Oživte si byt: Kapusta kadeřavá jako stylová dekorace!

Kapusta Kadeřavá

Kadeřávek v květináči: Krása i užitek

Kapusta kadeřavá, nazývaná také kadeřávek, se stává stále oblíbenější zeleninou i v českých domácnostech. Není divu, její krása a užitek jdou ruku v ruce. Pěstování kadeřávku v květináči je navíc snadné a zvládne ho i začátečník. Kadeřávek (Brassica oleracea var. sabellica) patří do čeledi brukvovitých a je blízce příbuzný květáku, brokolici či zelí. Na rozdíl od nich však vytváří krásné, dekorativní listy, které jsou jedlé a velmi zdravé. Existuje mnoho odrůd kadeřávku, lišící se barvou, tvarem listů i vzrůstem. Pro pěstování v květináči se hodí spíše nižší a kompaktnější odrůdy. Kadeřávek potřebuje pro svůj růst dostatek slunce a vláhy. Květináč by měl být dostatečně velký, s drenážní vrstvou na dně. Substrát volíme propustný a bohatý na živiny. Pravidelná zálivka a hnojení zajistí bohatou úrodu zdravých listů. Sklízíme postupně, odřezáváním vnějších listů. Kadeřávek je mrazuvzdorný a na záhoně vydrží až do jara. V květináči je vhodné ho na zimu přemístit na chladné a světlé místo. Listy kadeřávku jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahují vysoké množství vitamínu C, K a A, dále vápník, železo a vlákninu. Konzumace kadeřávku má pozitivní vliv na imunitu, trávení, zdraví kostí a cév.

Světlo a umístění: Sluníčko, prosím!

Kapusta kadeřavá miluje sluníčko a s dostatkem světla se vám odvděčí bohatou úrodou a výraznější chutí. Pro zdravý růst potřebuje minimálně 6 hodin slunečního svitu denně, ale čím více, tím lépe. Nebojte se ji umístit na nejvíce osluněné místo na vaší zahradě. Pokud máte balkon orientovaný na jih, máte vyhráno! Kapusta kadeřavá zvládne i mírný polostín, ale počítejte s tím, že růst bude pomalejší a listy nebudou tak velké a šťavnaté.

Při výběru stanoviště myslete i na půdu. Kapusta kadeřavá preferuje dobře propustnou, humózní půdu s neutrálním pH. Před výsadbou nezapomeňte půdu obohatit o kompost nebo jiný organický materiál. Kapusta kadeřavá je odolná rostlina, ale i tak je dobré ji chránit před silným větrem. Vysoké stonky se snadno lámou, proto je vhodné je připevnit k opoře.

Zálivka a hnojení: Všeho s mírou

Kapusta kadeřavá má ráda vodu, ale pozor na přelévání. Půda by měla být stále vlhká, ne promočená. Zalévejte ji proto pravidelně, nejlépe ráno nebo večer, kdy je slunce méně intenzivní a voda se hned nevypaří. Množství vody přizpůsobte počasí a složení půdy. V horkých dnech dopřejte kapustě více vláhy, v chladnějších dnech zálivku omezte. Lehčí písčitá půda vyžaduje častější zálivku než těžší jílovitá půda. Kapusta kadeřavá je náročná na živiny, proto je vhodné ji pravidelně přihnojovat. Použít můžete kompost, hnojivo na listovou zeleninu nebo kopřivový jícha. Hnojte přibližně jednou za dva týdny během vegetačního období. Kapusta kadeřavá má ráda půdu bohatou na dusík, draslík a fosfor. Dusík podporuje růst listů, draslík zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám a fosfor posiluje kořenový systém. Při hnojení dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu hnojiva. Nadměrné hnojení může rostlinám spíše uškodit.

kapusta kadeřavá

Pěstování v interiéru: Celoroční radost

Kapusta kadeřavá, nazývaná také kadeřávek, je mrazuvzdorná zelenina, která se stává stále oblíbenější i pro pěstování v interiéru. Ať už bydlíte v bytě, nebo jen chcete prodloužit sklizeň čerstvé zeleniny, pěstování kadeřávku uvnitř vám přinese radost po celý rok. Klíčem k úspěšnému pěstování v interiéru je dostatek světla. Kadeřávek potřebuje minimálně 6 hodin slunečního svitu denně. Vhodným místem je parapet okna orientovaného na jih. Pokud nemáte dostatek přirozeného světla, můžete použít pěstební lampu. Kadeřávek preferuje dobře propustnou, mírně kyselou půdu s pH 6,0–6,8. Semínka kadeřávku vysévejte do hloubky 1–2 cm a udržujte půdu vlhkou. Klíčení trvá obvykle 7–10 dní. Rostliny je vhodné po 4–6 týdnech přesadit do větších květináčů. Pravidelná zálivka je důležitá, ale nepřelévejte. Půda by měla být vlhká, ale ne promočená. V zimě, kdy je méně světla, zálivku omezte. Během vegetačního období je vhodné kadeřávek přihnojovat tekutým hnojivem pro zeleninu. Hnojte každé 2–3 týdny. Sklízet můžete mladé listy, jakmile dorostou do požadované velikosti. Pravidelný sběr podpoří růst nových listů. Pěstování kadeřávku v interiéru je skvělý způsob, jak si zajistit čerstvou zeleninu po celý rok. S trochou péče se vám odmění bohatou úrodou zdravých a chutných listů.

Sklizeň v bytě: Čerstvé listy kdykoli

Kapusta kadeřavá, známá také jako kadeřávek, se stává stále populárnější volbou pro pěstování v interiéru. Není divu, tato superpotravina je nabitá vitamíny, minerály a antioxidanty a její listy si můžete užívat po celý rok. Pěstování kadeřávku v bytě je překvapivě snadné. Semínka kadeřávku vysejte do květináčů s dobře propustnou zeminou, ideálně s příměsí kompostu. Umístěte je na slunné místo, kde budou mít alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte, aby kořeny nezačaly hnít. Sklízet mladé listy kadeřávku můžete už za 4-6 týdnů od výsevu. Stačí odstřihnout vnější listy a rostlina bude dále růst a produkovat nové. Kapusta kadeřavá je mrazuvzdorná, takže ji můžete pěstovat i na balkoně nebo terase až do pozdního podzimu. Prospěje jí i mírný mráz, který zlepší chuť jejích listů. Ať už si kadeřávek přidáte do smoothie, salátu nebo ho tepelně upravíte, jeho svěží chuť a nutriční hodnota z něj dělají skvělý doplněk vašeho jídelníčku.

kapusta kadeřavá

Kadeřávek jako dekorace: Zelený akcent

Kadeřávek, známý také jako kapusta kadeřavá, se stává stále oblíbenějším nejen pro své nutriční hodnoty, ale i jako dekorativní prvek. Jeho výrazné listy s bohatou texturou a pestrou paletou barev od sytě zelené přes fialovou až po modrozelenou z něj dělají atraktivní doplněk do květináčů, truhlíků i záhonů. Kadeřávek je nenáročný na pěstování a dobře snáší i chladnější počasí, takže zkrášlí vaši zahradu nebo balkon od jara až do zimy. Jeho krása vynikne ve skupinových výsadbách, kde vytvoří zajímavý kontrast s jinými rostlinami. Pro ještě dramatičtější efekt kombinujte různé odrůdy kadeřávku s odlišnými barvami a tvary listů. Kadeřávek není jen pastvou pro oči, ale i pro chuťové pohárky. Mladé listy kadeřávku jsou chutné a výživné a dají se použít do salátů, smoothies nebo polévek. Starší listy se hodí spíše do tepelně upravených jídel, jako je dušená zelenina nebo zapečené těstoviny. Ať už se rozhodnete pěstovat kadeřávek pro jeho krásu nebo chuť, určitě nebudete litovat.

Kapusta kadeřavá, s jejími tmavě zelenými, kudrnatými listy, je nejen pastvou pro oči, ale i pro chuťové pohárky. Její mírně nahořklá chuť je v kuchyni všestranně využitelná a její nutriční hodnota z ní dělá královnu mezi zeleninou.

Eliška Dvorská

Čištění vzduchu: Zdravější domov

Kapusta kadeřavá, známá také jako kadeřávek, se stává čím dál tím populárnější nejen díky svým nutričním hodnotám, ale i potenciálu čistit vzduch v domácnosti. Tato listová zelenina, bohatá na vitamíny a minerály, funguje jako přírodní filtr, který pohlcuje škodlivé látky z ovzduší. Mezi tyto škodliviny patří například benzen, formaldehyd a trichlorethylen, které se běžně vyskytují v domácnostech a pocházejí z nábytku, čisticích prostředků a dalších zdrojů. Pěstování kapusty kadeřavé v květináči je tak jednoduchým a estetickým způsobem, jak si doma vytvořit zdravější a příjemnější prostředí. Navíc, na rozdíl od mnoha jiných rostlin čistících vzduch, je kapusta kadeřavá jedlá, takže si na jejích listech můžete i pochutnat. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné umístit několik rostlin do různých místností. Kapusta kadeřavá preferuje světlé stanoviště bez přímého slunce a pravidelnou zálivku.

kapusta kadeřavá
Srovnání kapusty kadeřavé a hlávkové
Vlastnost Kapusta kadeřavá Kapusta hlávková
Tvar Kudrnaté listy, netvoří hlávku Pevná hlávka z listů
Barva Tmavě zelená, fialová Světle zelená, bílá
Použití v kuchyni Saláty, smoothies, pečení Saláty, polévky, knedlíky
Obsah vitamínu C na 100g Vysoký Střední

Odolnost a škůdci: Bez zbytečných starostí

Kapusta kadeřavá je známá svou odolností a nenáročností na pěstování. Její odolnost vůči chladu a mrazu z ní dělá ideální zeleninu pro pěstování i v chladnějších oblastech. Obecně se škůdci na kapustu kadeřavou příliš nehrnou. Přesto se občas může stát, že se na listech objeví mšice, dřepčíci nebo housenky běláska zelného. Proti mšicím lze bojovat například postřikem z kopřivového výluhu. Dřepčíci se dají odpudit sítí nebo netkanou textilií. V případě napadení housenkami je vhodné jejich ruční sbírání a likvidace. Prevencí proti škůdcům je střídání plodin a pěstování v blízkosti rostlin, které škůdce odpuzují, jako je například levandule, máta nebo šalvěj. Kapusta kadeřavá je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, vitamínu K a vitamínu A. Dále je zdrojem vápníku, draslíku a železa. Díky obsahu antioxidantů pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály. Pravidelná konzumace kapusty kadeřavé tak může přispívat k posílení imunity, ochraně srdce a cév a prevenci některých typů rakoviny.

Inspirace pro pěstování: Vertikální zahrady

Kapusta kadeřavá, tato superpotravina nabitá vitamíny a minerály, se nemusí omezovat jen na záhony. Vertikální zahrady nabízejí skvělou možnost, jak pěstovat tuto krásnou a chutnou zeleninu i na malém prostoru. Ať už máte balkon, terasu nebo jen malý kousek zdi, kapusta kadeřavá si najde své místo.

Existuje mnoho kreativních způsobů, jak vertikální zahradu s kapustou kadeřavou vytvořit. Můžete použít dřevěné palety, závěsné květináče, plastové lahve nebo si pořídit speciální systémy pro vertikální pěstování. Kapusta kadeřavá má ráda slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Pravidelná zálivka a hnojení zajistí bohatou úrodu.

kapusta kadeřavá

Vertikální zahrada s kapustou kadeřavou není jen praktickým řešením pro pěstování, ale také stylovým doplňkem vašeho domova. Různé odrůdy kapusty kadeřavé se liší barvou a tvarem listů, takže si můžete vytvořit originální a pestrou kompozici. Navíc, blízkost zeleně působí uklidňujícím dojmem a zlepší vám náladu.

Kadeřávek a domácí mazlíčci: Bezpečná volba

Kapusta kadeřavá, známá také jako kadeřávek, je nejenom výživnou pochoutkou pro nás, ale i bezpečnou zeleninou pro naše chlupaté kamarády. Tato listová zelenina je bohatá na vitamíny A, C a K, antioxidanty a vlákninu, které prospívají i psům a kočkám. Kadeřávek může podpořit zdravý zrak, posílit imunitní systém a zlepšit trávení vašich mazlíčků. Důležité je podávat kadeřávek s mírou, ať už syrový nebo tepelně upravený a nakrájený na menší kousky, aby se předešlo zažívacím potížím. Syrový kadeřávek může být pro některé psy hůře stravitelný, proto je vhodné ho spařit nebo krátce povařit. Kapusta kadeřavá obsahuje kyselinu šťavelovou, která ve větším množství může snižovat vstřebávání vápníku, proto je důležité nepřehánět to s množstvím. Pokud si nejste jistí, zda je kadeřávek pro vašeho mazlíčka vhodný, poraďte se s veterinářem. Kadeřávek může být skvělým zpestřením jídelníčku pro vašeho psa nebo kočku a zároveň jim dodá důležité živiny.

Publikováno: 10. 07. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: PetrPrasek

Tagy: kapusta kadeřavá | informace o rostlině kapusta kadeřavá