Postavte si venkovní krb svépomocí: Průvodce krok za krokem

Stavba Venkovního Krbu Svépomocí

Plánování a příprava

Před samotným započetím stavby venkovního krbu je nezbytné věnovat dostatek času plánování a přípravě. Prvním krokem je výběr vhodného místa pro váš nový krb. Zvažte blízkost domu, terasy, případně posezení, ale také směr větru a bezpečnostní hledisko. Dále si rozmyslete velikost a design krbu. Menší krb postačí pro občasné grilování, zatímco větší krb s udírnou a pracovní plochou uspokojí i náročnějšího kuchaře. Nezapomeňte na výběr kvalitních materiálů. Pro stavbu krbu se nejčastěji používají cihly, kámen nebo betonové tvarovky. Důležitý je také výběr vhodné malty a žáruvzdorných materiálů pro topeniště. Po důkladném naplánování si sežeňte veškeré potřebné nářadí a materiál. Následně si můžete nechat na vybraném místě vyznačit stavební jámu a připravit si tak terén pro stavbu základů. Pečlivé plánování a příprava vám usnadní samotnou stavbu a zajistí, že si budete moci svůj nový venkovní krb užívat dlouhá léta.

Výběr správného místa

Před samotným nákupem stavebního materiálu a prvním výkopem je nezbytné pečlivě zvážit umístění vašeho venkovního krbu. Ačkoliv se může zdát lákavé postavit ho co nejblíže domu kvůli snadnějšímu přístupu k elektřině a vodě, existují faktory, které by mohly tuto volbu zkomplikovat. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, proto se vyhněte blízkosti snadno vznětlivých materiálů, jako jsou dřevěné ploty, kůlny nebo husté porosty. Důležitý je také směr větru – nechcete, aby kouř z krbu znepříjemňoval posezení vám nebo vašim sousedům. Nezapomeňte zohlednit i orientaci pozemku vzhledem ke slunci a stínu, abyste si zajistili příjemné posezení u ohně v kteroukoliv denní dobu.

Materiály a nástroje

Pro stavbu venkovního krbu svépomocí budete potřebovat následující materiály: betonové tvárnice, cement, písek, štěrk, vodu, betonářskou ocel, perlinku, lepidlo na obklady a dlažbu, žáruvzdorné cihly, žáruvzdornou maltu, rošt do krbu, komínové tvárnice, komínovou stříšku a izolační vatu. Z nářadí si připravte: lopatu, míchačku na beton, zednickou lžíci, vodováhu, kladivo, gumovou palici, úhelník, zednickou šňůru, štětec, spárovací hmotu a řezačku na dlaždice. Množství materiálu se odvíjí od velikosti a typu krbu, proto je vhodné si předem nakreslit plánek a podle něj spočítat potřebné množství. Nezapomeňte také na bezpečnost práce a používejte ochranné pomůcky jako jsou rukavice, brýle a respirátor. Stavba venkovního krbu svépomocí není složitá, ale vyžaduje pečlivost a dodržování postupu. Před zahájením prací si důkladně prostudujte návod na stavbu venkovního krbu svépomocí a v případě nejasností se poraďte s odborníkem.

S chutí do toho a půl je hotovo! Nebojte se experimentovat a vtisknout svému venkovnímu krbu vlastní tvář. Koneckonců, radost z vlastnoručně vybudovaného ohniště za tu trochu námahy stojí, nemyslíte?

Radomír Kovář

Základy a podlaha

Stavba venkovního krbu není jen tak. Než se pustíte do samotného zdění, je potřeba postavit pevné základy a podlahu, které udrží jeho váhu a zajistí stabilitu. Pro základy vykopejte jámu o hloubce alespoň 80 cm a šířce o 10 cm větší, než bude výsledný krb. Do jámy nasypte vrstvu štěrku a písku, kterou důkladně zhutněte. Na tuto vrstvu pak přijde betonová deska o tloušťce minimálně 15 cm. Nezapomeňte do betonu umístit armovací síť pro zvýšení pevnosti.

Po zatvrdnutí betonu můžete začít s budováním podlahy. Ta by měla být z nehořlavého materiálu, jako jsou například betonové dlaždice, kámen nebo cihly. Podlahu vyspárujte žáruvzdornou spárovací hmotou, aby se do spár nedostala vlhkost a nezačaly se drobit. Nezapomeňte také na mírný sklon podlahy směrem ven z krbu, aby mohla odtékat dešťová voda.

Stavba ohniště

Stavba ohniště je srdcem celého projektu venkovního krbu a vyžaduje preciznost. Než začnete s pokládkou cihel, je nezbytné vytvořit si pevný a rovný základ. Pro menší krby postačí vrstva štěrku a písku, na kterou přijde betonová deska. U rozměrnějších staveb zvažte základovou desku s betonovými patkami pro zajištění stability. Nezapomeňte na správné odizolování od okolního terénu, abyste předešli vzlínání vlhkosti. Pro samotnou stavbu ohniště zvolte šamotové cihly, které odolávají vysokým teplotám. Při zdění používejte speciální žáruvzdornou maltu a dbejte na dokonalé spárování, aby nedocházelo k úniku kouře.

Komín a odvod spalin

Nedílnou součástí každého venkovního krbu je komín, který odvádí kouř a spaliny pryč od vás a vašeho posezení. Jeho stavba se může zdát složitá, ale s trochou šikovnosti to zvládnete i svépomocí. Základem je vybrat správný typ a průměr komínu s ohledem na velikost ohniště a typ paliva. Pro menší krby postačí komín z nerezové oceli, pro robustnější stavby je vhodnější zděný komín z šamotových cihel. Důležité je zajistit dostatečnou výšku komínu, aby byl zajištěn dobrý tah a kouř nešel do stran. Minimální výška by měla být 4 metry, ale vždy je lepší se poradit s odborníkem. Správně postavený komín je zárukou bezpečného a příjemného grilování. Nepodceňujte proto jeho důležitost a věnujte mu dostatečnou pozornost.

Vlastnost Stavba svépomocí Nákup hotového krbu
Cena Od 10 000 Kč Od 20 000 Kč
Časová náročnost Vysoká (cca 1-2 týdny) Nízká (cca 1-2 dny)
Náročnost provedení Vysoká (vyžaduje zkušenosti) Nízká (instalace odborníkem)
Možnosti úprav a designu Neomezené Omezené dle nabídky

Obkládání a povrchová úprava

Po dokončení hrubé stavby krbu přichází na řadu jeho obložení a finální povrchová úprava. Pro obložení venkovního krbu se nejčastěji používají přírodní materiály jako je kámen, cihly nebo dlažba. Tyto materiály jsou odolné vůči vysokým teplotám a povětrnostním vlivům.

Při výběru kamene dbejte na jeho mrazuvzdornost a tepelnou odolnost. Pro obkládání se hodí například žula, pískovec, rula nebo břidlice. Cihly volíme lícové, a to buď klasické pálené, nebo betonové. Dlažba by měla být určena pro venkovní použití a s protiskluzovou úpravou.

Před samotným lepením obkladu je důležité nanést na krb penetraci, která sjednotí savost podkladu a zlepší přilnavost lepidla. Pro lepení obkladu a dlažby používáme speciální lepidlo určené pro venkovní použití a do vysokých teplot . Po zaschnutí lepidla se spáry mezi obklady vyplní spárovací hmotou, která je rovněž určena pro venkovní použití a odolává vysokým teplotám . Posledním krokem je očištění obkladu a jeho případná impregnace.

Bezpečnostní prvky

Při stavbě venkovního krbu svépomocí je třeba dbát na bezpečnost. Práce s ohněm a stavebními materiály s sebou nese určitá rizika. Před zahájením prací si důkladně prostudujte návod na stavbu venkovního krbu a seznamte se s bezpečnostními pokyny. Dodržujte bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů, jako je dřevo, tráva nebo keře. Minimální vzdálenost je uvedena v návodu k použití vašeho krbu. Zajistěte dostatečné větrání, aby nedocházelo k hromadění kouře a oxidu uhelnatého. Větrací otvory by měly být umístěny v horní části krbu a v jeho okolí by neměly být žádné překážky. Při manipulaci s ohněm a horkými předměty používejte ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a zástěra. Mějte po ruce hasicí přístroj nebo alespoň kbelík s vodou pro případ, že by došlo k zahoření. Pamatujte, že bezpečnost je vždy na prvním místě. Dodržováním výše uvedených pokynů minimalizujete riziko úrazu a požáru.

Údržba a čištění

Správná údržba a čištění venkovního krbu je zásadní pro jeho dlouhou životnost a bezproblémové fungování. Pravidelně odstraňujte popel a zbytky dřeva z topeniště, ideálně po každém použití, aby se v krbu nehromadila vlhkost. K čištění používejte smeták s dlouhou rukojetí a kovovou lopatku. Alespoň jednou ročně zkontrolujte stav spár mezi cihlami a v případě potřeby je opravte žáruvzdorným cementem. Tím zamezíte pronikání deště a sněhu do konstrukce krbu. Pro zajištění optimálního tahu komína je důležité ho alespoň jednou za rok vyčistit od sazí. Na tuto činnost si ale raději přizvěte kominíka, který má s čištěním komínů zkušenosti a potřebné vybavení. Pravidelnou péčí a údržbou prodloužíte životnost vašeho venkovního krbu a budete si moci užívat jeho tepla a atmosféry po mnoho let.

Inspirace a nápady

Před samotným započetím stavby venkovního krbu je dobré načerpat inspiraci a promyslet si několik klíčových aspektů. Existuje nepřeberné množství designů a stylů, ze kterých si můžete vybrat. Prohlédněte si fotografie hotových krbů, navštivte zahradní centra nebo hledejte nápady online. Zvažte, zda preferujete rustikální vzhled z kamene, moderní linie z betonu, nebo třeba tradiční cihlový krb. Důležitá je také funkčnost. Budete krb využívat pouze k příležitostnému opékání špekáčků, nebo plánujete i grilování a pečení pizzy? Podle toho je nutné přizpůsobit rozměry ohniště a zvolit vhodné doplňky, jako je rošt, grilovací jehla nebo pec na pizzu. Nezapomeňte ani na praktické detaily, jako je odkládací plocha na dřevo a nářadí, osvětlení nebo zastřešení. Dobře promyšlený návrh vám ušetří starosti i peníze a zaručí, že si venkovní krb budete užívat dlouhá léta.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: domov