Oživte svou kuchyň: Jak pěstovat bazalku z obchodu?

Jak Pěstovat Bazalku Z Obchodu

Výběr zdravé bazalky

Při výběru bazalky v obchodě věnujte pozornost několika věcem, abyste si domů odnášeli zdravou a silnou rostlinku. Hledejte bazalku s pevnými stonky a listy sytě zelené barvy bez známek žloutnutí, hnědnutí nebo skvrn. Tyto nedostatky mohou signalizovat špatný zdravotní stav, nedostatek živin nebo přítomnost škůdců. Jemně se dotkněte zeminy v květináči – měla by být vlhká, ale ne promočená. Příliš mokrá zemina může vést k hnilobě kořenů. Prohlédněte si spodní stranu listů, zda se na nich nevyskytují drobní škůdci, jako jsou mšice nebo svilušky. Zdravá bazalka by měla být bez viditelných škůdců. Vyhněte se nákupu rostlin, které jsou povadlé, mají zažloutlé listy nebo vykazují jiné známky poškození. S trochou péče a pozornosti si vyberete bazalku, která vám bude dělat radost na vašem parapetu.

Odstranění spodních listů

Pro dosažení bohatšího růstu a zabránění plýtvání energií rostliny je vhodné bazalce pravidelně odstraňovat spodní listy. Tyto listy bývají starší a méně produktivní, často žloutnou nebo jsou náchylnější k chorobám. Odstraňováním spodních listů podpoříte růst nových výhonů a celkově zdravější vzhled rostliny. Listy odstraňujte opatrně, nejlépe pomocí čistých a ostrých nůžek. Nestříhejte listy příliš blízko stonku, abyste rostlinu nepoškodili. Pravidelným odstraňováním spodních listů prodloužíte životnost vaší bazalky a zajistíte si bohatou úrodu voňavých lístků.

Vložení stonků do vody

Po zakoupení bazalky v obchodě ji co nejdříve vyjměte z původního obalu. Jemně odstraňte gumičku nebo provázek, kterým jsou stonky svázány, a prohlédněte si je. Pokud jsou některé listy zvadlé nebo poškozené, odstraňte je. Připravte si čistou sklenici nebo vázu a naplňte ji studenou vodou asi do tří čtvrtin. Důležité je, aby se listy nedotýkaly vody, mohly by začít hnít. Stonky bazalky zkraťte ostrým nožem nebo nůžkami. Řez veďte šikmo, aby měly rostliny větší plochu pro nasávání vody. Umístěte stonky bazalky do připravené sklenice s vodou. Vodu měňte každý den nebo alespoň obden, aby byla stále čerstvá a bazalka měla dostatek živin. Sklenici s bazalkou umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Bazalka tak vydrží déle čerstvá a voňavá a vy ji budete mít stále po ruce do salátů, těstovin nebo na pizzu.

Umístění na slunné místo

Bazalka je milovnicí slunce a tepla, proto je pro ni ideální slunné stanoviště, kde bude mít přístup k přímému slunečnímu světlu alespoň 6 hodin denně. Pokud pěstujete bazalku v interiéru, umístěte ji na parapet okna orientovaného na jih nebo ji dopřejte dostatek umělého osvětlení. Nedostatek světla se projeví vytahováním stonků za světlem, listy budou menší a méně aromatické. V případě, že máte bazalku z obchodu v květináči, je důležité ji postupně otužovat a zvykat na přímé slunce, aby nedošlo k popálení listů.

Bazalka z obchodu nemusí skončit v koši! Stačí pár lístků ponořit do vody a s trochou trpělivosti se brzy dočkáte vlastních voňavých kořenů.

Zdeněk Zahradník

Výměna vody každé 2 dny

Bazalka je sice nenáročná bylina, ale i ona potřebuje ke svému růstu a prosperitě dostatek čerstvé vody. Výměna vody každé 2 dny je proto klíčová pro udržení bazalky z obchodu svěží a zdravé. Pravidelná výměna vody zabraňuje množení bakterií a plísní, které by mohly rostlině škodit. Navíc tak zajistíte, že bude mít bazalka stálý přísun kyslíku, který je pro její kořeny nezbytný. Při výměně vody nezapomeňte opatrně propláchnout i kořeny bazalky pod tekoucí vodou. Tím odstraníte případné nečistoty a usazeniny, které by bránily vstřebávání vody a živin. Pro ještě lepší výsledky můžete do čerstvé vody přidat i kapku tekutého hnojiva určeného pro bylinky. Dodáte tak bazalce potřebné živiny a podpoříte její zdravý růst. Pamatujte, že pravidelná péče a pozornost jsou základem pro to, aby vám bazalka z obchodu dělala radost co nejdéle.

Srovnání pěstování bazalky ze semínka a z obchodu
Vlastnost Pěstování ze semínka Pěstování z obchodu
Obtížnost Střední Snadná
Cena Nízká (cca 20 Kč za balení) Vyšší (cca 40 Kč za květináč)
Doba do sklizně 8-12 týdnů Ihned (ale omezená životnost)
Výběr odrůd Široký výběr Omezený výběr

Po objevení kořenů

Jakmile si všimnete malých bílých kořínků vykukujících ze stonku bazalky, je čas na přesazení. Tento proces je klíčový pro to, aby se bazalka mohla pořádně uchytit a dále růst. Nejvhodnější je použít květináč s odtokovými otvory a zeminu bohatou na živiny. Bazalku opatrně vyjměte ze sklenice s vodou a zasaďte ji do květináče tak, aby kořínky byly zakryté zeminou. Důležité je dopřát bazalce dostatek světla, ideálně na slunném parapetu. Pravidelně ji zalévejte, ale nepřelévejte, aby kořeny nezačaly hnít. S trochou péče a trpělivosti si tak můžete užívat čerstvou bazalku z vlastního parapetu po celé týdny.

Přesazení do květináče

Bazalka zakoupená v obchodě je často v malém květináčku, který brzy přeroste. Pro zdravý růst a bohatou úrodu je přesazení do většího květináče nezbytné. Zvolte květináč o průměru alespoň 20 cm s drenážními otvory. Na dno nasypte vrstvu keramzitu nebo kamínků pro lepší odvod vody. Použijte substrát bohatý na živiny, ideálně určený pro bylinky. Bazalku opatrně vyjměte z původního květináčku a zkontrolujte kořeny. Pokud jsou příliš husté, můžete je jemně rozvolnit. Do nového květináče nasypte vrstvu substrátu, umístěte bazalku a dosypte zeminou až po okraj původního balu. Důkladně zalijte a nechte přebytečnou vodu odtéct. Přesazená bazalka ocení světlé stanoviště bez přímého slunce. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a zalévejte podle potřeby.

Výběr správné zeminy

Bazalka je sice nenáročná bylina, ale správná zemina je pro její prosperitu klíčová. Vybírejte substrát, který je vzdušný, propustný a bohatý na živiny. Ideální je směs pro pěstování bylinek nebo zeleniny. Vyhněte se těžkým jílovitým zeminám, ve kterých by mohla bazalka snadno uhnívat. Pokud si nejste jistí, poraďte se v zahradnictví. Tam vám jistě doporučí ten správný substrát pro vaši bazalku, ať už ji pěstujete na zahradě nebo v květináči.

Pravidelná zálivka a hnojení

Bazalka miluje vodu, ale nesnáší přemokření. Zalévejte ji pravidelně, nejlépe ráno, a dbejte na to, aby půda byla stále mírně vlhká. Před další zálivkou nechte vrchní vrstvu zeminy mírně proschnout. Voda by nikdy neměla stát v misce pod květináčem, mohlo by dojít k uhnívání kořenů. Během horkých letních dnů můžete bazalku zalévat i dvakrát denně. Pro zdravý růst a bohatou úrodu je důležité bazalku pravidelně přihnojovat. Použijte tekuté hnojivo pro bylinky, které obsahuje dostatek dusíku, draslíku a fosforu. Hnojivo aplikujte jednou za 14 dní do zálivky. Vyhněte se hnojení na suchou půdu, mohlo by dojít k popálení kořenů. Pravidelnou zálivkou a hnojením zajistíte bazalce optimální podmínky pro růst a bohatou úrodu aromatických lístků.

Sklizeň a užívání čerstvé bazalky

Bazalka je jednoletá bylina, která se pěstuje pro své aromatické listy. Pro dosažení nejlepší chuti a vůně je ideální sklízet bazalku čerstvou, a to průběžně během vegetačního období. Sklízet byste měli začít, jakmile rostlina dosáhne výšky asi 15 cm. V tomto okamžiku má dostatek listů pro první sklizeň. Při sklízení používejte ostré nůžky nebo nůž a odštipujte stonky s listy přibližně 1 cm nad místem, kde se stonky rozvětvují. Tím podpoříte další růst a větvení rostliny. Pravidelná sklizeň je pro bazalku velmi důležitá. Pokud ji nebudete sklízet dostatečně často, rostlina začne kvést a tvořit semena, což negativně ovlivní chuť a aroma listů. Bazalka je skvělým doplňkem mnoha pokrmů a lze ji použít čerstvou i sušenou. Čerstvé listy bazalky mají intenzivnější chuť a vůni a nejlépe je využijete v salátech, těstovinách, omáčkách nebo na pizze. Bazalku můžete také zamrazit nebo naložit do oleje, abyste si její chuť užili i mimo sezónu.

Publikováno: 16. 11. 2024

Kategorie: domov