Rozkvetlá paráda: Pěstujeme petunie ze semínek

Petunie Ze Semínek

Výběr správného osemění

Petúnie patří mezi nejoblíbenější letničky a není divu – jejich krása a pestrost barev dokáží rozzářit každou zahradu i balkon. Pokud si chcete užít bohatě kvetoucí záplavu květů, začněte s pěstováním už brzy zjara ze semen. Prvním krokem k úspěchu je výběr správných semínek. Na trhu se setkáte s nepřeberným množstvím odrůd petúnií, lišících se barvou, tvarem květů i vzrůstem. Pro začátečníky je vhodné zvolit základní druhy, jako jsou Petunia grandiflora s velkými květy, Petunia multiflora s množstvím menších květů nebo převislé surfinie. Důležitým faktorem je také výběr osiva podle stanoviště. Pro slunečná místa se hodí odolnější odrůdy, zatímco do polostínu volte spíše odrůdy s tmavšími květy. V zahradnictví se setkáte s osivem sypaným i dražovaným. Dražovaná semínka jsou obalena vrstvou, která usnadňuje manipulaci a výsev, a navíc obsahují i důležité živiny pro klíčení. Nezapomeňte zkontrolovat datum spotřeby na obalu semínek. Čerstvá semínka mají vyšší klíčivost a zajistí vám bohatší úrodu květů.

Příprava substrátu a nádob

Petúnie milují lehkou, vzdušnou a dobře propustnou půdu s mírně kyselým pH (5,5–6,5). Ideální je směs substrátu pro výsev a množení s rašelinou a perlitem. Substrát by měl být zbavený škůdců a chorob, proto je vhodné ho před použitím propařit v troubě nebo mikrovlnné troubě. To zničí případné zárodky plísní a larvy škůdců. Pro výsev petúnií se hodí mělké výsevní misky, sadbovače nebo rašelinové tablety. Důležité je, aby nádoby měly na dně drenážní otvory pro odtok přebytečné vody. Před naplněním substrátem nádoby důkladně umyjte a vydezinfikujte roztokem Sava. Po zasazení semen udržujte substrát neustále mírně vlhký, ale ne přemokřený.

Výsev semen petúnií

Petúnie patří mezi nejoblíbenější letničky a není divu – jejich krása a pestrost květů je okouzlující. A co je nejlepší? Vypěstovat si je ze semínek zvládne i úplný začátečník. Semínka petúnií jsou drobná jako zrnka máku, proto s nimi zacházejte opatrně. Ideální doba pro výsev je od února do března, záleží na tom, kdy chcete, aby vám petúnie zdobily zahradu. Použijte výsevní substrát, který je lehký a vzdušný. Semínka nezasypávejte, jen je lehce přitlačte k substrátu. Pro klíčení potřebují petúnie teplo a světlo, proto je umístěte na teplé a světlé místo, ale ne na přímé slunce. Substrát udržujte stále vlhký, ale nepřelévejte ho. Klíčení trvá obvykle 7-14 dní. Jakmile mají semenáčky dva pravé lístky, přepikýrujte je do samostatných květináčků. Při přesazování buďte opatrní na kořínky. Po zmrzlých mužích, tedy v polovině května, můžete sazeničky vysadit ven na záhon nebo do truhlíků. Petúnie mají rády slunné stanoviště a propustnou zeminu. Během vegetace je pravidelně zalévejte a přihnojujte hnojivem na kvetoucí rostliny. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte tvorbu nových poupat a prodloužíte si tak dobu kvetení až do podzimu.

petunie ze semínek

Zavlažování a teplota

Petúnie milují sluníčko a teplo, takže se jim bude dařit na světlém a teplém místě. Ideální je jižní nebo jihovýchodní okno. Pokud je umístíte do stínu, budou se vytahovat za světlem a méně pokvetou. Pravidelná zálivka je pro petúnie zásadní, zvlášť v horkých letních dnech. Půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. Zalévejte nejlépe ráno nebo večer, kdy už není slunce tak silné. Vodu lijte přímo ke kořenům a vyhněte se smáčení listů, aby se nešířily choroby. Prospěšné je také rosení, které zvyšuje vlhkost vzduchu. V parných dnech můžete petúnie rosit i dvakrát denně. Pro pěstování petúnií je ideální substrát s dobrou drenáží, aby voda mohla volně odtékat. Vhodná je směs zeminy pro balkónové rostliny s přídavkem perlitu nebo písku.

Srovnání pěstování petúnií ze semen a nákupu předpěstovaných sazenic
Vlastnost Pěstování ze semen Předpěstované sazenice
Cena Nízká (cca 30 Kč za balení semen) Vysoká (cca 50 Kč za jednu sazenici)
Náročnost Střední Nízká
Doba do kvetení Dlouhá (cca 10-12 týdnů) Krátká (kvetou ihned)
Výběr odrůd Široký Omezený

Přesazování sazenic

Petúnie patří mezi nejoblíbenější letničky, a to z dobrého důvodu. Jejich záplava květů v pestrých barvách rozzáří každý balkon či zahradu. Pěstování petúnií ze semínek je sice trochu náročnější než u jiných letniček, ale s trochou trpělivosti a péče to zvládne i začátečník. A právě přesazování sazeniček je jedním z klíčových kroků k bohatě kvetoucím petúniím.

Jakmile mají sazeničky petúnií dva až tři pravé lístky, je čas na přesazení. Pro přesazování malých sazeniček se nejlépe hodí rašelinové sadbovací tablety nebo malé květináčky o průměru 6-8 cm. Použijte substrát určený pro výsev a množení rostlin, který je vzdušný a propustný. Sazeničky opatrně vyjměte z výsevní misky, ideálně pomocí pikýrovací lžičky, abyste nepoškodili jemné kořínky. Do připraveného květináčku udělejte jamku a sazeničku do ní zasaďte až po děložní lístky. Substrát kolem sazeničky jemně přitlačte a rostlinku zalijte.

petunie ze semínek

Přesazené sazeničky umístěte na světlé a teplé místo, ale chraňte je před přímým sluncem. Zeminu udržujte stále mírně vlhkou, ale nepřelévejte. Po zhruba dvou týdnech, až se sazeničky ujmou a začnou růst, je můžete začít přihnojovat hnojivem na petúnie.

Tajemství úspěchu s petuniemi ze semínek spočívá v trpělivosti a dodržení několika klěží: světlé stanoviště, lehký substrát a pravidelná zálivka.

Radomír Zahradník

Péče o mladé rostliny

Semínka petúnií klíčí nejlépe při teplotě okolo 22-24 °C. Pro udržení stabilní teploty a vlhkosti je vhodné použít minipařeniště nebo semenáčky zakrýt průhlednou fólií. Nezapomeňte na pravidelné větrání, abyste předešli vzniku plísní. Klíčení trvá obvykle 5-14 dní v závislosti na odrůdě a podmínkách. Malé rostlinky jsou velmi křehké a vyžadují si naši zvýšenou pozornost. Zaléváme je opatrně, nejlépe rozprašovačem, abychom je nevyplavili. Substrát udržujeme stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. Jakmile mají rostlinky dva pravé lístky, můžeme je přepíchat do samostatných květináčků. Použijeme substrát pro kvetoucí rostliny, který je bohatý na živiny. Při přesazování dbáme na to, abychom nepoškodili kořínky. Po přesazení rostlinky opatrně zalijeme a umístíme je na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Během růstu petúnie pravidelně zaléváme a přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí rostliny. Odstraňujeme odkvetlé květy, čímž podpoříme tvorbu nových poupat a prodloužíme dobu kvetení.

Hnojení pro bohaté kvetení

Petúnie jsou hladové rostliny, a pokud chceme docílit záplavy květů, musíme jim dopřát dostatek živin. Pravidelné hnojení je klíčem k bohatému kvetení. Začít hnojit můžeme zhruba měsíc po výsevu, kdy už mají rostlinky dostatečně vyvinutý kořenový systém. Pro mladé rostlinky volíme hnojivo s vyšším obsahem dusíku, který podporuje růst zelené hmoty. Jakmile petúnie nasadí na květy, je vhodné přejít na hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku, které podpoří bohatou násadu květů a prodlouží dobu kvetení. Hnojíme pravidelně, nejlépe jednou týdně, a to zálivkou nebo postřikem na list. Pro pěstování v nádobách se osvědčily i tyčinkové hnojivá, které se zapíchnou do substrátu a postupně uvolňují živiny. Důležité je dodržovat doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva, abychom rostliny nepřehnojili. Přebytek živin může vést k bujnému růstu listů na úkor květů a oslabit rostliny.

petunie ze semínek

Ochrana před škůdci

Petúnie sice obecně netrpí tolika škůdci, ale i tak je dobré vědět, na co si dát pozor. Mezi nejčastější nezvané hosty patří mšice, svilušky a molice. Tyto drobné potvůrky se živí šťávou z rostlin a mohou způsobit žloutnutí listů, deformaci květů a celkové oslabení rostliny. Pravidelně kontrolujte spodní strany listů, kde se škůdci rádi schovávají. Pokud je objevíte včas, můžete je zkusit odstranit mechanicky proudem vody nebo otřením mýdlovým roztokem. V případě silnějšího napadení je nutné sáhnout po insekticidním přípravku určeném pro okrasné rostliny. Vybírejte raději šetrnější varianty s kratší dobou ochranné lhůty. Preventivně můžete petúnie posilovat zálivkou s výluhem z kopřiv, který působí jako přírodní repelent. Důležitá je také prevence – udržujte kolem petúnií čistotu, odstraňujte odkvetlé květy a plevel, který může sloužit jako úkryt pro škůdce.

Tipy pro bohaté kvetení

    Petunie v truhlících a záhonech

    Pěstování petúnií ze semínek je skvělý způsob, jak si užít krásu těchto květin za zlomek ceny sazenic. Petúnie (Petunia × atkinsiana) jsou oblíbené letničky, které potěší bohatými květy v široké škále barev a tvarů. Výsev petúnií je snazší, než si možná myslíte. Semínka petúnií jsou drobná, proto je vyséváme na povrch substrátu a jemně zatlačíme. Pro klíčení potřebují světlo, teplo a stálou vlhkost. Ideální teplota pro klíčení je 20-24 °C. Klíčení trvá obvykle 7-14 dní. Pro dosažení bohatého kvetení je vhodné petúnie zaštipovat. Zaštipováním se odstraní vrchol rostliny, čímž se podpoří větvení a tvorba květů. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů prodlouží dobu kvetení. Petúnie jsou žíznivé rostliny, proto je důležité je pravidelně zalévat, zejména během horkých letních dnů. Substrát by měl být stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. Hnojení je důležité pro bohaté kvetení. Používejte hnojivo pro kvetoucí rostliny s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Petúnie jsou náchylné k houbovým chorobám, proto je důležité zajistit jim dostatečné proudění vzduchu a vyhnout se přemokření.

Publikováno: 26. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: petunie ze semínek