Kdy sklízet dýně a těšit se z podzimní úrody?

Kdy Sklízet Dýně

Správný čas sklizně dýní: Kdy s ní začít?

Určitě se už nemůžete dočkat, až si pochutnáte na vlastnoručně vypěstovaných dýních. Ale jak poznat ten správný čas sklizně? Neexistuje žádné univerzální datum, záleží na odrůdě a počasí. Obecně platí, že dýně je připravena ke sklizni, když má sytou barvu, stopka je suchá a dřevnatá a slupka je tvrdá, takže do ní nejde rýpnout nehtem. Zralá dýně zní dutě, když na ni poklepete. Sklízejte dýně před příchodem prvních mrazíků, abyste předešli jejich poškození. Při sklizni nechte na dýni asi 5 cm stopky, abyste prodloužili její trvanlivost.

Počasí hraje roli: Slunce ano, mráz ne!

Ať už se chystáte na túru, piknik nebo jen tak posedět na zahrádce, počasí hraje zásadní roli v tom, jak moc si danou aktivitu užijete. Zatímco sluneční paprsky zvedají náladu a lákají k pobytu venku, mrazivé počasí naše plány často hatí. Není nic příjemného na procházce s promrzlýma rukama a červeným nosem. Naopak sluneční svit dodává energii, zlepšuje náladu a vybízí k aktivnímu trávení času. Proto nezapomeňte před každým výletem zkontrolovat předpověď a užijte si krásné počasí plnými doušky!

Skladování dýní: Jak na to, aby vydržely?

Dýně sklizené za suchého počasí vydrží mnohem déle. Před uskladněním je nechte asi 10 dní na slunci, aby slupka dostatečně ztvrdla. Dýně skladujte na suchém, chladném a dobře větraném místě s teplotou okolo 10 °C. Ideální je sklep, spíž nebo chladnější chodba. Dýně by se neměly dotýkat, aby se zabránilo šíření případné hniloby. Pravidelně je kontrolujte a poškozené kusy ihned odstraňte. Takto skladované dýně vám vydrží až několik měsíců.

Publikováno: 13. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: PetrPrasek

Tagy: kdy sklízet dýně | zahradnický návod