Snadné triky pro množení zamiokulkas: Z jedné rostliny hned několik!
- Zamiokulkas: nenáročný krasavec
- Množení: snadnější než myslíte
- Tři způsoby množení
- Řízkování stonků: rychlé a efektivní
- Příprava řízků: na čem záleží?
- Správné zasazení řízků
- Péče o čerstvé řízky
- Množení dělením trsů
- Kdy dělit zamiokulkas?
- Množení z listů: trpělivost růže přináší
- Výběr a zasazení listů
- Dlouhá cesta k nové rostlině
- Tipy pro úspěšné množení
- Časté chyby při množení
Zamiokulkas: nenáročný krasavec
Zamiokulkas, přezdívaný také jako "ZZ plant", si získal srdce mnoha milovníků pokojovek pro svůj exotický vzhled a nenáročnost. Jeho lesklé, tmavě zelené listy působí elegantně v každém interiéru. A co je nejlepší? I když nejste zrovna zkušení pěstitelé, s rozmnožováním zamiokulkasu si hravě poradíte. Existují dva hlavní způsoby, jak na to: řízkováním stonků a dělením oddenků. Řízkování je oblíbenou metodou pro svou jednoduchost. Stačí odříznout zdravý stonek s několika listy a nechat ho zakořenit ve vodě nebo přímo v substrátu. Důležité je zajistit dostatek světla a tepla. Proces zakořeňování může trvat i několik měsíců, ale trpělivost se vyplatí. Druhou možností je dělení oddenků, které se provádí při přesazování. Opatrně rozdělte oddenek na několik částí, z nichž každá by měla mít alespoň jeden výhon. Nové rostliny zasaďte do samostatných květináčů a pečujte o ně jako o dospělou rostlinu. Nezapomeňte, že zamiokulkas je sukulentní rostlina, takže zálivku volte spíše mírnou. S trochou péče a trpělivosti si tak můžete snadno namnožit tuto krásnou a odolnou pokojovku.
Množení: snadnější než myslíte
Zamiokulkas je oblíbený pro svou nenáročnost a odolnost. Věděli jste ale, že ho můžete snadno rozmnožit a získat tak další rostliny zdarma? Existuje několik metod, jak na to. Nejjednodušší je množení řízkováním listů. Stačí odříznout zdravý list, nechat ho den zaschnout a poté ho zapíchnout do substrátu pro pokojové rostliny. Substrát udržujte mírně vlhký a umístěte řízek na světlé místo bez přímého slunce. Trvá to déle, ale zhruba po 2-3 měsících se začnou tvořit hlízky a z nich nové rostlinky.
Další možností je dělení trsů. Při přesazování dospělé rostliny můžete opatrně rozdělit trs na menší části, z nichž každá by měla mít alespoň jeden výhon a kořeny. Tyto části pak zasaďte do samostatných květináčů. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, mějte na paměti, že zamiokulkas je jedovatý, proto při manipulaci s ním používejte rukavice a dejte pozor na děti a domácí mazlíčky.
Tři způsoby množení
Zamiokulkas je nenáročná pokojová rostlina, která se snadno množí. Existují tři hlavní způsoby, jak si vypěstovat novou rostlinu: dělením trsů, řízkováním stonků a množením z listů. Dělení trsů je nejjednodušší a nejrychlejší metoda. Při přesazování dospělé rostliny stačí opatrně rozdělit kořenový bal na menší trsy, které zasadíte do samostatných květináčů. Řízkování stonků je další spolehlivou metodou. Zdravý stonek rozřízněte na 10-15 cm dlouhé kusy, nechte zaschnout řeznou plochu a poté je zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny. Udržujte substrát mírně vlhký a za pár týdnů se objeví kořeny. Množení z listů je nejzdlouhavější metoda, ale i tak poměrně snadná. Zdravý list odřízněte a nechte ho pár dní zaschnout. Poté ho zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny, asi do poloviny listu. Substrát udržujte mírně vlhký a buďte trpěliví, protože zakořenění může trvat i několik měsíců. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, množení zamiokulkas je skvělý způsob, jak si namnožit tuto krásnou a nenáročnou rostlinu.
Řízkování stonků: rychlé a efektivní
Řízkování stonků je u zamiokulkasu poměrně snadné a efektivní. Zdravou a silnou rostlinu si rozdělíme na jednotlivé listy s částí stonku. Řez by měl být čistý a ostrý, abychom minimalizovali riziko hniloby. Použijte čistý a ostrý nůž nebo zahradnické nůžky. Nechte řízky zaschnout na vzduchu po dobu několika hodin až jednoho dne, aby se rána zacelenila. To pomůže zabránit hnilobě. Připravte si květináče s dobře propustným substrátem, ideálně směsí pro pokojové rostliny a perlitu. Řízky zasaďte stonkem dolů do substrátu, zhruba do hloubky 2-3 cm. Substrát udržujte mírně vlhký, ale ne přemokřený. Umístěte květináče na světlé místo, ale mimo přímé sluneční záření. Teplota by se měla pohybovat mezi 20-25 °C. Zakořenění řízků může trvat několik týdnů až několik měsíců. Buďte trpěliví a pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu. Jakmile řízky zakoření a začnou růst nové listy, můžete je přesadit do větších květináčů.
Příprava řízků: na čem záleží?
Zamiokulkas je nenáročná pokojová rostlina, která se snadno množí řízky. Existuje několik způsobů, jak na to. Nejběžnější je množení listovými nebo stonkovými řízky.
Listové řízky odebírejte z dospělé a zdravé rostliny. Použijte ostrý nůž a odřízněte list co nejblíže k hlavnímu stonku. Řízky nechte zaschnout na vzduchu po dobu několika hodin, aby se rána zahojila. Poté je zapíchněte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem. Substrát udržujte mírně vlhký, ale nepřelévejte ho. Řízky umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Proces zakořenění může trvat několik týdnů až měsíců.
Stonkové řízky odebírejte na jaře nebo v létě, kdy rostlina aktivně roste. Odřízněte zdravý stonek o délce asi 10-15 cm. Odstraňte spodní listy a stonek zapíchněte do substrátu. Stejně jako u listových řízků udržujte substrát mírně vlhký a řízky umístěte na světlé místo bez přímého slunce. Ať už zvolíte jakýkoli způsob, buďte trpěliví. Zakořenění řízků zamiokulkasu může trvat delší dobu. S trochou péče a trpělivosti si ale brzy budete moci užívat nové rostlinky.
Správné zasazení řízků
Zamiokulkas se dá množit několika způsoby, ale zasazení řízků patří mezi ty nejoblíbenější. Nejdřív si musíme říct, co to vlastně řízky jsou. Řízky jsou části rostliny, které se oddělí od mateřské rostliny a nechají se zakořenit v novém substrátu. V případě zamiokulkasu můžeme použít stonkové řízky nebo listové řízky. Stonkové řízky se odebírají z dospělé rostliny a měly by být dlouhé asi 10-15 cm. Listové řízky se odebírají z listů, které jsou zdravé a nepoškozené. Důležité je, abychom řízky odebírali čistým a ostrým nožem, abychom minimalizovali riziko infekce. Po oddělení řízků je necháme asi den zaschnout na vzduchu, aby se rána zahojila. Tím se sníží riziko hniloby. Pro zakořenění řízků použijeme substrát, který je určený pro pokojové rostliny a je dobře propustný. Řízky zasadíme do substrátu tak, aby asi třetina až polovina řízku byla pod zemí. Substrát udržujeme mírně vlhký, ale ne přemokřený. Řízky umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění řízků může trvat několik týdnů až měsíců, v závislosti na podmínkách. Až řízky zakoření a začnou růst, můžeme je přesadit do samostatných květináčů.
Péče o čerstvé řízky
Při množení zamiokulkas řízkováním je péče o čerstvé řízky klíčová pro úspěšné zakořenění. Po odříznutí zdravých listů je nechte zaschnout na vzduchu po dobu několika hodin, aby se rána zacelenila. Tím se sníží riziko hniloby. Pro zakořenění použijte substrát s dobrou drenáží, například směs rašeliny a perlitu. Řízky zasaďte do hloubky asi 2-3 cm a udržujte substrát mírně vlhký, ne přemokřený. Důležité je zajistit řízkům dostatek světla, ale ne přímé slunce. Ideální je teplé a světlé stanoviště bez průvanu. Zakořenění může trvat i několik měsíců, proto buďte trpěliví a nevzdávejte to. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a v případě potřeby opatrně zalijte. Jakmile řízky zakoření a začnou růst nové listy, můžete je přesadit do samostatných květináčů.
Množení dělením trsů
Dělení trsů je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak si namnožit novou rostlinu Zamiokulkas. Tato metoda je ideální pro vzrostlejší rostliny, které již mají více stonků vyrůstajících z hlíz v substrátu. Nejvhodnější dobou pro dělení trsů je jaro, kdy má rostlina dostatek energie na růst.
Začněte tím, že rostlinu opatrně vyjmete z květináče a zbavíte ji přebytečného substrátu. Dále rozdělte trs na menší části, přičemž dbejte na to, aby každá část měla alespoň jeden zdravý stonek a dostatek hlíz. Ostrým a čistým nožem odřízněte stonek s hlízami od zbytku rostliny. Řezné rány nechte zaschnout, ideálně přes noc. Poté zasaďte jednotlivé části do květináčů s vhodným substrátem pro Zamiokulkas. Substrát udržujte mírně vlhký a rostliny umístěte na světlé místo bez přímého slunce.
Dělení trsů je skvělý způsob, jak si snadno a rychle namnožit novou rostlinu Zamiokulkas. S trochou péče se vám určitě podaří vypěstovat si krásné a zdravé rostliny, které vám budou dělat radost po mnoho let.
Kdy dělit zamiokulkas?
Zamiokulkas je nenáročná pokojová rostlina, která se snadno množí. Dělení rostliny je nejlepší provádět během přesazování, ideálně na jaře, kdy rostlina nastupuje do aktivního růstu. V tomto období má rostlina dostatek energie na to, aby se zotavila ze zásahu a vytvořila silné kořeny.
Při dělení opatrně vyjměte rostlinu z květináče a zbavte kořeny staré zeminy. Důležité je, aby každá oddělená část měla alespoň jeden list a zdravý kořenový systém. Použijte ostrý a čistý nůž, abyste minimalizovali riziko infekce.
Po rozdělení zasaďte jednotlivé části do květináčů s vhodným substrátem pro pokojové rostliny. Substrát by měl být dobře propustný, aby se v něm nedržela přebytečná voda. Po přesazení rostliny důkladně zalijte a umístěte je na světlé místo bez přímého slunečního záření.
Během prvních týdnů po přesazení buďte opatrní s zálivkou, abyste zabránili hnilobě kořenů. Zamiokulkas je rostlina, která snese spíše sušší podmínky, proto ji zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.
Množení z listů: trpělivost růže přináší
Zamiokulkas je známý svou odolností a nenáročností, ale věděli jste, že ho můžete množit i z listů? Je to sice běh na dlouhou trať, ale s trochou trpělivosti se i vám může povést vypěstovat novou rostlinu. Základem úspěchu je zdravý a silný list. Nejlépe se hodí starší, vyzrálé listy ze spodní části rostliny. List odřízněte ostrým nožem a nechte ho den dva zaschnout, aby se rána zacelila. Poté ho zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem, aby byla půda vzdušná. List zasaďte asi do třetiny jeho délky. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký, ale ne přemokřený. Nejlepší je zalévat až ve chvíli, kdy je vrchní vrstva substrátu suchá. Množení z listů je běh na dlouhou trať a může trvat i několik měsíců, než se objeví první výhonky. Nevěšte hlavu, pokud se to nepovede hned napoprvé. S trochou trpělivosti a péče se vám to určitě podaří.
Výběr a zasazení listů
Zamiokulkas se dá množit několika způsoby, ale množení pomocí listů je asi nejrozšířenější. Nejdříve si musíme vybrat zdravé a silné listy. Ideální jsou listy ze spodní části rostliny, které už jsou trochu starší. Ty mají v sobě nashromážděno více živin, které jim pomůžou zakořenit. List odřízneme co nejblíže k hlavnímu stonku ostrým a čistým nožem nebo žiletkou. Řez by měl být hladký, aby se do něj nedostala infekce. Odlomené listy se moc nehodí, protože se špatně hojí a můžou uhnívat. Po odříznutí necháme listy zaschnout na vzduchu po dobu jednoho až dvou dnů. Tím se rána zacelí a sníží se riziko hniloby. Listy pak zasadíme do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem. Substrát by měl být lehký a vzdušný, aby se v něm držela vlhkost, ale zároveň aby voda mohla dobře odtékat. Listy zasadíme asi do třetiny jejich délky. Můžeme použít i stimulátor pro zakořenění, který urychlí proces. Květináč s listy umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Teplota by se měla pohybovat mezi 20-25 stupni Celsia. Substrát udržujeme mírně vlhký, ale ne přemokřený. Zakořenění listů trvá poměrně dlouho, obvykle 2 až 3 měsíce, ale někdy i déle. Buďte trpěliví a nevzdávejte to. Jakmile se objeví nové výhonky, je to znamení, že se rostlina úspěšně uchytila.
Metoda množení | Náročnost | Doba zakořenění | Úspěšnost |
---|---|---|---|
Řízkování stonků | Střední | 4-8 týdnů | Střední |
Dělení trsů | Nízká | Ihned | Vysoká |
Množení z listů | Vysoká | 6-12 měsíců | Nízká |
Dlouhá cesta k nové rostlině
Zamiokulkas je oblíbený pro svou nenáročnost a odolnost. Málokdo ale ví, že ho lze množit i jinak než dělením trsů. Ano, cesta k nové rostlině může být zdlouhavá, ale výsledek stojí za to. Nejjednodušší je množení řízkováním stonků. Z dospělé rostliny odstřihněte zdravý list a rozdělte ho na jednotlivé lístky. Řízky nechte den dva zaschnout a poté je zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký a rostlinu umístit na světlé místo bez přímého slunce. Trvá to déle, ale z každého lístku vám vyroste nová rostlinka. Množit zamiokulkas lze i dělením oddenků. Při přesazování rozdělte oddenek na několik částí tak, aby každá měla alespoň jeden růstový bod. Rány ošetřete dřevěným uhlím a části oddenku zasaďte do samostatných květináčů. Tato metoda je rychlejší, ale vyžaduje více zkušeností. Ať už zvolíte jakýkoli způsob, mějte trpělivost. Množení zamiokulkasu není sprint, ale spíše maraton. S trochou péče a pozornosti se ale i vám podaří vypěstovat si nové rostlinky a rozšířit tak svou zelenou sbírku.
Zamiokulkas, ten nenáročný společník, se množí trpělivostí. Z listu, řízku, pomalu, ale jistě, vyraší nový život. Jako bychom i my v sobě skrývali tu sílu, obnovit se, vyrůst z malého kousku v něco silnějšího.
Zdeněk Květ
Tipy pro úspěšné množení
Zamiokulkas se množí poměrně snadno, ale chce to trpělivost, protože zakořeňování může trvat i několik měsíců. Existují dva hlavní způsoby, jak na to: řízkováním stonků a dělením oddenků. Pro řízkování stonků odřízněte zdravý list s kouskem stonku. Řez nechte zaschnout a poté ho zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem. Substrát udržujte mírně vlhký a umístěte řízek na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Pro dělení oddenků opatrně vyjměte rostlinu z květináče a rozdělte oddenky na menší části, z nichž každá má alespoň jeden výhon. Jednotlivé části zasaďte do samostatných květináčů se substrátem pro pokojové rostliny. Po zasazení zalévejte opatrně, aby nedošlo k přemokření. Zamiokulkas je nenáročná rostlina, ale pro úspěšné množení je důležité dopřát jí vhodné podmínky. Důležitá je teplota okolo 20-25 °C, dostatek světla a mírná zálivka. S trochou péče a trpělivosti si tak můžete snadno namnožit tuto krásnou a odolnou pokojovou rostlinu.
Časté chyby při množení
Zamiokulkas je nenáročná rostlina, ale i tak se při jejím množení můžete dopustit chyb. Častou chybou je použití nesprávného substrátu. Zamiokulkas preferuje vzdušný a propustný substrát, který dobře odvádí vodu. Použití těžké a nepropustné zeminy může vést k hnilobě řízků nebo listů. Další chybou je přílišná zálivka. Zamiokulkas je sukulentní rostlina a dokáže si ve svých listech uchovávat vodu. Příliš častá zálivka může vést k přemokření a následnému uhynutí rostliny. Naopak, ani sucho rostlině neprospívá. Pokud je substrát dlouhodobě suchý, může dojít k zaschnutí kořenů a úhynu rostliny. Důležité je také zajistit rostlině dostatek světla. Zamiokulkas preferuje světlé stanoviště bez přímého slunečního záření. Nedostatek světla může vést k vytahování rostliny a ztrátě jejího kompaktního tvaru. Při množení listovými řízky je důležité dbát na to, aby byl řez čistý a hladký. Řez proveďte ostrým nožem a ránu nechte zaschnout. Řízky poté zapíchněte do substrátu a udržujte jej mírně vlhký. Množení zamiokulkasu vyžaduje trpělivost, protože zakořeňování může trvat i několik měsíců.
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: domov