Okna jako součást domu, vybírejte správně

Každý rodinný dům se skládá hned z několika základních prvků. Mezi ty významné patří rozhodně střecha, dveře, ale také okna. Právě jim se budeme více věnovat. Prozradíme Vám, jak se mezi sebou liší často používané výrobky a zároveň Vám sdělíme, jaké parametry oken byste si měli pohlídat.

Plastová okna – Výhody a nevýhody

Když se rozhodnete investovat do plastového okna, určitě oproti konkurenčním materiálům tolik neutratíte. Získáte vhodné termo-izolační vlastnosti a vysokou odolnost. Dnes už se navíc nemusíte omezovat ani z pohledu nejrůznějších dekorů. Snadná údržba je samozřejmostí. Co se týče typů plastových profilů, přiblížíme Vám je v tabulce níže.

ProfilTloušťka vnější stěny
Profil A2,8 až 3,2 mm
Profil B2,7 mm
Profil CMéně jak 2,5 mm
Jaké parametry mají nejpoužívanější profily?

V rámci objektivity je nutné zmínit i nevýhody plastových oken. Mezi ty hlavní patří menší statická únosnost, nižší životnost a také teplotní rozpínavost právě kvůli výrobnímu materiálu. Plast zároveň není ideální volbou pro velkoformátová okna.

Dřevěné okno – Jeho klady a zápory

Alternativou plastu se Vám stane dřevo. V jeho případě se můžete spolehnout na delší životnost. Pokud se Vám povrch rámu poškodí, lze ho poměrně snadno opravit. Podobných vlastností jako u plastu lze docílit za použití užšího rámu. Doménou jsou hlavně vynikající tepelně izolační vlastnosti. Na druhou stranu si za dřevo připlatíte. Musíte se o něj pravidelně starat a ani nevhodné povětrnostní podmínky dvakrát neprospívají samotné konstrukci.

Co takhle hliníková okna?

Do třetice všeho dobrého Vám představíme ještě hliníkový rám. Okno v takovém provedení ve své podstatě kombinuje kladné vlastnosti obou dvou řešení uvedených výše. Navíc, rámy mohou být se stejnými vlastnosti extrémně úzké, což bude oku lahodící. Ani o pevnosti hliníku jistě nemáte cenu pochybovat. Jediné co, tak za hliníková okna pořádně zaplatíte.

Kromě vzhledu oken myslete také na bezpečnost, volte je s přihlédnutím k následné údržbě, životnosti a zároveň kvůli výslednému vzhledu.