jejím překonáním hravě poradí. Určitou odnoží dřevěných planěk je plastový plot. Když zvolíte kvalitní plast, bude dobrou a bezúdržbovou imitací dřeva. Jestliže hledáte určitou nadčasovost a moderní vzhled, potom se zaměřte na kované nebo hliníkové ploty. Také v tomto směru máte hodně na výběr.