Zahrada bez slz: Tipy a triky, jak pěstovat křen

Jak Pestovat Kren

Výběr správného místa

Křen je nenáročná rostlina, ale pár věcí mu udělá radost. Má rád sluníčko, ale snese i polostín. Na slunci bude mít silnější chuť. Důležité je vybrat místo, kde se drží vlhko. Křen má rád vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Ideální je hlinitopísčitá půda bohatá na živiny. Před výsadbou je dobré půdu prokypřit a přidat kompost. Křen roste do šířky, proto mu dopřejte dostatek prostoru. Nedoporučuje se sázet ho blízko záhonů s jinou zeleninou, mohl by je začít utlačovat. Naopak, jeho štiplavá vůně odpuzuje některé škůdce, takže může sloužit jako ochránce vašich záhonů.

Příprava půdy pro křen

Křen je nenáročná trvalka, která se spokojí i s méně úrodnou půdou. Pro dosažení bohaté sklizně silných, zdravých kořenů je ale důležitá správná příprava záhonu. Křen preferuje slunné stanoviště nebo polostín s hlubokou, humózní a dobře propustnou půdou. Těžká, jílovitá půda může způsobit rozvětvení kořenů a ztížit jejich sklizeň.

Přípravu záhonu začněte na podzim hlubokou orbou. Do půdy zapravte kompost nebo jinou organickou hmotu, která zlepší její strukturu a zadrží vlhkost. Na jaře před výsadbou půdu zryjte a odstraňte všechny kameny a kořeny plevelů. Pro křen je důležité pH půdy v rozmezí 6,0 až 7,5. Příliš kyselou půdu můžete upravit vápněním.

Křen se sází do řádků vzdálených 60-90 cm, v řádku mezi rostlinami dodržte vzdálenost 30-45 cm. Před výsadbou je vhodné namočit kořenové řízky do vody, aby se podpořilo jejich zakořenění.

Sázení kořenových řízků

Křen je vytrvalá rostlina, kterou si snadno rozmnožíte pomocí kořenových řízků. Nejlepší čas pro sázení kořenových řízků je na podzim po sklizni, ale zvládnete to i brzy na jaře, jakmile rozmrzne půda. Vyberte si zdravé a silné kořeny o průměru alespoň 1 cm a délce 10-15 cm. Kořeny nařežte šikmým řezem nahoře a rovným řezem dole, abyste si je nepopletli. Horní řez by měl být asi 2 cm pod místem, kde se kořen rozvětvuje. Spodní řez proveďte těsně pod místem, kde se kořen zužuje. Řízky namočte na pár hodin do vody, aby se napily. Mezitím si připravte záhon na slunném nebo polostinném místě. Křen má rád humózní, vlhkou a dobře propustnou půdu. Do půdy zapracujte kompost nebo hnůj. Řízky sázejte šikmo do hloubky asi 10 cm a ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Horní řez by měl směřovat nahoru. Po zasazení řízky důkladně zalijte. Během vegetace udržujte půdu vlhkou a pravidelně odstraňujte plevel. První úrodu křenu budete moci sklízet na podzim příštího roku.

Pravidelná zálivka a hnojení

Křen má rád vlhkou půdu, proto je pravidelná zálivka klíčová, obzvlášť v období sucha. Zalévejte ho vydatně, ale dávejte pozor, abyste ho nepřelili. Přemokření může vést k hnilobě kořenů. Co se týče hnojení, křen není nijak náročný. Na jaře mu prospěje dávka kompostu nebo organického hnojiva, které mu dodá potřebné živiny pro bujný růst. Během vegetace můžete přihnojit ještě jednou, ale s mírou. Příliš mnoho hnojiva, zvláště dusíkatého, může vést k bujnému růstu listů na úkor kořene, který je u křenu tou nejcennější částí.

Sklizeň a skladování křenu

Křen se obvykle sklízí na podzim, v říjnu nebo listopadu, kdy listy začínají žloutnout a uvadat. Pro sklizeň použijeme rýč nebo vidle a opatrně kořeny vyryjeme ze země. Důležité je sklidit všechny kořeny, abychom zabránili jejich nekontrolovanému šíření v záhoně. Po vyrytí kořeny očistíme od hlíny a odstraníme listy.

Pro skladování vybereme zdravé a nepoškozené kořeny. Menší kořeny můžeme ihned zpracovat, větší kořeny uskladníme na chladném a vlhkém místě. Ideální je uskladnění v bedně s pískem nebo v perforovaných plastových sáčcích v chladničce. Takto skladovaný křen vydrží čerstvý i několik měsíců.

Pro delší skladování můžeme křen také zamrazit, usušit nebo naložit do octa. Mražený křen si zachová svou chuť i aroma, ale po rozmrazení je vhodný spíše k tepelné úpravě. Sušený křen je skvělý pro dochucení omáček a polévek. Naložený křen v octu je pak klasickou pochoutkou, která nesmí chybět na žádné správné večeři.

Časté choroby a škůdci

Křen je naštěstí poměrně odolná rostlina, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří:

  • Bělásci: Tito motýli sice na zahradě potěší, jejich housenky si ale rády smlsnou na listech křenu. Pravidelně kontrolujte spodní strany listů a housenky odstraňujte. V případě většího výskytu můžete použít insekticidní přípravky.
  • Mšice: Další nepříjemní saví škůdci, kteří oslabují rostlinu a můžou přenášet choroby. Zkuste je nejprve odstranit proudem vody nebo mýdlovým roztokem. Pokud to nezabere, sáhněte po insekticidu.
  • Plíseň zelná: Toto houbové onemocnění poznáte podle žlutých skvrn na listech, které později hnědnou a zasychají. Důležitá je prevence – zalévejte křen ke kořenům a zajistěte mu dostatečné proudění vzduchu. Napadené listy odstraňte a zlikvidujte.
  • Černání kořenů: Může být způsobeno nadměrnou vlhkostí půdy nebo houbovými chorobami. Dbejte na dobrou drenáž a nepřehánějte to se zálivkou. Napadené kořeny odstraňte a zlikvidujte, zbytek rostliny ošetřete fungicidem.

Pěstování křenu není žádná věda a s trochou péče se vám odmění bohatou úrodou. Nezapomeňte na prevenci a včasnou reakci na případné problémy a už brzy si budete moci pochutnat na vlastním, domácím křenu.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: jak pestovat kren | návod na pěstování křenu