Rozveselte si parapet! Pěstování lichořeřišnice doma krok za krokem

Lichořeřišnice Pěstování Doma

Výběr správného stanoviště

Lichořeřišnice, s jejími zářivými květy a pepřově chutnajícími listy, je vítaným doplňkem každé zahrady nebo balkonu. Aby však bohatě kvetla a prospívala, je důležité vybrat pro ni to správné stanoviště. Lichořeřišnice miluje slunce, proto jí dopřejte alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu denně. Na slunném místě budou její květy větší a zářivější. Pokud ji pěstujete v květináči, umístěte ji na balkon orientovaný na jih nebo západ. I když má ráda slunce, je důležité ji chránit před prudkým poledním žárem, který by mohl listy popálit. V horkých letních dnech proto ocení mírný stín. Půda pro lichořeřišnici by měla být dobře propustná a spíše chudší na živiny. V příliš výživné půdě bude rostlina bujně růst, ale bude mít méně květů. Důležitá je také dobrá drenáž, protože lichořeřišnice nesnáší přemokření. Pokud ji pěstujete v květináči, použijte substrát pro balkónové rostliny a na dno nádoby nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků.

Příprava půdy pro lichořeřišnici

Lichořeřišnice není nijak náročná na pěstování a daří se jí v téměř jakékoli půdě. Pro dosažení nejlepších výsledků je ale dobré věnovat trochu pozornosti přípravě substrátu. Lichořeřišnice preferuje humózní, propustnou půdu s mírně kyselým až neutrálním pH (6,0-7,0). Těžká, jílovitá půda může bránit odvodňování a vést k hnilobě kořenů, proto je vhodné ji před výsadbou lichořeřišnice vylehčit přidáním písku nebo perlitu. Naopak příliš písčitá půda rychle vysychá, proto je vhodné do ní zapracovat kompost nebo jinou organickou hmotu, která zlepší zadržování vody. Před výsadbou je důležité půdu důkladně prokypřit do hloubky alespoň 20 cm. To umožní kořenům lichořeřišnice snadno se rozrůstat a získávat živiny. Pokud je půda chudá na živiny, je vhodné ji před výsadbou obohatit o vyzrálý kompost nebo organické hnojivo. Lichořeřišnice je citlivá na přehnojení, proto s hnojením opatrně.

Výsev semen lichořeřišnice

Lichořeřišnice je nenáročná letnička, která se snadno pěstuje i ze semen. Semínka lichořeřišnice jsou poměrně velká a dají se vysévat přímo na venkovní stanoviště, a to od dubna do května. Pokud si chcete předpěstovat sazeničky, můžete semínka vysít do sadbovačů nebo kelímků od března. Semena lichořeřišnice klíčí poměrně rychle, obvykle do týdne. Pro klíčení potřebují teplotu okolo 18-20 °C. Před výsevem je vhodné semena na několik hodin namočit do vlažné vody, čímž se urychlí jejich klíčení. Semena se sejí do hloubky asi 1-2 cm a substrát se udržuje mírně vlhký. Po vyklíčení se sazeničky přepichují do květináčků nebo na záhon, a to ve vzdálenosti asi 20-30 cm od sebe. Lichořeřišnice má ráda slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Pravidelná zálivka je důležitá, ale rostlina nesnáší přemokření. Kvetení lichořeřišnice začíná obvykle v červnu a trvá až do prvních mrazíků.

Zalévání a hnojení rostlin

Lichořeřišnice není náročná na zálivku, ale důležitá je pravidelnost. Půdu udržujte vlhkou, ne přemokřenou. Přílišná zálivka může vést k hnilobě kořenů. Zalévejte ráno, aby listy stihly oschnout a zabránili jste tak vzniku plísní. V horkých dnech zalévejte vydatněji, v chladnějších dnech zálivku omezte. Lichořeřišnice má ráda vlhké prostředí, proto ji prospěje rosení listů. Hnojení podporuje bohaté kvetení. Používejte hnojivo na kvetoucí rostliny jednou za 14 dní. Hnojte od jara do konce léta, v zimě hnojení omezte. Lichořeřišnice je nenáročná rostlina a odpustí vám drobné pěstitelské chyby.

Správné vedení lichořeřišnice

Lichořeřišnice, s jejími zářivými květy a pepřově chutnajícími listy, je skvělou volbou pro pěstování doma. Pro zdravý růst potřebuje dostatek světla, ideálně alespoň 6 hodin denně na slunném parapetu. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny. Semínka lichořeřišnice vyséváme od dubna do května přímo na venkovní stanoviště, nebo od března do truhlíku za oknem. Semínka jsou poměrně velká, takže se s nimi dobře manipuluje. Zasazujeme je asi 2 cm hluboko a 15-20 cm od sebe. Lichořeřišnice má ráda vlhkou půdu, ale pozor na přelití, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Zaléváme ji proto pravidelně, ale s mírou, a necháme půdu mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. Hnojení není nutné, ale pokud chcete podpořit bohatší kvetení, můžete použít hnojivo pro kvetoucí rostliny. Lichořeřišnice je popínavá rostlina, proto je vhodné ji pěstovat u opory, po které se bude moci pnout. Můžete použít bambusové tyčky, mřížku nebo ji nechat viset z květináče. Pravidelným zaštipováním vrcholků podpoříte rozvětvení rostliny a bohatší kvetení. Kromě květů jsou jedlé i listy a semena lichořeřišnice, které mají pikantní chuť. Listy se hodí do salátů, pomazánek a polévek, semena se nakládají do octa jako náhražka kaparů.

Ochrana před škůdci a chorobami

Lichořeřišnice je obecně odolná rostlina, ale i tak se u ní mohou vyskytnout někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější nezvané hosty patří mšice, slimáci a hlemýždi. Mšice se dají snadno zpozorovat, protože tvoří kolonie na stoncích a listech a vysávají z rostliny šťávu. Slimáci a hlemýždi zase zanechávají na listech okousané díry. Proti mšicím lze bojovat například postřikem z vody a mýdla, případně roztokem vody s trochou oleje. Slimáky a hlemýždě je vhodné sbírat ručně, případně jim zamezit přístup k rostlinám pomocí bariér z popela, drcených skořápek nebo pilin.

Co se týče chorob, lichořeřišnice může trpět padlím, plísní šedou nebo hnilobou kořenů. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech, plíseň šedá hnědými skvrnami a hniloba kořenů vadnutím rostliny. Vznik těchto chorob podporuje především nadměrná vlhkost. Důležitá je proto prevence - nepřelívat rostliny, zajistit jim dostatečné proudění vzduchu a odstraňovat napadené části. V případě vážnějšího napadení je možné použít i chemické přípravky, ale vždy je vhodné dát přednost šetrnějším metodám.

Sklizeň květů a semen

Lichořeřišnice je skvělá i v tom, že si z ní můžete užít nejen květy, ale i semena. Květy sbíráme nejlépe ráno, kdy jsou plně rozvité a svěží. Můžete je jíst syrové, přidávat do salátů, ozdobovat jimi pokrmy nebo je nakládat do octa. Chuť květů lichořeřišnice je pikantní, lehce štiplavá a připomíná řeřichu. Semena lichořeřišnice sbíráme, až když lusky na rostlině zežloutnou a začnou zasychat. Semena by měla být tvrdá a tmavě hnědá. Po sklizni je necháme dobře proschnout a uskladníme na suchém a chladném místě. Semena lichořeřišnice se dají použít podobně jako kapary – naložená v octě nebo slaném nálevu. Mají ostřejší, peprnou chuť. Ať už se rozhodnete pro květy nebo semena, lichořeřišnice vám poskytne nejenom chuťový zážitek, ale i spoustu vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Využití lichořeřišnice v kuchyni

Lichořeřišnice, tato nenáročná letnička, není jen pastvou pro oči na vašem balkoně, ale i skvělým zpestřením jídelníčku. Její peprná, lehce štiplavá chuť, připomínající řeřichu, dodá vašim pokrmům říz a svěžest. A co je nejlepší, sklízet ji můžete od května až do prvních mrazů. Využít se dají všechny nadzemní části rostliny – květy, listy i semena. Květy, nejčastěji v zářivě oranžové nebo žluté barvě, jsou krásnou jedlou dekorací salátů, pomazánek i dezertů. Mají pikantní chuť, která se skvěle hodí k sýrům, rybám i do letních nápojů. Listy, s lehce nasládlou chutí, se dají použít podobně jako špenát – do salátů, polévek, nádivek nebo na pesto. A pokud chcete experimentovat, zkuste naložit mladá semena do slaného nálevu – získáte tak pikantní pochoutku, která se skvěle hodí k masu nebo sýrům. Pěstování lichořeřišnice doma je navíc snadné a zvládne ho i úplný začátečník. Stačí jí slunné stanoviště a pravidelná zálivka.

Léčivé účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice, známá svými zářivými květy, není jen pastvou pro oči, ale i pro naše zdraví. Pěstování lichořeřišnice doma je snadné a přináší s sebou možnost využívat její léčivé účinky. Obsahuje totiž celou řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů, které posilují imunitu a chrání organismus před volnými radikály.

Lichořeřišnice je známá svými antibiotickými účinky, a to zejména proti bakteriím v močových cestách. Pomáhá při zánětech močového měchýře a ledvin. Její konzumace se doporučuje i při nachlazení a respiračních onemocněních, jelikož usnadňuje vykašlávání a uvolňuje dýchací cesty.

Pěstování lichořeřišnice doma vám umožní využívat její čerstvé listy a květy, které mají nejvíce účinných látek. Můžete je přidávat do salátů, pomazánek, polévek nebo si z nich připravit čaj. Prospěšné jsou i tinktury a sirupy z lichořeřišnice.

Zimování lichořeřišnice na zahradě

Lichořeřišnice je sice krásná a užitečná rostlina, ale není mrazuvzdorná. To znamená, že zimu venku nepřežije. Pokud si ale chcete užít její krásu a léčivé účinky i další rok, nezoufejte! Existuje možnost, jak si lichořeřišnici uchovat přes zimu doma a na jaře ji znovu vysadit na zahradu.

Nejjednodušší způsob je uchování semen. Semena lichořeřišnice sbíráme na podzim, když jsou lusky suché a hnědé. Semena necháme důkladně doschnout a pak je uskladníme na suchém a chladném místě. Na jaře je pak můžeme vysít do truhlíků nebo přímo na záhon.

Druhou možností je uchování řízků. Na podzim před příchodem mrazů odebereme z rostliny zdravé a silné řízky. Ty zasadíme do květináčů s propustným substrátem a necháme je zakořenit na světlém a chladném místě, ideálně při teplotě okolo 10-15 °C. Během zimy řízky zaléváme jen mírně, aby neuhnily. Na jaře, až pomine nebezpečí mrazů, můžeme zakořeněné řízky vysadit ven.

Ať už se rozhodnete pro uchování semen nebo řízků, nezapomeňte, že lichořeřišnice potřebuje pro svůj růst dostatek slunce a vláhy. S trochou péče se tak můžete z jejích květů a listů těšit opakovaně.