Voňavý bedrník provoní vaši zahradu

Bedrnička

Bedrník: Krásná bylina do zahrady

Bedrník je okrasná bylina, která zaujme svými kulovitými květy modré, fialové nebo bílé barvy. Kvete od června do září a přitahuje do zahrady včely a motýly. Bedrník je nenáročný na pěstování a daří se mu na slunném stanovišti i v polostínu. Preferuje propustnou, hlinitopísčitou půdu. Je odolný vůči suchu a mrazu. Množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim. Bedrník se hodí do trvalkových záhonů, skalek i k řezu do vázy. Jeho květy vydrží ve váze dlouho svěží. Mezi oblíbené druhy patří bedrník obecný, bedrník velkokvětý a bedrník skalní.

Druhy bedrníku pro každou zahradu

Bedrník (Pimpinella) je rod rostlin zahrnující více než 150 druhů. Pro pěstování na zahradě se hodí několik z nich, každý s trochu jinými nároky a využitím. Oblíbený je bedrník obecný (Pimpinella saxifraga), nenáročná trvalka vhodná do skalek a suchých zídek. Jeho listy i kořen se používají v léčitelství. Pro svůj dekorativní vzhled se pěstuje bedrník velkokvětý (Pimpinella major), který dorůstá výšky až 1 metr a v létě zdobí zahradu bílými až narůžovělými květy. V kuchyni najde využití bedrník anýzový (Pimpinella anisum), jehož semena se používají jako koření. Ať už hledáte rostlinu do skalky, okrasnou květinu nebo užitečnou bylinku, mezi bedrníky si jistě vyberete.

Pěstování bedrníku: Tipy a triky

Bedrník je krásná a nenáročná bylina, která se bude vyjímat na každé zahradě. Pro pěstování bedrníku zvolte slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Semena vysévejte na jaře nebo na podzim do hloubky 1-2 cm. Během klíčení udržujte půdu vlhkou. Bedrník je poměrně odolný vůči suchu, ale pravidelná zálivka mu prospěje, zvláště během horkých letních dnů. Pro bohatší kvetení je vhodné rostliny na jaře přihnojit kompostem. Bedrník je mrazuvzdorný a netrpí na choroby ani škůdce. Jeho květy lákají včely a motýly, čímž přispíváte k biodiverzitě vaší zahrady.

Péče o bedrník: Zalévání a hnojení

Bedrník obecný je nenáročná bylina, která si na přemokření nepotrpí. Zalévejte ho proto s mírou, až když je půda suchá. Vydatnější zálivku ocení během horkých letních dnů a v období kvetení. Naopak v zimě zálivku omezte na minimum. Co se týče hnojení, bedrník si vystačí s běžnou zahradní zeminou. Pokud mu ale chcete dopřát extra péči, přihnojte ho jednou za měsíc organickým hnojivem, například kompostem nebo rohovou moučkou.

Množení bedrníku: Dělení a semena

Bedrník se dá množit dvěma hlavními způsoby: dělením trsů a výsevem semen. Dělení trsů je jednodušší a rychlejší metoda. Provádí se na jaře nebo na podzim tak, že se dospělý trs bedrníku rozdělí na několik menších částí. Každá část by měla mít dostatek kořenů a výhonů. Rozdělené trsy se pak zasadí na nové stanoviště. Výsev semen je náročnější, ale umožňuje vypěstovat větší množství rostlin. Semena bedrníku se vysévají na jaře do skleníku nebo pařeniště.

Bedrník v kuchyni: Využití a recepty

Bedrník obecný je známý spíše jako plevel, ale věděli jste, že je i jedlý a má zajímavou chuť? Jeho mladé listy se dají použít do salátů, polévek nebo třeba i do smoothie. Mají lehce nahořklou chuť, která připomíná čekanku. Kořen bedrníku se používá jako koření, a to čerstvý i sušený. Má nasládlou, zemitou chuť a hodí se do polévek, omáček a marinád. Zkuste přidat bedrník do bramborové polévky nebo ho použijte k dochucení pečeného masa. Uvidíte, že i zdánlivě obyčejný plevel může být zajímavým zpestřením vašeho jídelníčku.

Bedrník a jeho léčivé účinky

Bedrník obecný je známá bylina, která roste na loukách a pastvinách. Po staletí se používá v tradiční medicíně pro své blahodárné účinky na lidské zdraví. Obsahuje vysoké množství tříslovin, které mají stahující účinky a pomáhají zastavit krvácení. Díky tomu se bedrník osvědčil při léčbě ran, popálenin a hemoroidů. Kromě toho má bedrník protizánětlivé vlastnosti, které ulevují od bolesti a otoku. Čaj z bedrníku se tradičně používá k léčbě průjmu a dalších zažívacích potíží.

Publikováno: 10. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: bedrnička | rostlina zvaná bedrník