Čeští architekti, kteří svými díly ovládli svět

Každá země má své architekty zaměřující se na různé architektonické styly. Ani Česká republika není v tomto směru pozadu. V následujících řádcích Vám prozradíme, jaká slavná jména z oboru architektury prorazila nejenom v Česku, ale primárně v zahraničí. Budou to uznávaní čeští architekti.

Jan Kaplický je fenomén

První, o kom bychom se měli zmínit je dnes již zesnulý Jan Kaplický, který bude Čechům znám především svým návrhem Národní knihovny zvané Chobotnice. Pokud se ovšem podíváte za hranice Česka, jeho práce je zpozorovatelná například v Londýně – Lord’s Media Centre a West India Quay Bridge. Za zmínku stojí i obchodní dům v Birminghamu zvaný Selfrides.

Ostatní čeští architekti

Když se řekne čeští architekti, nemusí to být pochopitelně jenom muži. Patřičné renomé si ve světě vybudovaly i ženy, mezi které patří například Eva Jiřičná. O ní a mnohých dalších se podrobněji zmíníme v následujících otázkách a odpovědích.

Jaká díla navrhla Eva Jiřičná?

Tato uznávaná architektka se podílela například na podobě obchodních domů značky Joseph nebo nočního klubu Browns v Londýně. V této zemi je populární i její autobusová stanice Canada Water.

Kde působil architekt Jan Magasanik?

Jeho velkým úspěchem byla práce pro renomovaný dánský ateliér BIG. Jeho návrhy lze spatřit v Šanghaji, Bordeaux, Varšavě nebo v Helsingoru.

Co navrhli manželé Benešovi?

Čeští architekti a zároveň manželské duo. Pyšnit se mohou olympijským stadionem a vesnicí v Torontu, hotelem Ocean Sonic Hotel v Sanyii a Olympic City v Tianjinu.

Jakou stopu za sebou zanechal Michal Postránecký?

Dílo tohoto zkušeného architekta se nesmazatelně zapsalo například v Las Vegas v podání Planet Hollywood Towers by Westgate. I v Londýně má svůj rukopis v podání Gladee Showroom.

Co taková architektka Eva Le Peutrec?

Slavní čeští architekti, to je i původním jménem Eva Hendrychová. Ta se svými návrhy podílela na komplexu se třemi mrakodrapy, ale také na mrakodrapech v Suzhou. Zmínit bychom měli i Yuhan New City v Hangzhou.