Synadenium: Krása, která si žádá respekt
- Co je to synadenium?
- Původ a rozšíření
- Vzhled a charakteristika
- Obliba mezi pěstiteli
- Náročnost pěstování
- Světlo a teplota
- Zálivka a vlhkost
- Substrát a hnojení
- Množení synadenia
- Přesazování a řez
- Synadenium: Přehled vlastností
- Choroby a škůdci
- Toxicita synadenia
- Zajímavosti a tipy
- Druhy synadenia
- Kde synadenium koupit?
Co je to synadenium?
Synadenium, někdy nazývané také kaučukovník, je nenáročná pokojová rostlina pocházející z oblastí Afriky. Patří do čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae) a vyznačuje se dužnatými stonky a lesklými, tmavě zelenými listy. Existuje několik druhů synadenia, ale v našich podmínkách se nejčastěji pěstuje Synadenium grantii. Tato rostlina je oblíbená pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost na péči. Je vhodná i pro začátečníky, kteří s pěstováním pokojových rostlin teprve začínají. Důležité je však pamatovat na to, že synadenium, stejně jako ostatní pryšcovité rostliny, obsahuje jedovatou mléčnou šťávu. Ta může při kontaktu s pokožkou způsobit podráždění a alergické reakce. Proto je při manipulaci s rostlinou vhodné používat rukavice a dávat pozor, aby se šťáva nedostala do očí nebo úst.
Původ a rozšíření
Synadenium, česky také pryšcovec, pochází z tropických oblastí Afriky, konkrétně z oblastí Tanzanie, Malawi a Mosambiku. V těchto končinách roste jako stálezelený keř dorůstající výšky až několika metrů. Díky své nenáročnosti a atraktivnímu vzhledu se pryšcovec rozšířil do mnoha koutů světa a stal se oblíbenou pokojovou rostlinou. Pěstuje se v tropech a subtropech celého světa, a to jak v exteriérech, tak i interiérech. Pryšcovec je schopen se přizpůsobit různým podmínkám, od suchých oblastí až po vlhčí prostředí.
Synadenium, tato nenáročná kráska z tropické Afriky, okouzlí svými masitými listy s nádechem červené a nenápadnými, leč půvabnými květy. Pozor však na její mléčnou šťávu, která může dráždit pokožku!
Božena Vacková
Vzhled a charakteristika
Synadenium, česky také pryšec, pochází z oblastí tropické Afriky. Patří do čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae), což prozrazuje jeho blízké příbuzenství s vánoční hvězdou nebo pryšcem obecným. Stejně jako ony, i synadenium obsahuje ve svých pletivech latex, bílou mléčnou šťávu, která může být po kontaktu s pokožkou dráždivá. Proto je při manipulaci s rostlinou vhodné používat rukavice. Synadenium je stálezelený keř, který v našich podmínkách dorůstá výšky kolem jednoho metru. Jeho stonky jsou silné, dužnaté a nesou na sobě lesklé, tmavě zelené listy oválného tvaru. Některé druhy synadenia mohou mít listy panašované, s bílými nebo krémovými skvrnami. Květy synadenia jsou drobné a nenápadné, objevují se v paždí listů.
Obliba mezi pěstiteli
Synadenium si mezi pěstiteli získává stále větší oblibu, a to hned z několika důvodů. Především je to nenáročná rostlina, o kterou se zvládne postarat i začátečník. Dobře snáší sušší vzduch i občasné mírné přeschnutí substrátu. Dalším lákadlem je bezesporu jeho zajímavý vzhled. Masité, lesklé listy syté zelené barvy s nádechem do červena působí dekorativně v interiéru. Navíc existuje i v panašované variantě s krémovými skvrnami na listech. Synadenium je vhodné i pro zapomnětlivější pěstitele, kteří nemají čas na každodenní péči o rostliny.
Náročnost pěstování
Synadenium, přestože na první pohled může působit exoticky a náročně, je ve skutečnosti poměrně nenáročnou rostlinou, se kterou si poradí i začátečník. Důležité je zajistit mu dostatek světla, ideálně rozptýlené sluneční záření. Přímé slunce by mohlo listy popálit. Zálivka by měla být mírná, substrát nechte mezi zaléváním proschnout. V zimě zálivku omezte. Synadenium nevyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost, prospěje mu ale občasné rosení. Během vegetačního období je vhodné rostlinu přihnojovat hnojivem pro sukulenty. Přesazujeme až ve chvíli, kdy kořeny prorůstají odtokovými otvory. Nezapomeňte, že synadenium obsahuje mléko, které může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Při manipulaci s rostlinou proto používejte rukavice.
Světlo a teplota
Synadenium, tato krásná a nenáročná pokojová rostlina, pochází z teplých oblastí Afriky. Pro svůj zdravý růst a zářivé barvy potřebuje dostatek světla. Umístěte ji na světlé stanoviště, ideálně s rozptýleným světlem. Přímé slunce, zvláště v letních měsících, by mohlo listy spálit. Naopak nedostatek světla způsobí blednutí listů a rostlina ztratí na své atraktivitě. Co se týče teploty, synadenium preferuje teplejší prostředí. Ideální teplota pro pěstování se pohybuje mezi 18-24 °C. V zimě snese i mírný pokles teploty, ale nikdy by neměla klesnout pod 12 °C. Pamatujte, že synadenium je citlivé na průvan, proto ho neumisťujte do blízkosti často otevíraných oken nebo dveří.
Zálivka a vlhkost
Synadenium, tato krásná a nenáročná rostlina, si zaslouží vaši pozornost i v otázce zálivky. Nepatří mezi žíznivce, naopak. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů, a proto je důležité nechat substrát mezi zálivkami vždy dobře proschnout. V praxi to znamená zalévat tehdy, když je vrchní vrstva zeminy suchá na dotek. V zimě, kdy rostlina odpočívá, zálivku ještě omezte.
Vlhkost vzduchu není pro synadenium tak zásadní jako správná zálivka. Dobře snáší i sušší vzduch běžných interiérů, občasné rosení listů ale ocení, zvláště v horkých letních dnech. Použijte k tomu odstátou vodu pokojové teploty a rostlinu roste spíše ráno, aby listy do večera stihly oschnout. Tím předejdete vzniku plísní.
Substrát a hnojení
Synadenium není nijak náročné na složení substrátu. Bohatě postačí běžná zemina pro pokojové rostliny, která je dostatečně vzdušná a propustná. Pro lepší odvod přebytečné vody je vhodné na dno květináče nasypat drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků. Hnojení není během roku nutností, nicméně v období vegetace od jara do podzimu rostlině prospěje občasná dávka hnojiva pro sukulenty. Používejte hnojivo s nižším obsahem dusíku, který by mohl způsobit nadměrný růst a menší násadu květů. Hnojení stačí aplikovat jednou za měsíc, vždy do mírně vlhké půdy. Během zimy, kdy je synadenium v klidovém období, hnojení vynechejte.
Množení synadenia
Synadenium, česky také pryšec, se dá množit dvěma hlavními způsoby: vrcholovými řízky a semeny. Množení semeny je ale poměrně náročné a zdlouhavé, proto se používá spíše výjimečně. Mnohem častěji se setkáme s množením pomocí řízků.
Pro množení řízky volíme zdravé a silné výhony, ideálně na jaře nebo začátkem léta. Řízky by měly být dlouhé asi 10-15 cm a je důležité je nechat zaschnout, aby z rány vytekla mléčná šťáva, která může dráždit pokožku. Řízky pak zapíchneme do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem, abychom zajistili dobrou drenáž. Substrát udržujeme mírně vlhký a řízky umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění trvá obvykle 4-6 týdnů. Poté, co řízky zakoření a začnou růst, můžeme je přesadit do samostatných květináčů.
Přesazování a řez
Synadenium, přezdívané také kaučukovník, je nenáročná pokojová rostlina, která snese i méně příznivé světelné podmínky. Přesazování synadenia není nutné každý rok, postačí jednou za 2-3 roky, případně dle potřeby, pokud kořeny prorůstají odvodňovacími otvory. Pro přesazování volte vždy o něco větší květináč a kvalitní substrát pro pokojové rostliny. Řez synadenia je vhodné provádět na jaře, ještě před začátkem vegetačního období. Pravidelným řezem podpoříte rozvětvení rostliny a kompaktnější růst. Při řezu používejte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky a nezapomeňte si chránit ruce rukavicemi, jelikož mléko vytékající z rostliny je jedovaté a může dráždit pokožku.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Český název | Pryšec |
Původ | Afrika |
Toxicita | Jedovatá míza |
Náročnost pěstování | Nenáročná |
Zálivka | Mírná |
Světlo | Světlé stanoviště, snese i polostín |
Choroby a škůdci
Synadenium je obecně odolná rostlina, ale i tak se může stát terčem některých chorob a škůdců. Přemokření je nejčastějším problémem, který vede k hnilobě kořenů a následnému úhynu rostliny. Proto je důležité zalévat synadenium s mírou a nechat půdu mezi zálivkami proschnout. Ze škůdců se na synadeniu mohou objevit mšice, svilušky nebo molice. Tyto škůdce lze obvykle snadno zlikvidovat pomocí insekticidního mýdla nebo oleje. Důležité je včasné zachycení problému a pravidelná kontrola rostliny. V případě napadení škůdci je nutné rostlinu izolovat od ostatních, aby se zabránilo šíření. Dodržováním správné péče a včasným zásahem lze udržet synadenium zdravé a krásné po mnoho let.
Toxicita synadenia
Synadenium, okrasná rostlina s atraktivními listy, skrývá v sobě potenciální nebezpečí. Její mléčná šťáva, která se uvolňuje při poranění listů či stonků, obsahuje toxické látky. Kontakt s touto šťávou může vyvolat podráždění kůže, svědění a alergické reakce. Zvláště opatrní by měli být lidé s citlivou pokožkou a alergici. Při manipulaci se synadeniem je proto vhodné používat rukavice. Důležité je také umístit rostlinu mimo dosah dětí a domácích zvířat, pro které může být požití jakékoli části rostliny nebezpečné. V případě zasažení očí je nutné je důkladně промыть vodou a vyhledat lékařskou pomoc.
Zajímavosti a tipy
Synadenium, to není jen tak obyčejná pokojovka. Víte třeba, že jeho mléčná šťáva je jedovatá? Při manipulaci s ním si proto raději nasaďte rukavice, abyste předešli podráždění pokožky. A pozor, pro domácí mazlíčky a malé děti může být synadenium dokonce nebezpečné. Zajímavostí je, že synadenium pochází z oblastí Afriky, kde se jeho šťáva používá v tradiční medicíně. My si ale raději vystačíme s jeho dekorativní funkcí. A když už jsme u té krásy, věděli jste, že synadenium může vykvést i v bytových podmínkách? Stačí mu dopřát dostatek světla a správně ho zalévat. A tip na závěr? Pokud chcete synadenium rozmnožit, stačí uříznout řízek a nechat ho zakořenit ve vodě nebo ve vlhkém substrátu.
Druhy synadenia
Synadenium, tato nenáročná kráska, se množí snadněji, než byste čekali. Řízkování je nejoblíbenější metodou, a to z několika důvodů. Je rychlé, efektivní a zvládne ho i začátečník. Nejvhodnější dobou pro řízkování je jaro a léto, kdy má rostlina dostatek energie pro růst. Stačí odříznout asi 10-15 cm dlouhý zdravý výhon, nechat ho den dva zaschnout a poté ho zasadit do substrátu pro pokojové rostliny. Nezapomeňte udržovat substrát mírně vlhký a dopřát řízku dostatek světla, ale ne přímé slunce. Brzy se dočkáte nových kořenů a rostlinka začne prospívat.
Kde synadenium koupit?
Synadenium, známé také jako pryšec obecný, se stává stále oblíbenější pokojovou rostlinou díky své nenáročnosti a atraktivnímu vzhledu. Pokud i vy toužíte po této exotické krásce ve svém domově, jistě vás zajímá, kde ji sehnat. Možností je hned několik. Synadenium seženete v zahradnictvích a květinářstvích, a to jak ve specializovaných prodejnách, tak i ve větších obchodních centrech. Dostupnost se liší v závislosti na ročním období, proto je vhodné se informovat předem telefonicky nebo na webových stránkách daného obchodu. Pokud preferujete nákup online, i v tomto případě máte širokou škálu možností. Synadenium nabízí mnoho e-shopů se zahradnickými potřebami a pokojovými rostlinami. Nezapomeňte zohlednit cenu dopravy a recenze ostatních zákazníků na vybraný e-shop. Ať už se rozhodnete pro nákup v kamenném obchodě nebo online, věnujte pozornost celkovému stavu rostliny. Listy by měly být pevné, bez známek škůdců a chorob.
Publikováno: 06. 11. 2024
Kategorie: domov