Rozjasněte si balkony: Nádherné cínie do truhlíků pro zářivé léto
- Výběr odrůd pro truhlíky
- Příprava truhlíků a substrátu
- Výsadba a rozestupy cínií
- Zálivka a hnojení pro bohaté květy
- Ochrana před škůdci a chorobami
- Zaštipování pro kompaktní růst
- Kombinujte s letničkami v truhlíku
- Prodloužení doby kvetení cínií
- Srovnání cínií do truhlíků
- Uskladnění semen pro příští rok
Výběr odrůd pro truhlíky
Cínie patří mezi nejoblíbenější letničky do truhlíků a není se čemu divit. Nabízí širokou škálu barev a tvarů květů a kvete spolehlivě až do prvních mrazů. Pro pěstování v truhlících se hodí zejména nižší a kompaktní odrůdy cínií, které dorůstají do výšky 20–30 cm. Mezi oblíbené patří například 'Profusion', 'Zahara' nebo 'Pinocchio'. Tyto odrůdy se vyznačují bohatým kvetením a odolností vůči nepříznivým podmínkám. Kromě cínií existuje celá řada dalších druhů květin, které se skvěle hodí do truhlíků. Mezi klasiku patří muškáty, petúnie, surfinie a lobelky. Tyto druhy jsou nenáročné na pěstování a kvetou bohatě po celé léto. Pro milovníky netradičních kombinací se nabízejí i další možnosti, jako jsou například bakopy, bidens, sanvitálie nebo sporýše. Při výběru rostlin do truhlíku je důležité zohlednit stanoviště. Na slunná místa se hodí například muškáty, petúnie nebo cínie. Do stínu se naopak hodí spíše begónie, fuchsie nebo netýkavky. Důležitá je také velikost truhlíku a kombinace barev a tvarů rostlin.
Příprava truhlíků a substrátu
Základem úspěchu pro cínie v truhlíku je správná příprava nádoby a substrátu. Cínie preferují spíše širší a mělčí truhlíky s dostatečným počtem odtokových otvorů pro odvod přebytečné vody. Hloubka truhlíku by měla být alespoň 20 cm, aby měly kořeny dostatek prostoru pro růst. Před samotnou výsadbou je důležité truhlík důkladně vyčistit a dezinfikovat, aby se zamezilo šíření chorob a škůdců. Cínie potřebují k bohatému kvetení výživný a dobře propustný substrát. Ideální je směs pro balkónové rostliny s přídavkem kompostu nebo zahradní zeminy. Substrát by měl být kyselý až neutrální s pH 6-7. Před naplněním truhlíku substrátem je vhodné na dno nasypat drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku, která zajistí odvod přebytečné vody a zamezí hnilobě kořenů. Cínie nejsou náročné na pěstování a v kombinaci s dalšími letničkami, jako jsou například muškáty, petúnie nebo lobelky, vytvoří v truhlíku pestrou a bohatou květinovou výzdobu.
Cínie, ty veselé a barevné krásky, jsou jako stvořené pro truhlíky na našich balkonech. Jejich zářivé květy nám zaručeně zlepší náladu pokaždé, když se na ně podíváme.
Božena Malá
Výsadba a rozestupy cínií
Cínie patří mezi nenáročné letničky, které se skvěle hodí i do truhlíků. Při výsadbě do truhlíků je důležité zvolit správný druh cínie. Ideální jsou kompaktní a nižší odrůdy, které se zbytečně nevytahují a bohatě kvetou. Mezi oblíbené patří například Zinnia angustifolia, Zinnia haageana nebo zakrslé kultivary Zinnia elegans. Pro bohatý efekt je vhodné vysazovat cínie do truhlíků hustěji než do záhonů. Optimální rozestup se pohybuje mezi 15 až 20 cm v závislosti na vzrůstnosti dané odrůdy. Před výsadbou je vhodné na dno truhlíku nasypat drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku, která zajistí odtok přebytečné vody. Substrát by měl být propustný, bohatý na živiny a mírně kyselý. Po výsadbě dopřejte cíniím dostatečnou zálivku a pravidelné přihnojování hnojivem na kvetoucí rostliny. S trochou péče se vám odmění záplavou květů po celé léto.
Zálivka a hnojení pro bohaté květy
Cínie patří mezi nenáročné letničky, které vám za minimum péče darují záplavu květů po celé léto. Aby vaše truhlíkové cínie skutečně prospívaly a bohatě kvetly, je potřeba dodržovat pár základních pravidel zálivky a hnojení. Cínie mají rády, když je substrát neustále mírně vlhký, ale nesnáší přemokření. Zalévejte je proto pravidelně, nejlépe ráno nebo večer, a vždy zkontrolujte, zda není zemina příliš mokrá. Voda by neměla v truhlíku stát. Pro cínie se hodí spíše propustnější substrát s dobrou drenáží.
Co se týče hnojení, cínie ocení pravidelný přísun živin, a to zejména během květu. Používejte hnojivo určené pro kvetoucí balkónové rostliny, které obsahuje dostatek fosforu a draslíku pro bohaté kvetení. Hnojivo aplikujte dle návodu na obalu, obvykle jednou za 14 dní. Kromě cínií se do truhlíků hodí i celá řada dalších letniček. Mezi oblíbené druhy patří například muškáty, petúnie, surfinie, lobelky nebo aksamitníky. Při výběru rostlin do truhlíku dbejte na to, aby měly podobné nároky na světlo a zálivku.
Ochrana před škůdci a chorobami
Cínie v truhlících jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak je mohou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, svilušky a slimáci. Mšice se projevují sáním na listech a stoncích, což vede k deformacím a oslabení rostliny. Svilušky způsobují žloutnutí a opadávání listů. Slimáci si pochutnávají na listech a květech, čímž zanechávají nevzhledné otvory. Proti mšicím a sviluškám lze bojovat pomocí insekticidních přípravků. Slimáky je možné sbírat ručně nebo použít speciální granule proti slimákům. Z chorob cínie nejčastěji trpí padlím a plísní šedou. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech, plíseň šedá pak hnědými skvrnami. Obě choroby jsou způsobeny houbami a lze je potlačit fungicidními přípravky. Důležitá je prevence, a to zejména dostatečné proudění vzduchu, nepřehnojování dusíkem a vyvarování se přemokření substrátu. Pravidelně kontrolujte zdravotní stav rostlin a včas zasáhněte proti škůdcům a chorobám. Tím zajistíte, že vaše cínie v truhlících budou zdravé a krásně kvést po celou sezónu.
Zaštipování pro kompaktní růst
Cínie, ty veselé letničky s pestrými květy, se skvěle hodí i do truhlíků, kde rozzáří každý balkon či terasu. Pro bohaté kvetení a kompaktní růst je ale potřeba jim dopřát trochu péče, a to včetně zaštipování. Zaštipováním rozumíme odstranění vrcholu stonku, čímž podpoříme růst bočních výhonů. Cínie pak bude hustší a košatější, obsypaná spoustou květů. Zaštipování provádíme u mladých rostlin, ideálně když dosáhnou výšky asi 10-15 cm. Použít k tomu můžeme prsty nebo ostré nůžky, důležité je čisté odštípnutí, abychom rostlinu zbytečně nepoškodili. Zaštípneme hlavní stonek nad párem listů, čímž podpoříme růst právě z paždí těchto listů. Nebojte se zaštipovat opakovaně, u cínií to kvetení jen podpoří. Kromě zaštipování dopřejte cíniím v truhlíku dostatek slunce, pravidelnou zálivku a hnojení, a odmění se vám záplavou květů po celé léto.
Kombinujte s letničkami v truhlíku
Cínie patří mezi klasiku českých zahrad a balkonů a není divu. Tyto veselé a nenáročné květiny rozzáří každý truhlík záplavou barev od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou až po temně rudou. Existuje nepřeberné množství odrůd cínií, lišících se vzrůstem i tvarem květů. Pro pěstování v truhlíku se hodí spíše nižší, kompaktní odrůdy, které dorůstají do výšky 20-30 cm. Vyšší druhy by se mohly v nádobách snadno vyvracet.
Skvělou vlastností cínií je jejich dlouhá doba kvetení. Pokud jim dopřejete dostatek slunce a pravidelnou zálivku, budou vám dělat radost od června až do prvních mrazíků. A aby truhlík jen kvetl a kvetl, zkombinujte cínie s dalšími letničkami, které jim budou slušet. Skvěle se k nim hodí například modré nebo fialové surfinie, růžové nebo bílé petúnie, žluté aksamitníky nebo oranžové gazánie. Vytvořte si barevnou kombinaci podle svého gusta a užijte si záplavu květů po celé léto! Nezapomeňte na kvalitní substrát pro balkonové rostliny a pravidelné přihnojování, cínie jsou hladové po živinách.
Prodloužení doby kvetení cínií
Cínie v truhlíku nám svými pestrými barvami budou dělat radost až do podzimu, pokud jim dopřejeme tu správnou péči. Prodloužit dobu kvetení cínií pěstovaných v truhlíku je snazší, než si myslíte. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů je základ. Tím zabráníme rostlině vynakládat energii na tvorbu semen a podpoříme ji v nasazování nových poupat. Cínie jsou žíznivé květiny, zvláště v horkých letních dnech. Pravidelná zálivka je tedy nezbytná, ale pozor na přemokření, které jim škodí. Voda by se neměla dostat na listy a květy, aby se zabránilo vzniku plísní. Hnojení je další důležitý faktor pro bohaté a dlouhotrvající kvetení. Během vegetace, od jara do konce léta, cínie jednou za 14 dní přihnojujeme hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje tvorbu květů. Cínie mají rády slunná stanoviště, ale v truhlíku je můžeme pěstovat i v polostínu. Druhů cínií je mnoho a liší se výškou, tvarem i barvou květů. Do truhlíku se hodí spíše nižší a kompaktnější odrůdy. Mezi oblíbené druhy patří Zinnia elegans, Zinnia angustifolia nebo Zinnia haageana. Pro pěstování v truhlíku se hodí i další druhy květin, jako jsou například muškáty, petúnie, lobelky, aksamitníky nebo begónie. Při výběru rostlin do truhlíku dbáme na to, aby měly podobné nároky na pěstování.
Druh | Výška (cm) | Barva květů | Doba kvetení | Náročnost pěstování |
---|---|---|---|---|
Cínie úzkolistá (Zinnia angustifolia) | 30-40 | Oranžová, žlutá, červená | Červen - říjen | Nenáročná |
Cínie elegantní (Zinnia elegans) | 40-80 | Různé barvy, od bílé po tmavě červenou | Červenec - září | Středně náročná |
Uskladnění semen pro příští rok
Cínie patří mezi letničky, které nám svými pestrými květy zdobí truhlíky od jara až do prvních mrazů. Pokud si chcete užít jejich krásu i příští rok, nemusíte nutně kupovat nová semínka. Cínie se dají snadno množit ze semen, které si sami nasbíráte. Po odkvětu rostliny se na místě květů tvoří semeníky, které obsahují tmavá, plochá semínka. Semeníky nechte na rostlině úplně zaschnout. Poté je opatrně odlomte a semínka z nich vyklepte. Pro skladování semen je důležité suché a chladné místo. Ideální je papírový sáček nebo krabička uložená v temnu. Nezapomeňte sáček s semínky popsat názvem květiny a rokem sběru. Kromě cínií se pro pěstování v truhlících hodí i další druhy květin, které se snadno množí semeny. Mezi oblíbené patří například aksamitníky, lobelky, petúnie nebo muškáty. Při výběru květin do truhlíku dbejte na to, aby měly podobné nároky na světlo a zálivku.
Publikováno: 16. 08. 2024
Kategorie: zahrada