Dřevostavba vs. zděný dům – Výhody a nevýhody

Nové bydlení v podobě výstavby rodinného domu je pro mnohé investicí na celý život. Právě z těchto důvodů je třeba důkladně zvážit, zda se Vaším cílem stane dřevostavba nebo zděný dům. Nápomocny Vám mohou být níže uvedené výhody a nevýhody obou typů staveb, včetně stručné statistiky podle oblíbenosti.

Dřevostavba má v dnešní době zelenou

Je pravdou, že dřevostavby jsou v posledních letech na vzestupu. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím historických statistik z let minulých. V níže uvedené tabulce uvidíte, jaký nárůst přišel v roce 2019.

PředmětHodnota
Počet domů v roce 201918 390
Nová výstavba v roce 20192 749
Procentuální zastupitelnost15 %
Průměrná podlahová plocha133,8 m2
Jak si stojí dřevostavby na trhu?

Z různých stran můžete mnohdy slýchat názor, že dřevostavba má kratší živostnost nežli zděný dům. To však nelze jednoznačně tvrdit. Obvykle životnost domu odpovídá tomu, jak důkladně se o něj v průběhu let staráte.

Dřevostavba – Výhody a nevýhody

Mezi klady dřevostavby patří určitě rychlost výstavby, mnohdy nižší pořizovací náklady a dosažení větší užitné plochy. Díky použitému materiálu a systému konstrukce vznikají povětšinou nízkoenergetické stavby spojené s nižšími výdaji za vytápění. Potěšit Vás určitě může i to, že aplikován je ekologičtější materiál.

Na druhou stranu se připravte, že stěny v takové míře neakumulují dostatek tepla. Zároveň je vyžadována větší připravenost stavebního místa.

Výhody a nevýhody zděných domů

Jestliže uvažujete o výstavbě zděného rodinného domu, pak můžete počítat s uvedenou akumulací tepla. Na rozdíl od dřevostavby se můžete pustit do výstavby svépomocí, protože technologické postupy nejsou tak náročné. Někoho vnitřně potěší určitá bytelnost obydlí.

Mezi nevýhody zděných domů patří rozhodně delší doba výstavby. Na samotné zařízení staveniště jsou kladeny vyšší nároky a počítat musíte i s větší zastavěností plochy. Cihly a případné zateplení je přece jenom tlustší nežli dřevěná sendvičová konstrukce. Tak co, už máte jasno, jakému typu bydlení dáte přednost?

Publikováno: 30. 07. 2021

Kategorie: bydlení

Autor: PetrPrasek

Tagy: domy | dřevo | dřevostavba | dřevostavby | dům | nevýhody | stavba | výhody | výstavba | zděný dům