Rozmnožte si exotiku doma: Tipy a triky pro množení bromélií
Základy rozmnožování bromélií
Bromélie, exotické krásky s fascinujícími květy, se množí trochu jinak než běžné pokojové rostliny. Zatímco řada rostlin se množí semeny, u bromélií je běžnější množení pomocí odnoží. Tyto malé rostlinky, zvané také "štěňátka", vyrůstají u báze mateřské rostliny po odkvětu.
Jakmile mají odnože alespoň třetinovou velikost mateřské rostliny a vlastní kořeny, je ten správný čas je oddělit. Opatrně je odřízněte ostrým, čistým nožem a zasaďte do vzdušného substrátu určeného pro bromélie. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký a zajistit rostlinám dostatek světla, ale ne přímé slunce.
Množení bromélií ze semen je náročnější a zdlouhavější proces. Semena se vysévají na povrch substrátu a udržují se ve vlhkém a teplém prostředí. Klíčení může trvat i několik měsíců.
Ať už se rozhodnete pro množení odnožemi nebo semeny, s trochou trpělivosti a péče se můžete těšit z nových přírůstků ve vaší sbírce bromélií.
Rozmnožování odnožemi
Odnože, někdy nazývané také "štěňátka", jsou malé rostlinky, které vyrůstají z báze mateřské bromélie. Jde o přirozený způsob, jakým se bromélie v přírodě rozmnožují. Jakmile odnož dosáhne asi třetiny až poloviny velikosti mateřské rostliny a vytvoří vlastní kořeny, je připravena k oddělení. Opatrně ji odřízněte od mateřské rostliny čistým, ostrým nožem. Řeznou plochu nechte zaschnout a poté zasaďte odnož do vzdušného substrátu určeného pro bromélie. Udržujte substrát mírně vlhký a dopřejte rostlince dostatek světla, ale ne přímé slunce. Mladá bromélie by měla zakořenit během několika týdnů a začít růst. Nezapomeňte, že trpělivost je na místě, protože proces zakořenění a následného růstu může trvat i několik měsíců.
Kdy oddělit odnože
Bromélie se obvykle množí oddělováním odnoží, které vyrůstají z báze mateřské rostliny. Tyto odnože, někdy nazývané také "štěňátka", si začínají vytvářet vlastní kořeny. Ideální čas pro oddělení odnoží je, když dosáhnou alespoň třetiny až poloviny velikosti mateřské rostliny a mají vyvinutý vlastní kořenový systém. To obvykle trvá několik měsíců po odkvětu mateřské rostliny.
Při oddělování odnoží postupujte opatrně, abyste nepoškodili mateřskou rostlinu ani mladé rostlinky. Použijte ostrý, čistý nůž a odřízněte odnož co nejblíže k mateřské rostlině. Odstraňte všechny suché nebo poškozené listy z odnože a nechte ji den nebo dva zaschnout na vzduchu. Poté ji zasaďte do dobře propustného substrátu pro bromélie a udržujte ji v teple a vlhku, dokud se neuchytí. Mladé bromélie obvykle kvetou poprvé po 2 až 3 letech.
Správný substrát pro odnože
Pro úspěšné zakořenění odnoží bromélií je volba správného substrátu klíčová. Mladé rostlinky potřebují vzdušný a dobře propustný substrát, který zadržuje vlhkost, ale zároveň zabraňuje hnilobě kořenů. Ideální je směs pro epifytické rostliny, kterou koupíte v zahradnictví. Směs obvykle obsahuje borovou kůru, rašelinu, perlit a dřevěné uhlí. Tyto složky zajišťují dobrou drenáž, provzdušnění a mírnou kyselost, kterou bromélie milují. Pokud si chcete namíchat substrát sami, dbejte na to, aby byl lehký a vzdušný. Příliš těžká zemina by mohla zadusit křehké kořeny mladých bromélií. Po zasazení odnoží udržujte substrát mírně vlhký, ale ne přemokřený. Pravidelně kontrolujte vlhkost a zalévejte až ve chvíli, kdy substrát začíná prosychat.
Metoda | Náročnost | Doba do dospělosti (přibližně) |
---|---|---|
Odnože (štěňátka) | Snadná | 1-2 roky |
Semena | Náročná | 3-5 let |
Zasazení a péče o odnože
Odnože, neboli "štěňátka", jsou malé rostlinky, které vyrůstají u báze mateřské bromélie. Objevují se obvykle po odkvětu mateřské rostliny. Jakmile odnož dosáhne asi třetiny až poloviny velikosti mateřské rostliny a má vyvinuté vlastní kořeny, je čas ji oddělit. K oddělení použijte ostrý, čistý nůž a odřízněte odnož co nejblíže mateřské rostlině. Snažte se nepoškodit kořeny odnože ani mateřské rostliny. Po oddělení nechte řeznou ránu na obou rostlinách zaschnout po dobu jednoho až dvou dnů. Poté zasaďte odnož do květináče s dobře propustným substrátem pro bromélie. Substrát udržujte mírně vlhký, ale ne přemokřený. Odnož umístěte na světlé stanoviště, ale bez přímého slunečního záření. Během prvních týdnů po zasazení se vyvarujte hnojení. Jakmile se odnož uchytí a začne růst, můžete začít s hnojením hnojivem pro bromélie, a to v poloviční koncentraci, než je uvedeno na obalu.
Rozmnožování ze semen
Rozmnožování bromélií ze semen je sice zdlouhavější a náročnější cesta než vegetativní množení, ale pro zapálené pěstitele může být velmi obohacující. Semena bromélií jsou obvykle velmi malá a je nutné s nimi zacházet opatrně. Pro výsev je ideální substrát složený z rašeliny a perlitu, který zajistí dostatečnou vlhkost a vzdušnost. Semena se vysévají na povrch substrátu a jemně se zatlačí. Důležité je udržovat stálou vlhkost a teplotu okolo 25 °C. Klíčení může trvat několik týdnů až měsíců v závislosti na druhu bromélie.
Po vyklíčení je potřeba zajistit semenáčkům dostatek světla, ale ne přímé slunce, které by je mohlo spálit. Zálivka by měla být pravidelná, ale mírná, aby substrát nebyl přemokřený. Rostlinky je vhodné rosit, čímž se zvýší vlhkost vzduchu, kterou bromélie milují. Jakmile semenáčky povyrostou a zesílí, je možné je přesadit do samostatných květináčů. Dobu do prvního květu ovlivňuje druh bromélie, ale obecně platí, že ze semen vypěstované rostliny kvetou později než ty množené vegetativně. I tak je ale radost z vlastnoručně vypěstované bromélie ze semínka k nezaplacení.
Výhody a nevýhody semen
Množení bromélií semeny je sice zdlouhavější a náročnější než vegetativní metody, ale přináší i své výhody. Především umožňuje získat nové, geneticky odlišné rostliny, které mohou mít zajímavé vlastnosti. To je důležité pro šlechtitele a nadšence, kteří chtějí experimentovat s křížením a hledat nové kultivary. Semena také umožňují vypěstovat větší množství rostlin najednou, což se hodí pro komerční pěstitele.
Nevýhodou množení semeny je delší doba do dospělosti rostliny. Zatímco odnože vykvetou za rok až dva, semenáčky mohou kvést až za několik let. Další nevýhodou je nižší pravděpodobnost úspěchu. Semena bromélií rychle ztrácejí klíčivost a vyžadují specifické podmínky pro klíčení, jako je vysoká vlhkost, teplo a světlo. Navíc ne všechna semena zdědí požadované vlastnosti rodičovských rostlin, takže je potřeba počítat s určitou mírou variability.
Péče o mladé rostlinky
Mladé rostlinky bromélií, ať už vzešlé ze semen nebo z odnoží, vyžadují trochu více péče než dospělé rostliny. Po oddělení od mateřské rostliny je umístěte do menších květináčů s dobře propustným substrátem určeným pro bromélie. Důležitá je zálivka – zalévejte opatrně, substrát by neměl být přemokřený, ale zároveň nesmí zcela vyschnout. Mladé rostlinky preferují vyšší vzdušnou vlhkost, proto je vhodné je rosit odstátou vodou nebo umístit na misku s vlhkými kamínky. Teplota by se měla pohybovat mezi 20-25 °C. Během prvního roku po oddělení nehnojte, rostlinky čerpají živiny ze substrátu.
Pro dosažení co nejlepších výsledků zajistěte mladým broméliím dostatek světla, ale vyvarujte se přímému slunečnímu záření, které by mohlo spálit jejich citlivé listy. Pravidelně kontrolujte, zda se na rostlinách neobjevují škůdci nebo choroby. S trochou péče a trpělivosti se z mladých rostlinek stanou krásné a zdravé bromélie, které vám budou dělat radost svými exotickými květy.
Bromélie, ty královny pralesa, se množí s grácií a tajemstvím. Z jejich srdcí, kde se rodí krása květů, vyrůstají malé odnože, připravené zakořenit a založit novou generaci. Je to tanec života, nekonečný koloběh krásy a obnovy.
Božena Vacková
Tipy pro úspěšné množení
Množení bromélií je skvělý způsob, jak rozšířit svou sbírku těchto krásných rostlin. Existují dva hlavní způsoby, jak množit bromélie: odnožemi a semeny. Množení odnožemi je jednodušší a rychlejší metoda. Odnože, také nazývané "štěňátka", vyrůstají u základny mateřské rostliny. Jakmile odnož dosáhne asi třetiny až poloviny velikosti mateřské rostliny, můžete ji opatrně oddělit. Použijte ostrý, čistý nůž a ujistěte se, že odnož má vlastní kořeny. Po oddělení nechte ránu na odnoži i mateřské rostlině zaschnout po dobu jednoho dne. Poté zasaďte odnož do dobře propustného substrátu pro bromélie. Udržujte substrát mírně vlhký a umístěte odnož na teplé a světlé místo, ale mimo přímé sluneční světlo. Množení semeny je náročnější a trvá déle, než se dočkáte dospělé rostliny. Semena bromélií jsou velmi malá a je třeba je vysévat na povrch substrátu. Substrát udržujte neustále vlhký a umístěte výsevní nádobu na teplé a světlé místo. Klíčení může trvat několik týdnů až měsíců. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, mějte trpělivost. Množení bromélií vyžaduje čas a péči, ale s trochou úsilí se vám podaří vypěstovat nové rostliny a rozšířit tak svou sbírku.
Časté chyby při množení
Pěstování bromélií ze semen je běh na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost. Semínka jsou velmi drobná a náchylná k plísním, proto je důležité zajistit jim sterilní prostředí. Častou chybou je zasazení semínek příliš hluboko – stačí je jemně zatlačit do substrátu. Množení odnožemi je rychlejší, ale i zde číhají nástrahy. Oddělujeme pouze odnože, které mají vlastní kořeny a dosahují alespoň třetiny výšky mateřské rostliny. Neodstraňujeme je příliš brzy, mohly by uhynout. Po oddělení je důležité udržovat odnože v teple a vlhku, dokud se neuchytí. Při zalévání odnoží dbáme na to, abychom je nepřelili – mohlo by dojít k uhnívání. Bromélie jsou náchylné k houbovým chorobám, proto je důležité zajistit jim dostatečné proudění vzduchu a nepřehánět to se zálivkou.
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: domov