Okrasné trávy: Která bude ozdobou vaší zahrady?

Druhy Okrasných Trav

Výhody okrasných trav

Okrasné trávy se těší velké oblibě a není se čemu divit. Jejich krása spočívá v jednoduchosti a eleganci, kterou vnáší do zahrad všech stylů. Existuje nepřeberné množství druhů okrasných trav, od nízkých trsnatých až po vysoké a vzdušné, s listy v různých odstínech zelené, hnědé, modré a dokonce i červené. Díky této rozmanitosti si každý zahrádkář najde tu pravou trávu pro své potřeby.

Jednou z hlavních výhod okrasných trav je jejich nenáročnost. Většina druhů toleruje širokou škálu půdních typů a světelných podmínek. Jsou odolné vůči suchu, chorobám a škůdcům, takže se o ně nemusíte příliš starat. Stačí jim dopřát základní péči v podobě občasného zalévání a sestřihání na jaře.

Okrasné trávy se uplatní v zahradě mnoha způsoby. Nízké druhy, jako kostřava sivá nebo ostřice, se hodí do skalek, k lemování záhonů nebo jako půdopokryvné rostliny. Vyšší druhy, jako ozdobnice čínská nebo proso prutnaté, zase vnese do zahrady dynamiku a eleganci. Vytvoříte s nimi krásné solitéry, živé ploty nebo pozadí pro kvetoucí trvalky.

Kromě estetické funkce plní okrasné trávy i další užitečné úkoly. Pomáhají zpevňovat svahy, zadržovat vodu v půdě a snižovat prašnost. Některé druhy, jako například bezkolenec, se používají i k výrobě biomasy.

Nízké okrasné trávy

Nízké okrasné trávy jsou skvělou volbou pro zahrady všech velikostí. Jsou nenáročné na údržbu, odolné vůči suchu a dodají vaší zahradě texturu a pohyb. Existuje mnoho druhů nízkých okrasných trav, ze kterých si můžete vybrat, takže si určitě najdete ty pravé pro vaši zahradu.

Mezi oblíbené druhy patří kostřava sivá (Festuca glauca), která vytváří kompaktní modrošedé trsy. Je ideální pro skalky a okraje záhonů. Další možností je metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa), která dorůstá do výšky kolem 30 cm a kvete od června do srpna jemnými latami. Pro slunečná stanoviště je vhodná kostřava ametystová (Festuca amethystina), která vyniká svými červenohnědými listy. Pokud hledáte trávu do stínu, zvolte bika sněžnou (Luzula nivea). Tato nenáročná trvalka kvete od května do června bílými květy.

Při výběru nízkých okrasných trav zvažte jejich výšku, barvu, tvar a požadavky na pěstování. Většina nízkých okrasných trav preferuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Pravidelné odstraňování odumřelých listů na jaře podpoří zdravý růst. Nízké okrasné trávy jsou skvělým doplňkem každé zahrady a snadno se kombinují s jinými rostlinami.

Okrasné trávy, s jejichž pomocí lze do zahrady vnést dynamiku, texturu a eleganci, nabízejí nepřeberné možnosti využití. Od jemných ostřic po majestátní ozdobnice, každý druh s sebou přináší unikátní paletu barev, tvarů a pohybu, jež oživí zahradu v každém ročním období.

druhy okrasných travEliška Nováková

Středně vysoké trávy

Středně vysoké okrasné trávy představují ideální volbu pro ty, kteří chtějí do své zahrady vnést eleganci a dynamiku trav, ale zároveň netouží po mohutných trsech. Tyto trávy, dosahující výšky 40 až 80 cm, se uplatní v pestré škále zahradních stylů. Můžete je vysadit jako solitéry, do skupin, k vytvoření živých plotů, nebo je zakomponovat do smíšených trvalkových záhonů.

Přehled druhů okrasných trav
Druh Výška (cm) Barva listů Nároky na slunce Odolnost vůči mrazu
Ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius 'Bulbosum') 60-90 Zelená Slunce, polostín Ano
Bezkolenec modrý (Molinia caerulea) 40-60 Zelená, na podzim zlatá Slunce, polostín Ano
Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides 'Hameln') 60-80 Zelená, na podzim žlutá Slunce Ano (s ochranou)

Mezi oblíbené středně vysoké okrasné trávy patří například kostřava sivá (Festuca glauca), která zaujme svými modrošedými listy a nenáročností na pěstování. Pro milovníky barevných kombinací je tu pak ostřice Buchananova (Carex buchananii) s bronzově hnědými listy, jež vnáší do zahrady nádech exotiky. Pokud preferujete jemnější vzhled, zvolte kavyly (Stipa), které se pyšní jemnými, větrem povlávajícími klasy. Pro slunečná stanoviště se hodí třtina ostrokvětá 'Overdam' (Calamagrostis x acutiflora 'Overdam'), která vyniká svými vzpřímenými, zelenými listy s bílým lemem.

Při výběru středně vysokých okrasných trav dbejte na jejich nároky na stanoviště a půdu. Většina druhů preferuje slunná stanoviště a dobře propustnou půdu. Nezapomeňte také na pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. S trochou péče se vám tyto krásky odmění svým půvabem po celou sezónu.

Dominantní trávy

V říši okrasných trav existuje několik druhů, které si vysloužily označení "dominantní". Nejde o nadřazenost v pravém slova smyslu, ale spíše o jejich výrazný vzhled a schopnost upoutat pozornost. Tyto trávy se vyznačují robustním vzrůstem, atraktivním květenstvím nebo neobvyklou texturou listů. Díky těmto vlastnostem se stávají ústředním bodem zahradní kompozice a dodávají jí na dramatičnosti.

druhy okrasných trav

Mezi nejoblíbenější dominantní trávy patří například ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) s elegantními klasy a pestrou paletou barev listů, třtina ostrokvětá (Calamagrostis x acutiflora) s pevnými vertikálními stébly a vzdušným květenstvím, nebo proso prutnaté (Panicum virgatum) s jemnými listy a bohatými latami. Tyto druhy se uplatní jak v moderních, tak i v přírodních zahradách a poskytují celoroční okrasnou hodnotu.

Při výběru dominantní trávy je důležité zohlednit nejen její vzhled, ale i požadavky na stanoviště a péči. Některé druhy preferují slunná stanoviště, jiné snášejí i polostín. Důležitá je také vlhkost půdy a odolnost vůči mrazu. S trochou péče a správným výběrem se dominantní trávy stanou nepřehlédnutelnou ozdobou každé zahrady.

Trsy a jejich tvarování

Okrasné trávy se liší nejenom svou velikostí, ale také tvarem trsů, které vytvářejí. Některé druhy, jako například kostřava sivá (Festuca glauca) nebo ostřice nízká (Carex morrowii), vytvářejí kompaktní, polštářovité trsy. Jsou ideální pro použití na okrajích záhonů, do skalek nebo do nádob. Jiné druhy, jako například bezkolenec modrý (Molinia caerulea) nebo proso prutnaté (Panicum virgatum), vytvářejí volnější, vzdušné trsy. Tyto druhy se hodí spíše do pozadí záhonů nebo jako solitéry.

Tvarování trsů okrasných trav je důležitou součástí jejich péče. Pravidelným dělením trsů udržíte rostliny zdravé a vitální. Dělení trsů se provádí na jaře nebo na podzim. U některých druhů, jako je například ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), je vhodné na jaře provést i tzv. "vyčesání" suchých listů z trsů. Tím se podpoří růst nových výhonů a rostlina bude vypadat zdravěji a atraktivněji.

Barevnost okrasných trav

Okrasné trávy zdaleka nejsou jen zelené. Jejich krása se ukazuje v široké škále barev, které se mění s ročními obdobími. Některé druhy, jako například ostřice (Carex) nebo kostřava (Festuca), se pyšní modrošedými listy, které vnášejí do zahrady klid a eleganci. Jiné druhy, jako například proso prutnaté (Panicum virgatum) nebo bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea), se na podzim barví do zlata, oranžova a červena, čímž vytváří ohnivou kulisu pro ostatní rostliny. Pro milovníky teplých barev je tu pak třtina ostrolistá (Calamagrostis acutiflora) s načervenalými klasy nebo dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) s nadýchanými klasy v barvě slonové kosti. Barevnost okrasných trav není omezena pouze na listy a květenství. Některé druhy, jako například bika bělavá (Luzula nivea), zaujmou svými bílými květy, zatímco ostřice japonská (Carex morrowii) 'Ice Dance' má listy zdobené bílým okrajem. Při výběru okrasných trav je tedy důležité zohlednit nejen jejich tvar a velikost, ale také jejich barevnou škálu, která dodá zahradě jedinečnou atmosféru po celý rok.

druhy okrasných trav

Kvetení a plodenství

Okrasné trávy kvetou od jara do podzimu, záleží na konkrétním druhu. Některé druhy, jako například ostřice, kvetou nenápadně, zatímco jiné, jako například třtina ostrokvětá, vytvářejí nádherná, vzdušná květenství. Květenství okrasných trav mohou mít různou barvu, od bílé a krémové přes růžovou a fialovou až po hnědou a stříbrnou. Po odkvětu se na rostlinách tvoří plody, které mohou být také dekorativní.

Pro zachování krásy a vitality okrasných trav je vhodné je po odkvětu seříznout. Některé druhy, jako například kostřava, stačí sestříhnout na jaře, zatímco jiné, jako například ozdobnice, je vhodné seříznout na podzim. Seříznutím podpoříte růst nových výhonů a rostliny budou v příštím roce opět krásně kvést.

Při výběru okrasných trav do zahrady je důležité zohlednit nejen jejich vzhled, ale také nároky na pěstování. Některé druhy preferují slunná stanoviště, jiné se lépe daří v polostínu. Důležitá je také vlhkost půdy. Některé druhy, jako například bezkolenec, snášejí i sušší půdu, zatímco jiné, jako například ostřice, potřebují půdu vlhčí.

Pěstování a péče

Okrasné trávy jsou nenáročné a odolné rostliny, které se snadno pěstují. Většina druhů preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Některé druhy, jako například ostřice, snášejí i stín. Okrasné trávy se vysazují na jaře nebo na podzim. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem. Po výsadbě je důležité trávy pravidelně zalévat, dokud se neujmou. Jakmile se trávy ujmou, jsou odolné vůči suchu a nevyžadují častou zálivku.

Okrasné trávy se hnojí na jaře hnojivem s pomalým uvolňováním živin. Během vegetace je možné trávy přihnojit kompostem. Na podzim se odstraňují odumřelé listy a stonky. Některé druhy okrasných trav se na zimu svazují, aby se zabránilo jejich poškození sněhem.

Mezi nejoblíbenější druhy okrasných trav patří například kostřava, ozdobnice, třtina, bezkolenec, ostřice a metlice. Kostřavy jsou nízké trávy s modrozelenými listy, které jsou vhodné do skalek a koryt. Ozdobnice jsou mohutnější trávy s atraktivními květenstvími, které se hodí do trvalkových záhonů. Třtiny jsou vysoké trávy s úzkými listy, které se používají jako solitéry nebo do skupinových výsadeb. Bezkolence jsou nízké trávy s kulatými listy, které se hodí do skalek a koryt. Ostřice jsou trávy s úzkými listy, které snášejí i stín. Metlice jsou vysoké trávy s jemnými květenstvími, které se hodí do trvalkových záhonů a k vodním plochám.

druhy okrasných trav

Množení okrasných trav

Okrasné trávy se množí několika způsoby, přičemž výběr metody závisí na druhu trávy a požadovaném výsledku. Dělení trsů je nejjednodušší a nejběžnější metoda, vhodná pro většinu druhů. Provádí se na jaře nebo na podzim tak, že se trs rýčem rozdělí na menší části, které se následně rozsadí. Výsevem semen se množí především druhy, které netvoří husté trsy, a druhy, u kterých chceme zachovat variabilitu. Semena se vysévají na jaře do sadbovačů nebo přímo na záhon. Některé druhy trav se množí i řízkováním, a to zejména ty, které mají dřevnatějící stébla. Řízky se odebírají na jaře z mladých výhonů a nechávají se zakořenit ve vlhkém substrátu.

Při výběru metody množení je důležité zohlednit i specifické nároky daného druhu trávy. Některé druhy, jako například kostřavy, se snáze množí dělením trsů, zatímco jiné, jako například ozdobnice, se lépe množí výsevem. Před samotným množením je vhodné se informovat o konkrétních požadavcích daného druhu, abychom zajistili co nejvyšší úspěšnost.

Odolnost a zimování

Okrasné trávy jsou obecně velmi odolné rostliny, které dobře snášejí i náročnější podmínky. Většina druhů je mrazuvzdorná a bez problémů přezimuje i v našich podmínkách. Existují ovšem i druhy, které jsou citlivější na mráz a vyžadují zimní ochranu, například zakrytí chvojím nebo netkanou textilií. Mezi takové patří například ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) nebo dochan (Pennisetum).

Při výběru okrasných trav je důležité zohlednit jejich nároky na stanoviště a odolnost. Pro začátečníky jsou vhodné nenáročné druhy, jako je kostřava sivá (Festuca glauca) nebo metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa). Naopak náročnější druhy, jako je kavyl péřovitý (Stipa pennata) nebo třtina ostrokvětá (Calamagrostis acutiflora), vyžadují více péče a zkušeností.

Zimování okrasných trav je relativně snadné. Většinu druhů stačí na podzim seříznout na výšku 10-15 cm a odstranit suché listy. Některé druhy, jako je například bezkolenec modrý (Molinia caerulea), se seřezávají až na jaře. Důležité je také chránit kořeny trav před mrazem, například vrstvou mulče.

Inspirace pro vaši zahradu

Okrasné trávy se staly nepostradatelnou součástí moderních i tradičních zahrad. Jejich krása spočívá v eleganci, vzdušnosti a nenáročnosti. Široká škála druhů a kultivarů nabízí nepřeberné možnosti využití. Ať už toužíte po divoké stepi, elegantním záhonu nebo jen decentní ozdobě terasy, okrasné trávy splní vaše očekávání.

druhy okrasných trav

Mezi nejoblíbenější druhy patří třtina ostrokvětá (Calamagrostis acutiflora) s tuhými vzpřímenými stonky a jemnými květenstvími. Pro slunečná stanoviště je ideální ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), která na podzim září zlatavými odstíny. Do stínu se hodí metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa) s jemnými listy a vzdušnými květy. Pro milovníky exotiky je tu pampová tráva (Cortaderia selloana) s mohutnými bílými latami.

Při výběru okrasných trav zvažte velikost a tvar rostliny, barvu listů a květů, ale také nároky na pěstování. Některé druhy preferují slunná stanoviště, jiné se lépe daří v polostínu. Důležitá je také vlhkost půdy. S trochou péče a správným výběrem se okrasné trávy stanou ozdobou vaší zahrady po celý rok.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: druhy okrasných trav | přehled druhů okrasných trav