Zachraňte svůj kaktus: Jak na plíseň?

Plíseň Na Kaktusu

Příznaky plísně na kaktusu

Plíseň na kaktusech se bohužel objevuje poměrně často a může mít různé podoby. Mezi typické příznaky patří skvrny na těle kaktusu. Ty můžou být hnědé, černé, žluté nebo oranžové a často se zvětšují a rozšiřují. Někdy jsou skvrny mokré nebo mazlavé, jindy naopak suché a drsné. Dalším znakem může být bílý nebo šedý povlak na povrchu kaktusu, který připomíná mouku nebo plíseň. Kaktus může také začít měknout a hnít, a to zejména v oblasti kořenů a stonku. Všímejte si i změn v barvě a struktuře kaktusu, zpomaleného růstu nebo opadávání květů.

Příčiny vzniku plísně

Plísně, ty otravné černé skvrny, se objevují tam, kde je vlhko a teplo. Jejich spory se šíří vzduchem a usazují se na površích, kde nacházejí vhodné podmínky pro růst. Mezi nejčastější příčiny vzniku plísní patří nedostatečné větrání, vysoká vlhkost vzduchu, tepelné mosty a netěsnosti v konstrukci budovy. Kondenzace vodní páry na chladných zdech a oknech vytváří ideální prostředí pro růst plísní. Dlouhodobé sušení prádla uvnitř, vaření bez digestoře a nedostatečné vytápění v zimních měsících také přispívají k problému. Plísně se nevyhýbají ani starším budovám s nedostatečnou izolací a špatnou hydroizolací.

Prevence proti plísni

Vlhkost je úhlavním nepřítelem v boji proti plísni. Udržujte proto doma co nejnižší vlhkost vzduchu, ideálně pod 50 %. Pravidelně větrejte, a to i v zimě, alespoň třikrát denně po dobu 5-10 minut. Nezapomínejte větrat i koupelnu a kuchyň, kde se vlhkost drží nejvíce. Při vaření používejte digestoř a po sprchování či koupeli otřete mokré povrchy. Dbejte na dostatečné vytápění, abyste zabránili srážení vlhkosti na chladných zdech. Pravidelně kontrolujte stav oken a dveří, zda těsní a nedochází k pronikání vlhkosti zvenčí.

Odstranění napadených částí

Pokud jste si jisti, že některé části vaší rostliny jsou napadeny chorobou nebo škůdci a nelze je zachránit, je důležité je co nejdříve odstranit. Použijte k tomu čisté a ostré nástroje, abyste minimalizovali poškození zdravých částí. Odstraňte všechny viditelně napadené listy, stonky nebo květy a zlikvidujte je spálením nebo odvozem do komunálního odpadu. Nikdy nedávejte napadené části do kompostu, protože by se z nich mohla choroba nebo škůdci rozšířit. Po odstranění napadených částí si důkladně umyjte ruce a dezinfikujte použité nástroje, abyste zabránili dalšímu šíření.

Použití fungicidů

Fungicidy představují důležitou součást ochrany rostlin před houbovými chorobami. Tyto přípravky obsahují aktivní látky, které hubí houby nebo brání jejich růstu a množení. Používají se k ošetření semen, půdy, listů, stonků a plodů rostlin.

Aplikace fungicidů se provádí postřikem, rosením, mořením nebo zapravováním do půdy. Důležité je dodržovat pokyny na etiketě přípravku, a to včetně doporučené dávky, koncentrace a termínu aplikace. Nesprávné použití fungicidů může vést k nedostatečné účinnosti, vzniku rezistence hub nebo k poškození rostlin a životního prostředí.

Pro minimalizaci rizik je vhodné upřednostňovat preventivní opatření, jako je výběr odolných odrůd, střídání plodin a správná péče o rostliny.

Péče o kaktus po ošetření

Po ošetření, ať už se jedná o přesazení, odstranění škůdců nebo ošetření rány, potřebuje kaktus vaši zvýšenou péči. Umístěte ho na světlé místo, ale ne na přímé slunce, aby se spálené rány dobře hojily. Zálivku omezte na minimum, dokud se rostlina nezačne zotavovat. Půda by měla mezi zálivkami zcela vyschnout, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Hnojení v tomto období vynechejte, kaktus má dostatek živin ze substrátu. Pravidelně kontrolujte, zda se neobjevují známky infekce nebo škůdců. S trochou péče se váš kaktus brzy vzpamatuje a bude vám dělat radost svým zdravým vzhledem.

Publikováno: 10. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: plíseň na kaktusu | jak se vypořádat s plísní na kaktusu