Vdechněte domovu exotiku s koloniálním stylem

Koloniální Styl

Historie koloniálního stylu

Koloniální styl v designu je jako cesta zpátky v čase, do období objevování a exotických dálek. Jeho kořeny sahají do 16. století, kdy evropské mocnosti zakládaly kolonie v Asii, Africe a Americe. Tyto vzdálené země se staly zdrojem inspirace pro nový styl bydlení, který kombinoval evropskou eleganci s exotickými prvky z dobyvatelských výprav. Nábytek z masivního dřeva, jako je teak nebo mahagon, byl zdobený ručně vyřezávanými detaily inspirovanými rostlinnými a zvířecími motivy z kolonií. Kožené sedačky a křesla, často s prošíváním, dodávaly interiéru na útulnosti a zároveň odkazovaly na dobrodružný život v koloniích. Atmosféru dokreslovaly doplňky z přírodních materiálů, jako jsou ratan, bambus, len nebo bavlna. Koberce s etnickými vzory, hedvábné polštáře a závěsy s orientálními motivy vnášely do interiérů nádech exotiky a tajemna. Koloniální styl se neomezoval jen na nábytek a doplňky. I v architektuře se objevovaly prvky inspirované koloniemi. Verandy s výhledem do zahrady, prostorné terasy a okna s okenicemi chránily před sluncem a zároveň umožňovaly propojení interiéru s okolní přírodou.

Charakteristické prvky

Koloniální styl v sobě nese ducha dobrodružství, objevování a krásy exotických dálek. Jeho charakteristickými prvky jsou především přírodní materiály jako je tmavé dřevo, ratan, bambus, kůže a kámen. Tyto materiály dodávají interiéru na autenticitě a vytváří atmosféru tepla a útulnosti. Nábytek je obvykle masivní a zdobený ruční řezbou. Často se setkáváme s motivy zvířat a rostlin typických pro tropické oblasti. Textilie hrají v koloniálním stylu důležitou roli. Používají se lněné a bavlněné tkaniny s přírodními vzory, které dodávají interiéru na vzdušnosti a lehkosti. Barvy koloniálního stylu jsou inspirovány přírodou. Dominují teplé zemité tóny jako béžová, hnědá, okrová a olivová. Tyto barvy jsou doplněny o akcenty v odstínech zelené, tyrkysové a terakotové. Důležitou součástí koloniálního stylu jsou doplňky. Exotické sošky, masky, obrazy s přírodními motivy a starožitné mapy dodávají interiéru na originalitě a vytváří atmosféru dálek.

Materiály a barvy

Koloniální styl v designu je jako exotická dovolená, kterou si můžete dopřát u vás doma. A co k takové dovolené neodmyslitelně patří? No přece ty správné materiály a barvy! V koloniálním stylu se snoubí elegance s nádechem dobrodružství, a to se odráží i ve výběru materiálů.

Představte si masivní nábytek z tmavého dřeva, jako je teak, mahagon nebo eben. Tenhle nábytek si s sebou nese příběhy dálek a dodá vašemu interiéru punc luxusu. Krásně vynikne v kombinaci s přírodními materiály, jako je ratan, bambus nebo sisal. Z ratanu si můžete pořídit třeba křesílko nebo lampu, bambus se hodí na žaluzie nebo rohože a sisalový koberec dodá místnosti útulnost.

koloniální styl

A co barvy? Tady se držte teplých a zemitých tónů. Béžová, hnědá, okrová, olivová – to jsou barvy, které vám připomenou africkou savanu nebo indické paláce. Nebojte se ani tlumených odstínů zelené a modré, které evokují tropickou vegetaci a moře. A pokud chcete dodat interiéru trochu šťávy, sáhněte po doplňcích v barvách koření – skořicová, kurkumová nebo šafránová.

Koloniální styl v designu je jako cesta zpět v čase, do exotických dálek a luxusních sídel s nádechem dobrodružství. Je to mix kultur, materiálů a stylů, který v sobě nese ducha objevování a krásy z celého světa.

Božena Černá

Nábytek v koloniálním stylu

Koloniální styl v designu je jako exotika z cest, kterou si přenášíme domů. Vznikl v 18. století, kdy evropské mocnosti zakládaly kolonie po celém světě. Do Evropy se tak dostávaly nejen suroviny a koření, ale i inspirace pro nábytek a interiérový design. Koloniální styl je směsicí evropské elegance a exotických prvků z Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Typické jsou pro něj masivní dřevěný nábytek z tmavých dřevin, jako je teak, mahagon nebo eben. Často zdobený je řezbami, intarziemi nebo kovovými prvky. Kromě nábytku je důležitá i volba doplňků. Hodí se sem kožené sedací soupravy, perské koberce, etnické masky, sošky Buddhů, glóbusy, mapy, starožitné kufry, vějíře z ratanu a bambusu. Koloniální styl je ideální pro ty, kteří milují cestování, historii a exotiku. Vytváří útulnou a hřejivou atmosféru, která připomíná dobrodružné plavby a daleké kraje.

Doplňky a dekorace

Koloniální styl v interiéru je jako stvořený pro milovníky cestování, dobrodružství a exotiky. Charakterizují ho přírodní materiály, teplé zemité barvy a doplňky inspirované vzdálenými kulturami Afriky, Asie a Jižní Ameriky.

Vlastnost Koloniální styl Moderní styl
Materiály Tmavé dřevo, kůže, ratan, bavlna, len Kov, sklo, plast, beton
Barvy Tmavě hnědá, zelená, béžová, slonová kost Široká škála barev, často jasné a výrazné
Dekorace Exotické rostliny, mapy, glóbusy, lovecké trofeje Minimalistické, geometrické tvary, abstraktní umění
Atmosféra Elegantní, honosná, s nádechem historie a exotiky Čistá, vzdušná, funkční, minimalistická

Právě doplňky a dekorace hrají v koloniálním stylu klíčovou roli. Dokážou v mžiku proměnit interiér v útulnou oázu klidu a exotiky. Mezi nejoblíbenější kousky patří dřevěné masky a sošky z exotických dřevin, které dodají interiéru nádech tajemna a autenticity. Kožené kufry, staré mapy a glóbusy zase evokují touhu po poznání a dobrodružství.

koloniální styl

Atmosféru dálek podtrhnou i textilie s etnickými vzory, jako jsou bavlněné přehozy, hedvábné polštáře nebo jutové koberce. Nebojte se kombinovat různé textury a vzory, dodáte tak interiéru na dynamice a osobitosti.

Při výběru doplňků a dekorací vsaďte na kvalitní materiály a nadčasový design. Vyhněte se laciným napodobeninám, které by mohly působit kýčovitě. Raději investujte do pár kvalitních kousků, které vám budou dělat radost dlouhá léta.

Koloniální styl v moderním interiéru

Koloniální styl v sobě nese ozvěny dálek, exotiky a dobrodružných výprav. Vznikl v 18. století, v době největšího rozmachu koloniálních říší, a odráží směsici evropských stylů s domorodými prvky z Afriky, Asie a Jižní Ameriky. V moderním interiéru se koloniální styl těší neutuchající oblibě. Jeho nadčasovost a elegance v sobě snoubí nostalgii po minulosti s komfortem současnosti.

Základem koloniálního stylu jsou přírodní materiály. Masivní dřevěný nábytek v tmavých odstínech, jako je teak, mahagon nebo eben, doplňují ratanové doplňky, bambusové rohože a kožené potahy. Charakteristické jsou také textilie z bavlny a lnu v zemitých barvách, s motivy exotických zvířat a rostlin. Atmosféru dotváří doplňky z cest – africké masky, indické sošky, staré mapy a glóby.

Koloniální styl se hodí do prostornějších interiérů s dostatkem světla. Skvěle vynikne v obývacím pokoji, jídelně nebo ložnici. Důležité je nezahltit prostor nábytkem a doplňky, ale naopak vsadit na vzdušnost a jednoduchost. Moderní pojetí koloniálního stylu se nebojí kombinovat starožitnosti s minimalistickým designem a tlumenými barvami. Výsledkem je pak nadčasový a elegantní interiér, který v sobě nese kouzlo dálek a dobrodružství.

Tipy pro zařízení bytu

Koloniální styl v sobě nese nádech dobrodružství dálek, exotiky a elegance. Pokud toužíte po interiéru, který dýchá historií a zároveň působí útulně, je tento styl tou správnou volbou. Základem jsou přírodní materiály jako masivní dřevo v tmavších odstínech, ratan, bambus, kůže a len. Nebojte se kombinovat robustní nábytek s jemnějšími doplňky. Kožené sedačky s polštáři z lněné látky vytvoří příjemné místo k odpočinku. Atmosféru dotvoříte dekoracemi inspirovanými dalekými kraji. Zkuste například starožitné mapy, glóbusy, kovové svícny nebo sošky. Nezapomeňte na rostliny - palmy, fíkusy a orchideje dodají interiéru na svěžesti. Koloniální styl je o harmonii kontrastů. Kombinujte tmavý nábytek s béžovou, bílou a krémovou barvou na zdech a textiliích. Vzory a motivy zvolte spíše tlumené, například geometrické vzory na kobercích nebo zvířecí motivy na polštářích. Důležité je nepřehnat to s množstvím dekorací a zachovat v interiéru vzdušnost a světlo.

koloniální styl

Publikováno: 20. 08. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: PetrPrasek

Tagy: koloniální styl