Co je kód banky 0100 a k čemu slouží?

Kod Banky 0100

Význam kódu 0100

Kód 0100 je klíčový identifikátor v českém bankovním systému, který jednoznačně označuje Českou spořitelnu. Tento čtyřmístný kód, oficiálně nazývaný kód banky, je nedílnou součástí platebních údajů a slouží k rychlé a bezchybné identifikaci banky příjemce při tuzemských i zahraničních platbách. Pokud tedy provádíte platbu do České spořitelny, kód 0100 zadáváte do příslušného pole ve vašem internetovém bankovnictví nebo na pokladně. Každá banka působící v České republice má svůj unikátní kód banky, který je přidělován Českou národní bankou. Díky tomuto systému je zajištěna jednoznačnost a spolehlivost platebního styku.

Česká spořitelna a její kód

Česká spořitelna, jedna z největších a nejstarších bank v České republice, používá kód banky 0100. Tento kód, známý také jako bankovní kód, je čtyřmístné číslo, které identifikuje banku v rámci platebního styku. Kód banky je nezbytný pro všechny platby a transakce, ať už posíláte peníze, přijímáte platbu nebo nastavujete trvalý příkaz. Pokud tedy provádíte jakoukoli transakci, která zahrnuje Českou spořitelnu, nezapomeňte uvést kód banky 0100. Tento kód zajišťuje, že vaše platba bude správně směrována a připsána na správný účet. Kromě kódu banky 0100 může být Česká spořitelna v některých případech označována také jako spořitelna nebo spořka. Bez ohledu na to, jaký název použijete, kód banky 0100 vždy jednoznačně identifikuje Českou spořitelnu v rámci bankovního systému.

Platby a převody

Kód banky 0100 patří Komerční bance, nikoli České spořitelně. Česká spořitelna má kód banky 0800. Pokud potřebujete provést platbu do Komerční banky, použijte kód 0100. Pro platby do České spořitelny je nutné použít kód 0800. Při zadávání platebních příkazů si vždy pečlivě zkontrolujte zadaný kód banky, číslo účtu a variabilní symbol, abyste předešli zpoždění platby nebo jejímu odeslání na nesprávný účet. V případě nejasností se obraťte na svou banku nebo na infolinku příslušné banky, kam platbu odesíláte.

Mezinárodní platby (BIC/SWIFT)

Kód banky 0100 patří Komerční bance, ne České spořitelně. Česká spořitelna má kód banky 0800. Pro mezinárodní platby se používá kód BIC/SWIFT, který jednoznačně identifikuje banku v mezinárodním platebním styku. Kód BIC Komerční banky (kód banky 0100) je KOMBCZPP. Pro platby do České spořitelny (kód banky 0800) je potřeba použít kód BIC GIBACZPX. Kód BIC se skládá z 8 nebo 11 znaků a obsahuje: kód banky (4 znaky), kód země (2 znaky), kód místa (2 znaky) a případně kód pobočky (3 znaky). Při zadávání mezinárodní platby je důležité uvést správný kód BIC/SWIFT, aby platba dorazila v pořádku a včas. Kromě kódu BIC je nutné zadat i IBAN příjemce, částku a měnu platby.

Důležité informace a tipy

Kód banky 0100 patří Komerční bance, nikoli České spořitelně. Česká spořitelna má kód banky 0800. Je důležité si pamatovat správný kód banky, abyste předešli komplikacím při platbách. Pokud zadáte špatný kód, platba nemusí být doručena nebo se může zpozdit. Vždy si proto před odesláním platby zkontrolujte, zda máte správný kód banky a číslo účtu.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: finance

Autor: PetrPrasek

Tagy: kod banky 0100 | kód banky české spořitelny