Rozkvést může i vaše zahrada: Naučte se zasadit barvínek
Výběr správného místa
Barvínek je nenáročná rostlina, ale pro jeho zdravý růst a zářivé barvy květů je důležité vybrat správné stanoviště. Barvínek preferuje polostín až stín, přímé slunce mu nesvědčí, listy by mohly žloutnout a rostlina by chřadla. Ideální je proto místo pod stromy nebo keři, kde bude mít dostatek světla, ale zároveň bude chráněn před ostrými paprsky. Důležitá je také dobře propustná půda, barvínek nesnáší přemokření. Pokud máte na zahradě těžkou jílovitou půdu, je vhodné ji před výsadbou smíchat s pískem nebo kompostem, aby se zlepšila její drenáž. Barvínek se dokáže přizpůsobit i horším půdním podmínkám, ale na živiny bohaté půdě bude prospívat lépe a bohatěji kvést.
Ideální doba pro výsadbu
Barvínek je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje. Nejlepší doba pro výsadbu barvínku je na jaře nebo na podzim, kdy je půda dostatečně vlhká a teploty jsou mírné. Jarní výsadba je vhodnější v oblastech s chladnějšími zimami, zatímco podzimní výsadba je ideální pro teplejší oblasti. Při jarní výsadbě je důležité zajistit rostlinám dostatečnou zálivku, zejména během suchých období. Při podzimní výsadbě není zálivka tak kritická, protože rostliny mají dostatek času zakořenit před příchodem zimy. Barvínek preferuje stinné až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jinou organickou hmotu, která zlepší její strukturu a zadržování vody.
Příprava půdy pro barvínek
Barvínek není nijak náročný na pěstování a daří se mu prakticky v každé půdě. Nicméně pár věcí mu udělá radost a odmění se vám bohatým porostem a záplavou květů. Před samotnou výsadbou je dobré půdu zrýt do hloubky alespoň 20 cm a zbavit ji kamenů a kořenů plevele. Barvínek má rád humózní, propustnou půdu s mírně kyselým pH. Pokud je vaše půda příliš jílovitá, přidejte písek nebo kompost pro lepší odvodnění. Naopak do písčité půdy zapracujte zahradní zeminu nebo rašelinu pro zvýšení obsahu živin. Povrch půdy urovnejte hráběmi a můžete se pustit do sázení.
Výsadba sazenic barvínku
Barvínek není náročný na pěstování, ale dodržením pár rad dosáhnete jeho zdravého a bohatého růstu. Před samotnou výsadbou je důležité vybrat vhodné stanoviště. Barvínek preferuje polostín až stín, ale snese i slunce, pokud má dostatek vláhy. Půda by měla být humózní, propustná a mírně vlhká. Pokud je vaše půda příliš těžká a jílovitá, zapracujte do ní před výsadbou kompost nebo písek pro lepší odvodnění. Sazenice barvínku vysazujeme na jaře nebo na podzim do hloubky, v jaké byly v květináči. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být 20-30 cm v závislosti na odrůdě a požadovaném efektu. Po výsadbě sazenice důkladně zalijeme a půdu kolem nich můžeme zamulčovat kůrou, která pomůže udržet vlhkost a omezí růst plevele. Barvínek není náročný na zálivku, ale v období sucha je potřeba ho pravidelně zalévat, aby neuschl.
Správná hloubka výsadby
Hloubka výsadby barvínku je klíčová pro jeho úspěšné zakořenění a růst. Barvínek sázíme do stejné hloubky, v jaké rostl v květináči. Pokud zasadíte barvínek příliš hluboko, hrozí uhnívání kořenů a špatný růst. Naopak, příliš mělká výsadba může vést k vysychání kořenů, zvláště v horkém a suchém počasí. Pro kontrolu správné hloubky si můžete pomoci násadou od lopaty nebo násadou od hrábí. Po zasazení barvínek důkladně zalijte, aby se kořeny dobře spojily s půdou.
Zalévání po zasazení
Po zasazení barvínku je zalévání klíčové pro jeho úspěšné zakořenění a růst. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Zkontrolujte vlhkost půdy prstem – pokud je suchá do hloubky 2-3 cm, je čas barvínek opět zalít. Frekvence zálivky se liší v závislosti na počasí a typu půdy. V horkých a suchých dnech bude potřeba zalévat častěji než v chladnějším období. Dbejte na to, abyste barvínek nezalévali příliš, mohlo by dojít k uhnívání kořenů. Nejlepší je zalévat ráno, aby přebytečná voda stihla během dne vyschnout.
Hnojení pro bujný růst
Barvínek není nijak náročný na živiny a obvykle mu stačí běžná zahradní půda. Pokud mu ale chcete dopřát tu nejlepší péči a zajistit mu opravdu bujný růst, pravidelné hnojení mu jedině prospěje. Vhodné je používat hnojivo s vyšším obsahem dusíku, který podpoří růst zelených částí rostliny. Hnojit můžete od jara do konce léta, a to zhruba jednou za měsíc. Použijte tekuté hnojivo, které se snadno aplikuje a rychle se vstřebává. Alternativou může být i granulované hnojivo s postupným uvolňováním živin. Pamatujte však, že všeho moc škodí. Nadměrné hnojení by mohlo barvínku spíše uškodit, proto dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva.
Řez barvínku pro tvar
Barvínek je nenáročná rostlina, ale pravidelný řez mu prospívá a pomůže udržet jeho tvar a hustotu. Řez provádíme na jaře po odkvětu, kdy odstraníme odkvetlé stonky a zkrátíme ty, které se příliš rozrostly. Pro hustší růst můžeme barvínek seříznout až o třetinu. Při řezu používáme ostré a čisté nůžky, abychom zabránili šíření chorob. Pravidelný řez podpoří větvení a rostlina bude kompaktnější a bohatší. Barvínek snáší i radikálnější řez, pokud je potřeba ho zmladit.
Barvínek, ten skromný krasavec, si žádá stín a vlhko. Půdu kyselejší, humózní, ať se mu kořínky dobře plazí.
Bořivoj Zahradník
Možné choroby a škůdci
Barvínek obecný je naštěstí poměrně odolná rostlina a nebývá často napadán chorobami a škůdci. Přesto se ale může stát, že i váš barvínek postihne nějaký neduh. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se daří ve vlhkém a teplém prostředí, proto je důležité zajistit barvínku dostatečné proudění vzduchu. Pokud se padlí objeví, je nutné postižené listy odstranit a rostlinu ošetřit fungicidem. Dalším problémem může být hniloba kořenů, která je způsobena nadměrnou zálivkou a špatně propustnou půdou. Hniloba se projevuje žloutnutím a vadnutím listů. V tomto případě je nutné omezit zálivku a zajistit rostlině propustnější substrát. Co se týče škůdců, barvínek může napadnout mšice. Ty se živí rostlinnými šťávami a způsobují deformaci listů. Mšice je možné likvidovat mechanicky, například proudem vody, nebo pomocí insekticidů. Pravidelně svůj barvínek kontrolujte, abyste případné choroby a škůdce odhalili včas a mohli včas zasáhnout.
Vlastnost | Barvínek menší (Vinca minor) | Barvínek větší (Vinca major) |
---|---|---|
Doba výsadby | Jaro nebo podzim | Jaro nebo podzim |
Stanoviště | Slunce až stín | Stín až polostín |
Půda | Dobře propustná, vlhká | Dobře propustná, vlhká |
Zálivka | Mírná | Mírná |
Rozmnožování barvínku
Barvínek se dá množit dvěma hlavními způsoby: dělením trsů a řízkováním. Dělení trsů je jednodušší a rychlejší metoda, vhodná zejména pro jarní období. Stačí opatrně rozdělit vzrostlý trs barvínku na menší části, z nichž každá by měla mít dostatek kořenů. Tyto části pak zasadíme na nové stanoviště do připravené půdy. Řízkování je o něco náročnější, ale umožňuje nám namnožit větší množství rostlin. Provádíme ho na jaře nebo na podzim tak, že z mateční rostliny odebereme asi 10 cm dlouhé řízky, které zbavíme spodních listů. Řízky pak zapíchneme do substrátu pro řízkování a udržujeme ho vlhký. Po zakořenění, které trvá přibližně 4-6 týdnů, můžeme mladé rostlinky přesadit na stanoviště. Ať už zvolíte jakýkoli způsob množení, nezapomeňte na pravidelnou zálivku a vhodné stanoviště, aby se vašemu barvínku dařilo a zdobil vaši zahradu svými krásnými květy.
Barvínek v zimním období
I když je barvínek nenáročná rostlina, pár věcí mu pomůže přečkat zimu v dobré kondici. V oblastech s mírnější zimou je barvínek stálezelený a jeho listy zdobí zahradu i během chladných měsíců. V oblastech s tužší zimou, kde teploty klesají hluboko pod bod mrazu, může barvínek ztratit část listů. Neznamená to ale, že uhynul. Na podzim, ještě před příchodem prvních mrazů, je vhodné barvínek sestříhat. Odstraňte staré, poškozené nebo příliš dlouhé výhony. Tím podpoříte jeho hustší růst na jaře. Barvínek obecně nepotřebuje na zimu žádnou zvláštní ochranu. Pokud jste ho ale zasadili teprve nedávno, nebo pokud žijete v oblasti s velmi mrazivými zimami, můžete mu dopřát vrstvu mulče. Použijte kůru, listí nebo slámu. Mulč ochrání kořeny před mrazem a udrží v půdě vlhkost. S příchodem jara mulč odstraňte, aby se k rostlině dostalo světlo a teplo. Brzy se barvínek opět zazelená a ozdobí vaši zahradu svými modrými květy.
Publikováno: 05. 11. 2024
Kategorie: domov