Nejvyšší budovy světa Vám doslova vyrazí dech

Na světě stojí budovy s nejrůznějšími architektonickými styly. Některé jsou široké a rozsáhlé, jiné jsou zase vysoké. A právě nejvyšší budovy světa Vám představíme prostřednictvím tohoto článku. Zjistíte, jaké objekty okupují přední příčky, jaké dosahují výšky a zároveň Vám povíme něco o nich samotných.

Nejvyšší budovy světa

Mezi nejvyšší objekty na světě s naprostou jistotou patří Burdž Chalífa nacházející se v Dubaji. V roce 2010 došlo k dokončení této nejvyšší stavby světa. O její výšce a dalších budovách se podrobněji rozepíšeme v následující tabulce.

BudovaVýška
Burdž Chalífa828 m
Shanghai Tower632 m
Abrádž Al-Bajt601 m
Ping An International Finance Centre599 m
Goldin Finance 117596,6 m
Jak vysoké jsou nejvyšší budovy na světě?

Jak můžete vidět, velká část nejvyšších budov světa se nachází především v Číně. Pokud by výše uvedený žebříček pokračoval dál, Čína by se objevovala minimálně na každém druhém místě.

Nejvyšší mrakodrap Burdž Chalífa

Budrž Chalífa patří právoplatně mezi nejvyšší budovy světa. Je pravdou, že na této stavbě se čeští architekti nepodíleli. Jde o novofuturismus neboli high-tech architekturu, tedy moderní styl. Výstavba probíhala v letech 2004 až 2010. Burdž Chalífa stojí ve Spojených arabských emirátech a má 189 podlaží. Celková podlahová plocha tohoto objektu je 464 511 m2.

Ostatní nejvyšší budovy světa

Zmínit bychom se měli také o světové dvojce na trhu, kterou je Shanghai Tower neboli Šanghajská věž. Tento mrakodrap se nachází v Číně a budován byl v letech 2008 až 2015. V objektu se kromě hotelu nachází primárně kanceláře, parkoviště, obchody, ale i observatoř. Budova má dohromady 128 podlaží.

Třetí příčku okupuje komplex označovaný jako Abrádž Al-Bajt situovaný v Saudské Arábii. V rámci tohoto komplexu je nevyšší Mecca Royal Hotel Clock Tower. Díky tomuto názvu se věži mnohdy říká Hodinová věž. Jde víceméně o jednu z posledních a nejnovějších částí komplexu dokončenou v roce 2012. Ostatní objekty komplexu dosahují výšky kolem 240 až 260 m.