Architektonické styly – Poznejte stavby v ČR

V České republice stejně, jako na celém světě můžete vidět nejrůznější architektonické styly. Jsou rozmístěny ve všech částech naší země. Pokud se zajímáte o architekturu jako takovou, přinášíme Vám seznam těch nejznámějších stylů, a především staveb v nich zhotovených. Od gotických objektů, až po barokní.

Gotika v podání nejrůznějších kostelů

Mezi architektonické styly s naprostou jistotou patří gotika, později také novogotika. Nejčastěji tento stavební styl můžete spatřit právě u náboženských objektů v podobě kostelů. Na území Česka patří k těm vyhledávanějším kotel sv. Štěpána v Mýtu, kostel sv. Václava v Opavě, kostel sv. Jakuba Většího v Nepomuku a kostel Nejsvětější Trojice v Raduni.

Ostatní architektonické styly

Gotika je v tomto článku takovým pomyslným odrazovým můstkem. Dále se zaměříme na klasicistní stavby. Pokud jde o klasicistní domy v naší hlavní metropoli, určitě Vás bude zajímat dům U Zlatého úlu, dům U Černého Slona, Hospic Štrasburk a Humlův dům. Další architektonické styly Vám přiblížíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké jsou barokní synagogy v Česku?

Mezi poutavé stavby tohoto druhu patří synagoga v Hořicích, Dolních Kounicích, Kosově Hoře, Mikulově, ale také Cikánská synagoga. Opomíjet bychom neměli ani na Taussigovu synagogu.

Jaké jsou neoklasicistní kaple v ČR?

Mezi pozoruhodné stavby tohoto typu se řadí kaple sv. Jana Křtitele v Hodkovicích, kaple Ecce homo v Karlových Varech a kaple Nanebevzetí Panny Marie.

Jaké u nás můžete vidět novorománské kostely?

Pro zajímavost zmíníme například Evangelický kostel v Křišťanovicích, kostel sv. Štěpána v Bílině, kostel sv. Prokopa v Příbrami a kostel Dolního sboru ve Vsetíně.

Kam vyrazit na renesanční hrad v Česku?

Mezi poutavé architektonické styly v ČR patří i renesanční hrady. Dokazuje to Roštejn, Nové Hrady, Dolní Bělá, Český Krumlov a Houska.

Jsou u nás secesní kostely?

Ano, významný je chrám sv. Rostislava, kostel sv. Cyrila a Metoděje v Kroměříži, Mírový kostel v Lovosicích, kostel Panny Marie Růžencové v Plzni a Jubilejní chrám Mistra Jana Husa.