Jahody z palet: Tip na vertikální záhon do malé zahrady

Záhon Na Jahody Z Palet

Výhody jahodového záhonu z palet

Záhony z palet si získaly oblibu u mnoha zahrádkářů a milovníků pěstování. Mezi nesporné výhody jahodového záhonu z palet patří především jeho nenáročnost na prostor. Pokud nemáte rozlehlou zahradu, ale přesto byste si rádi pochutnali na vlastních jahodách, je tento typ záhonu ideální volbou. Snadno ho umístíte na balkon, terasu nebo i menší dvorek. Dalším plusem je jeho mobilita. Palety jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje, takže záhon můžete přesouvat podle potřeby. Využijete tak sluneční paprsky na maximum a v případě nepříznivého počasí ho jednoduše přemístíte na kryté místo. Výhodou je i finanční nenáročnost. Použité palety se dají sehnat za pár korun, a tak si za minimální náklady vytvoříte originální a funkční záhon. Práce s paletami je navíc jednoduchá a zvládne ji i začátečník. Stačí vám základní nářadí a trocha fantazie. V neposlední řadě je třeba zmínit i estetickou stránku. Jahodový záhon z palet působí rustikálně a originálně a snadno ho sladíte s designem vaší zahrady.

Potřebný materiál a nářadí

Pro stavbu vašeho jahodového záhonu z palet budete potřebovat následující materiál a nářadí:

  • dřevěné palety – ideálně o rozměrech 120x80 cm, ale fantazii se meze nekladou
  • geotextilie – ochrání dřevo před kontaktem s hlínou a prodlouží životnost vašeho záhonu
  • sponkovačka a sponky – pro upevnění geotextilie k paletám
  • vrtačka a šroubovák – pro případné smontování konstrukce a připevnění geotextilie
  • pila na dřevo – pokud budete potřebovat palety upravit na požadovaný rozměr
  • zahradní substrát – vyberte substrát vhodný pro pěstování jahod
  • jahodové sazenice – vyberte si odrůdy, které vám nejvíce chutnají
  • mulčovací kůra – omezí růst plevele a udrží vlhkost v záhoně
  • pracovní rukavice – pro pohodlnou a bezpečnou práci
  • ochranné brýle – při práci s pilou na dřevo

Množství materiálu se bude lišit v závislosti na velikosti a počtu pater vašeho jahodového záhonu. Nezapomeňte si vše dopředu promyslet a spočítat, abyste měli dostatek materiálu pro realizaci vašeho projektu.

Příprava palet na záhon

Než se pustíte do sázení jahod, je potřeba palety řádně připravit. Začněte s výběrem vhodných palet – ideální jsou ty z neošetřeného dřeva. Pokud zvolíte palety s chemickým ošetřením, je nutné je před použitím důkladně očistit a nechat vyschnout. Pro delší životnost je vhodné palety natřít ochranným nátěrem na dřevo, který je určený pro styk s potravinami.

Samotná příprava palet spočívá v jejich sestavení do požadovaného tvaru a zajištění stability. Pro jednoduchý vyvýšený záhon stačí jedna paleta, pro větší a stabilnější konstrukce je vhodné palety spojit k sobě pomocí vrutů do dřeva a kovových úhelníků. Dno palet je nutné zabezpečit proti vypadávání zeminy. K tomu můžete použít pevnou netkanou textilii, jutovinu nebo geotextilii, kterou připevníte ke dřevu pomocí sponkovačky.

Nezapomeňte, že palety slouží pouze jako konstrukce záhonu. Pro pěstování jahod je potřeba do palet nasypat kvalitní substrát, který zajistí rostlinám dostatek živin a vláhy.

Vytvoření drenážní vrstvy

Jahody milují dobře propustnou půdu, proto je drenážní vrstva u vyvýšených záhonů z palet naprostou nezbytností. Bez ní by vám hrozilo přemokření kořenů a uhnívání rostlin. Naštěstí je vytvoření drenážní vrstvy snadné a rychlé. Stačí na dno záhonu navrstvit materiál, který zajistí odtok přebytečné vody. Skvěle se k tomu hodí hrubý štěrk, keramzit, nebo rozbité květináče. Důležité je, aby tato vrstva byla vysoká alespoň 10 cm. Na drenážní vrstvu pak můžete položit netkanou textilii, která zabrání promíchání s následující vrstvou substrátu, ale zároveň propustí vodu. Tím zajistíte, že vaše jahody budou mít ideální podmínky pro růst a bohatou úrodu.

Výběr substrátu pro jahody

Pěstování jahod v záhonech z palet si žádá specifický přístup k výběru substrátu. Klasická zahradní zemina není v tomto případě ideální. Důležitá je vzdušnost, dobrá drenáž a dostatek živin. Směs by měla být lehká, aby nezatěžovala konstrukci z palet a zároveň dobře držela vlhkost.

Základem substrátu může být kvalitní zahradnický substrát pro jahody nebo zeleninu. Ten smíchejte s kompostem v poměru 2:1. Kompost dodá substrátu živiny a zlepší jeho strukturu. Pro lepší odvodnění přidejte do směsi také perlit nebo vermikulit. Tyto materiály zabrání přemokření a zajistí dostatek vzduchu ke kořenům.

Dobrou volbou je i kokosové vlákno, které je vzdušné, dobře saje vodu a je vhodné i pro ekologické pěstování. Nezapomeňte, že jahody preferují mírně kyselé pH, proto je vhodné substrát před výsadbou otestovat a případně upravit pH pomocí dolomitického vápence.

Sázení jahod do paletového záhonu

Paletový záhon na jahody je skvělým řešením pro všechny, kteří nemají dostatek prostoru na klasické záhony. Jeho stavba je snadná a rychlá a navíc je i finančně nenáročná. Pro stavbu paletového záhonu budete potřebovat dřevěné palety, geotextilii, hřebíky a kladivo. Palety nejprve zbavte všech nečistot a ostrých hran. Poté je natřete ochranným nátěrem na dřevo, aby vám déle vydržely. Do vnitřní části palet připevněte geotextilii, která zabrání vypadávání zeminy. Následně do palet nasypte zeminu smíchanou s kompostem a můžete začít sázet jahody.

Při sázení jahod do paletového záhonu je důležité dodržovat několik zásad. Jahody sázejte do spíše menší vzdálenosti od sebe, cca 20-25 cm. Záhon pravidelně zalévejte a hnojte, aby jahody měly dostatek živin. Nezapomeňte také na ochranu před škůdci a chorobami.

Paletový záhon na jahody má mnoho výhod. Je prostorově úsporný, snadno se přemisťuje a navíc vypadá i dekorativně. Pokud tedy hledáte originální a praktické řešení pro pěstování jahod, paletový záhon je tou správnou volbou.

Zalévání a hnojení jahod v paletách

Pěstování jahod v paletách je skvělý způsob, jak si užít sladké plody i na malém prostoru. Aby ale vaše jahody v paletách prospívaly a plodily bohatou úrodu, je potřeba jim dopřát dostatek vláhy a živin. Zalévání jahod v paletách vyžaduje trochu jiný přístup než u klasických záhonů. Půda v paletách má tendenci rychleji vysychat, proto je důležité zalévat pravidelně a s citem. V horkých letních dnech může být potřeba zalévat i dvakrát denně. Ideální je zalévat ráno a večer, kdy slunce nepálí a voda se zbytečně neodpařuje. Pro zalévání jahod v paletách je nejvhodnější konvička s jemnou růžicí, která zajistí rovnoměrné zavlažení. Důležité je také zalévat přímo ke kořenům rostlin a vyhnout se smáčení listů, abychom předešli vzniku houbových chorob. Hnojení je stejně důležité jako zálivka. Jahody v paletách mají omezený prostor pro kořeny a rychle vyčerpají živiny z půdy. Pro bohatou úrodu je proto potřeba je pravidelně přihnojovat. Ideální je použít hnojivo určené přímo pro jahody, které obsahuje všechny potřebné živiny v optimálním poměru. Hnojit můžeme dvakrát měsíčně během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Při dodržení těchto zásad se vám vaše jahody v paletách odmění bohatou úrodou sladkých a šťavnatých plodů.

Tipy pro bohatou úrodu jahod

Pěstování jahod na záhonech z palet je stále oblíbenější. Nejenže šetří místo, ale také ulehčuje sklizeň. Aby byla vaše úroda bohatá a plody lahodné, je potřeba dodržet několik tipů. Palety vybírejte pečlivě, ideálně neošetřené dřevo. Před samotnou výsadbou je důležité palety zbrousit a natřít ekologickou barvou, která je odolná vůči vodě. Pro záhon z palet zvolte slunné stanoviště s dostatkem světla. Jahody milují slunce a teplo. Nezapomeňte na kvalitní substrát. Směs kompostu, rašeliny a zahradní zeminy je ideální volbou. Důležitá je také pravidelná zálivka, a to zejména v období sucha. Jahody zalévejte ráno nebo večer, nikdy ne za horkého slunce. Pro bohatou úrodu je vhodné jahody přihnojovat. Použít můžete organická hnojiva, jako je například kompost nebo rohovina. Nezapomínejte ani na ochranu před škůdci a chorobami. Pravidelně kontrolujte listy a plody a v případě potřeby použijte ekologické postřiky. Dodržováním těchto tipů si zajistíte bohatou úrodu sladkých a šťavnatých jahod.

Zimní ochrana jahodového záhonu

Pěstování jahod na paletách je čím dál oblíbenější. Palety šetří místo a chrání jahody před slimáky. V zimě ale musíme jahodníkům na paletách dopřát speciální péči, aby přežily mrazy. Důležitá je ochrana kořenového systému před promrznutím. Palety samy o sobě moc tepelné izolace neposkytují. Ideální je obalit paletu s jahodami bublinkovou fólií, jutovinou nebo netkanou textilií. Textilie by měla sahat až k zemi, aby pod ni neprofukoval mráz. Uvnitř palety můžeme vytvořit další izolační vrstvu ze slámy, listí nebo dřevěných hoblin. Tato vrstva ochrání kořeny před mrazem a zároveň bude v průběhu zimy postupně uvolňovat živiny. Kromě kořenů je potřeba chránit i listy jahodníku před mrazivým větrem a sněhem. Vhodnou ochranou je chvojí, které necháme volně položené na jahodách. Chvojí propouští vzduch a zároveň brání nadměrnému odpařování vody z listů. Na jaře chvojí odstraníme, jakmile pominou mrazy. S trochou péče a správné ochrany přečkají jahody na paletách zimu bez úhony a na jaře se vám odmění bohatou úrodou.

Inspirace a nápady na paletové záhony

Paletové záhony se staly hitem mezi zahrádkáři a není se čemu divit. Jsou levné, snadno se s nimi pracuje a poskytují skvělý způsob, jak pěstovat jahody i na malém prostoru. Pokud hledáte inspiraci a nápady na paletové záhony pro vaše jahody, jste na správném místě.

Nejjednodušší variantou je vertikální paletový záhon. Paletu jednoduše opřete o zeď a do mezer mezi prkny vložte netkanou textilii. Do vzniklých kapes nasypte zeminu a zasaďte sazenice jahod. Tento typ záhonu je ideální pro menší prostory a balkóny.

Pro ty, kteří mají k dispozici více místa, je tu možnost vytvořit si vyvýšený paletový záhon. Spojte několik palet dohromady a vytvořte tak požadovaný tvar a velikost záhonu. Nezapomeňte na dno, které zabrání vypadávání zeminy. Do takto připraveného záhonu můžete vysadit jahody do řádků nebo vytvořit zajímavé obrazce.

Paletové záhony pro jahody můžete také natřít barvou odolnou vůči povětrnostním vlivům a dodat jim tak originální vzhled. Fantazii se meze nekladou, a tak můžete vytvořit záhony, které perfektně zapadnou do stylu vaší zahrady.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ paletového záhonu, nezapomeňte na kvalitní zeminu a pravidelnou zálivku. S trochou péče se vám jahody odmění bohatou úrodou.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: záhon na jahody z palet