Zahrada bez slunce? Tyto pokojové rostliny do tmy si zamilujete!
- Málo světla neznamená konec
- Nenáročné krásky do stínu
- Zelenec: Šampion v přežití
- Tchynin jazyk: Krása bez starostí
- Zamiokulkas: Exot odolný tmě
- Aspidistra: Tradice i v šeru
- Potos: Nenáročný a dekorativní
- Aglaonema: Vzduch čistý i ve tmě
- Kalatea: Krásná, ale náročnější
- Správná péče o stínomilné rostliny
- Zálivka s citem a bez přelití
- Hnojení pro zdravý růst
- Časté chyby a jak se jim vyhnout
- Užitečné tipy pro zelené zážitky
Málo světla neznamená konec
Stinná zákoutí vašeho domova nemusí zezelenat závistí. I když se může zdát, že bez slunečních paprsků není šance na svěží zeleň, existuje mnoho pokojových rostlin, které se s nedostatkem světla hravě vyrovnají. Zapomenout můžete na věčné přemisťování květináčů za sluncem. Tyto odolné krásky se spokojí s minimem světla a přitom rozzáří váš interiér. Mezi favority patří například Zamiokulkas, nenáročný společník, který snese i to nejtemnější zákoutí. Jeho lesklé, tmavě zelené listy působí elegantně a svěže. Dalším favoritem je Těšín, který se spokojí s rozptýleným světlem a odmění se vám krásnými, sytě zelenými listy. Nezapomeňte ani na nenáročnou Sansevierii, známou také jako "tchýnin jazyk", která je symbolem odolnosti a dlouhého života. Pamatujte, i když tyto rostliny snesou minimum světla, stále potřebují vaši péči a lásku. Pravidelná, ale mírná zálivka a občasné hnojení jim zajistí zdravý růst a zářivé barvy.
Nenáročné krásky do stínu
Ne každý má to štěstí, že by jeho domov zdobily sluneční paprsky. I přesto se nemusíte vzdávat zeleně! Existuje spousta pokojových rostlin, které se spokojí s minimem světla a tmavé kouty promění v oázu klidu. Mezi favority patří bezesporu Zamiokulkas, přezdívaný také jako "Železný závod". Tento nenáročný hrdina zvládne i velmi nízké světelné podmínky a nevadí mu ani nepravidelná zálivka. Další skvělou volbou je Zelenec, známý svou nenáročností a schopností čistit vzduch. Nezapomeňte ani na Tlustici, která si libuje v polostínu a díky svým dužnatým listům zvládne i delší období sucha. Pokud toužíte po rostlině s výraznějšími listy, vsaďte na Aspidistru, které se přezdívá "Tchýnin jazyk". Tato odolná kráska snese téměř vše a potěší vás i svými nenáročnými nároky na péči. Nebojte se experimentovat a najděte si svého zeleného favorita do stínu!
Název rostliny | Snášenlivost stínu | Náročnost péče | Potřeba zálivky |
---|---|---|---|
Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum) | Vysoká | Nízká | Střední |
Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata) | Vysoká | Nízká | Nízká |
Zamiokulkas zamolistý (Zamioculcas zamiifolia) | Vysoká | Nízká | Nízká |
Zelenec: Šampion v přežití
Zelenec je doslova mistrem, když přijde na přežití v tmavých podmínkách. Tato nenáročná pokojová rostlina pochází z tropických oblastí Afriky, kde se přizpůsobila životu v hustém podrostu s minimem světla. Díky tomu zvládá i ty nejtmavší kouty našich domovů a stále si udržuje svěží zelenou barvu.
Neznamená to ale, že by zelenec světlo neocenil. Naopak, čím světlejší stanoviště mu dopřejete (samozřejmě bez přímého slunce, které by mu mohlo popálit listy), tím bujnější bude jeho růst.
Kromě tolerance stínu je zelenec oblíbený i pro svou nenáročnost na zálivku. Dokáže si totiž ve svých dužnatých listech ukládat vodu, takže mu stačí zálivka jednou za 14 dní, v zimě dokonce ještě méně.
Ať už tedy hledáte rostlinu do tmavšího bytu, nebo jen nenáročného společníka, zelenec je skvělou volbou.
Tchynin jazyk: Krása bez starostí
Tchýnin jazyk, známý také pod latinským názvem Sansevieria, je ideální rostlinou pro ty, kteří touží po zeleni v interiéru, ale nemají zrovna světlý a prosluněný byt. Tato nenáročná kráska snáší stín a nedostatek světla s grácií. Nevadí jí ani sušší vzduch, který je běžný v panelových bytech, a nepotřebuje častou zálivku. Stačí ji zalít jednou za dva týdny, až substrát zcela vyschne. Přehnaná péče by jí spíše uškodila a mohla by vést k hnilobě kořenů. Tchýnin jazyk je skvělou volbou i pro začátečníky, kteří se teprve seznamují se světem pokojových rostlin. Kromě své nenáročnosti zaujme i svým atraktivním vzhledem. Existuje mnoho druhů s listy různých tvarů a barevných kombinací, takže si každý najde tu pravou do svého interiéru. Ať už zvolíte klasický zelený druh s pruhy, nebo modernější variantu s žlutými okraji, tchýnin jazyk vám zaručeně přinese do domova kousek přírody bez zbytečných starostí.
Zamiokulkas: Exot odolný tmě
Zamiokulkas, přezdívaný také jako "ZZ plant", je mistrem přežití mezi pokojovými rostlinami. Pochází z východní Afriky, kde se adaptoval na drsné podmínky sucha a stínu. Díky tomu je ideální volbou pro ty, kteří hledají nenáročnou pokojovou rostlinu, která zvládne i méně světla. Jeho lesklé, tmavě zelené listy vyrůstají z tlustých stonků, které slouží jako zásobárny vody. Tato vlastnost mu umožňuje přežít i delší období sucha.
Ačkoliv zamiokulkas preferuje světlejší stanoviště bez přímého slunečního záření, bez problémů snese i stinnější kouty vašeho bytu. Pamatujte však, že v tmavším prostředí poroste pomaleji. Zálivku volte mírnou a nechte substrát mezi jednotlivými zálivkami vždy proschnout. Zamiokulkas je odolný i vůči suchému vzduchu, takže ho nemusíte rosit.
Svou nenáročností a elegancí si zamiokulkas získal oblibu v mnoha domácnostech. Je skvělou volbou pro začátečníky i zkušené pěstitele, kteří hledají rostlinu nenáročnou na péči.
Aspidistra: Tradice i v šeru
Aspidistra, nenáročná kráska s elegantními tmavě zelenými listy, si vysloužila přezdívku „železná lady“ pro svou odolnost a schopnost prospívat i v těch nejnáročnějších podmínkách. Zatímco jiné pokojové rostliny touží po slunečních paprscích, aspidistra se spokojí s minimem světla a bez reptání snáší i stinná zákoutí našich domovů. Tato vlastnost z ní dělá ideální volbu pro začátečníky, kteří teprve objevují kouzlo pěstování, ale i pro zkušené pěstitele, kteří hledají nenáročnou a přitom elegantní dekoraci do tmavších místností.
Původem z vlhkých lesů Asie, aspidistra nepotřebuje častou zálivku a dobře snáší i sušší vzduch. Stačí ji zalévat jednou za 14 dní a dopřát jí občasné rosení. Svou skromností a odolností vám aspidistra ušetří spoustu starostí a odmění se vám krásou svých listů po mnoho let. Její nenáročnost z ní dělá ideální rostlinu do ložnice, pracovny nebo chodby, kde jiné rostliny jen těžko přežívají.
Potos: Nenáročný a dekorativní
Potos (Epipremnum aureum), známý také jako "ďábelský břečťan", je skvělou volbou pro začátečníky i zkušené pěstitele, kteří hledají nenáročnou pokojovou rostlinu do tmavšího prostředí. Tato popínavá kráska pochází z tropických lesů jihovýchodní Asie, kde se pne po stromech za minimálního slunečního svitu. Díky tomu si i v našich domovech hravě poradí s horšími světelnými podmínkami. Neznamená to ale, že musíte potos odsuzovat k životu ve tmě. Naopak, čím více světla (nepřímého!) mu dopřejete, tím bude jeho panašování výraznější a listy větší.
Potos je neuvěřitelně odolný a snese i méně zkušenou ruku. Zalévejte ho, až když je vrchní vrstva zeminy suchá, a dopřejte mu občasné rosení. Pozor si dejte na přelití, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Pokud toužíte po bohaté a košaté rostlině, zaštipujte pravidelně vrcholky výhonů. To podpoří větvení a zamezí přílišnému vytahování. Potos je navíc skvělým přírodním čističem vzduchu, který do vašeho domova vnese svěží závan zeleně.
Aglaonema: Vzduch čistý i ve tmě
Aglaonema, tropická kráska pocházející z jihovýchodní Asie, je ideální pokojovou rostlinou i pro ty z nás, kteří nemají to štěstí na sluncem zalité byty. Zatímco mnoho rostlin strádá v tmavších koutech, aglaonema si v nich libuje. Nejenže toleruje nízké světelné podmínky, ale dokonce v nich i prospívá. Tato nenáročná rostlina se spokojí s minimem péče a odmění se vám svými krásnými, dekorativními listy. Existuje mnoho druhů aglaonem, které se liší tvarem, velikostí a barvou listů. Od sytě zelených přes stříbrné až po růžové a červené odstíny, aglaonema vnese do vašeho interiéru svěžest a eleganci. Kromě své estetické funkce je aglaonema i skvělým pomocníkem v boji proti znečištěnému vzduchu. Dokáže filtrovat škodlivé látky z ovzduší, jako je formaldehyd, benzen a xylen, a přispívá tak k zdravějšímu prostředí ve vaší domácnosti. Péče o aglaonemu je snadná. Preferuje spíše sušší zeminu, proto ji zalévejte až tehdy, když je vrchní vrstva zeminy suchá. Během zimních měsíců zálivku omezte. Aglaonema ocení i občasné rosení listů, které zamezí jejich vysychání. Pokud hledáte nenáročnou, krásnou a užitečnou pokojovou rostlinu, která zvládne i tmavší kouty vašeho bytu, aglaonema je tou pravou volbou.
Kalatea: Krásná, ale náročnější
Kalatea je bezpochyby pastvou pro oči, pyšnící se okrasnými listy s pestrými vzory a barvami. Není divu, že si získala srdce mnoha milovníků pokojovek. Ovšem pozor, krása často něco stojí a v případě kalatey je tou cenou poněkud náročnější péče. Zatímco existují pokojové rostliny, které se spokojí i s menším množstvím světla, kalatea mezi ně úplně nepatří. Přímé slunce je pro ni tabu, ale temné kouty také neocení. Ideální je pro ni rozptýlené světlo, jaké panuje například na okenním parapetu orientovaném na východ či západ. Pokud toužíte po kalatee i v tmavší místnosti, nezoufejte. Existuje řešení v podobě umělého osvětlení, které rostlině dodá potřebné světlo pro zdravý růst. Důležité je také hlídat zálivku a vlhkost vzduchu. Kalatea má ráda vlhko, proto ocení pravidelné rosení a substrát, který nikdy zcela nevyschne.
Správná péče o stínomilné rostliny
Stínomilné pokojové rostliny jsou ideální pro ty z nás, kteří nemají to štěstí na světlý a slunný byt. I když tyto rostliny snesou i tmavší kouty, neznamená to, že nepotřebují žádnou péči. Naopak, aby prospívaly a dělaly nám radost, je potřeba dodržovat pár základních pravidel. Zálivka je klíčová – stínomilné rostliny nemají rády přemokření. Před zalitím vždy zkontrolujte vrchní vrstvu substrátu, zda je dostatečně proschlá. V zimě zálivku omezte na minimum. Vybírejte jim správné stanoviště – i když snášejí stín, neznamená to, že jim vyhovuje úplná tma. Ideální je pro ně rozptýlené světlo. Nezapomínejte na hnojení – během vegetačního období (jaro a léto) rostliny potřebují dostatek živin. Použijte hnojivo určené pro pokojové rostliny a dodržujte pokyny na obalu. Pravidelně je kontrolujte – stínomilné rostliny jsou náchylnější k napadení škůdci. Pravidelně kontrolujte listy a v případě potřeby zasáhněte. Mezi oblíbené stínomilné pokojové rostliny patří například Zamiokulkas, Tchýnin jazyk, Zelenec, Aspidistra nebo Kalatea. Tyto rostliny jsou nenáročné na péči a ozdobí váš byt i bez přímého slunečního světla.
Zálivka s citem a bez přelití
Pokojové rostliny, ač nenáročné na světlo, si přeci jen zaslouží naši péči, a to hlavně v oblasti zálivky. I když se jim daří v tmavších koutech bytu, přelévání je strašákem číslo jedna. Zaměřte se proto na zálivku s citem a vnímejte potřeby vašich zelených spolubydlících. Před každým zalitím zkontrolujte vlhkost substrátu prstem. Pokud je suchý do hloubky jednoho až dvou centimetrů, je čas na zálivku. V opačném případě dopřejte rostlině čas a se zálivkou vyčkejte. Množství vody by mělo být vždy úměrné velikosti květináče a potřebám rostliny. Obecně platí, že méně je více. Přebytečná voda v misce pod květináčem je jasným signálem, že jste to s vodou přehnali. Vodu z misky vždy vylijte, aby kořeny nestály ve vodě a nezačaly uhnívat. Frekvence zálivky se liší v závislosti na ročním období, teplotě a vlhkosti vzduchu. V zimě, kdy je růst rostlin pomalejší, zaléváme méně často než v létě. Naopak, v horkých letních dnech může být potřeba zalévat i dvakrát týdně. Pamatujte, že každá rostlina je jiná a má své specifické potřeby. Pozorujte reakce vašich rostlin na zálivku a přizpůsobte jim svůj režim.
Hnojení pro zdravý růst
Pokojové rostliny, které zvládají přežít i v tmavších koutech našich domovů, sice nepotřebují tolik světla jako jejich slunce milující kolegyně, ale to neznamená, že bychom na ně měli zapomínat v otázce výživy. I když rostou pomaleji, stále potřebují živiny pro zdravý růst a obranyschopnost. Vybírejte hnojiva určená speciálně pro pokojové rostliny, ideálně s označením "pro tmavá stanoviště" nebo "pro zelené rostliny". Tato hnojiva obvykle obsahují vyvážený poměr dusíku, fosforu a draslíku, a také důležité mikroelementy. Frekvence hnojení závisí na druhu rostliny a ročním období. Obecně platí, že v období růstu, tedy od jara do podzimu, hnojíme jednou za dva týdny až měsíc. V zimě, kdy rostliny odpočívají, stačí hnojit jednou za dva měsíce. Důležité je hnojit s mírou. Příliš mnoho hnojiva může rostlinám spíše uškodit, než prospět. Vždy se řiďte instrukcemi na obalu hnojiva a raději dávkujte menší množství. Zdravý vzhled a sytá barva listů jsou neklamným znakem, že vaše rostliny dostávají vše, co potřebují.
Časté chyby a jak se jim vyhnout
I když se může zdát, že péče o pokojové rostliny do tmy je snadná, i tady existují nástrahy. Jednou z nejčastějších chyb je přelévání. Rostliny v tmavém prostředí rostou pomaleji a spotřebují méně vody. Před každou zálivkou vždy zkontrolujte vlhkost substrátu. Další častou chybou je umístění rostliny do absolutní tmy. I když rostliny tolerantní k nedostatku světla nepotřebují přímé slunce, stále potřebují alespoň minimální množství rozptýleného světla pro fotosyntézu. Nezapomínejte ani na správnou vlhkost vzduchu. Suchý vzduch, typický pro vytápěné byty v zimě, může rostlinám škodit. Pravidelné rosení nebo použití zvlhčovače vzduchu jim prospěje. I rostliny do tmy potřebují živiny. Používejte hnojivo určené pro pokojové rostliny, ale v nižší koncentraci a méně často než u rostlin na světle. Důležité je také zvolit správnou velikost květináče. Příliš velký květináč může vést k přemokření substrátu a hnití kořenů. Naopak malý květináč brzdí růst rostliny. Nebojte se experimentovat a najít pro své rostliny ideální podmínky. Pozorujte jejich reakce a přizpůsobte jim péči.
Užitečné tipy pro zelené zážitky
Pěstování pokojovek v tmavších místnostech nemusí být nemožné. Existuje řada rostlin, které si s nedostatkem světla poradí a budou vám dělat radost i v tmavém koutě. Mezi nejoblíbenější pokojové rostliny do tmy patří například Zamiokulkas, oblíbený pro svou nenáročnost, odolnost a krásné lesklé listy. Další skvělou volbou je Zelenec, nenáročná rostlina, která čistí vzduch a snadno se množí. Do tmavších místností se hodí i Tlustice, známá také jako "strom peněz", která je symbolem štěstí a prosperity. Nezapomeňte, že i když tyto rostliny snesou méně světla, stále potřebují pravidelnou zálivku a péči. Před zaléváním vždy zkontrolujte vlhkost substrátu. V zimě zálivku omezte. Rostliny umístěte na místo, kde na ně nedopadá přímé slunce, mohlo by jim popálit listy. Pravidelně rostliny kontrolujte, zda netrpí škůdci nebo chorobami. Dodržováním těchto tipů si i v tmavších místnostech můžete užívat krásu a svěžest pokojových rostlin.
Publikováno: 21. 08. 2024
Kategorie: zahrada