Mandlovník keř: Voňavý skvost do vašeho bydlení
Mandlovník keř: Krása na zahradě
Mandlovník keř (Prunus tenella) je okrasný keř, který na jaře zkrášlí vaši zahradu záplavou růžových květů. Dorůstá do výšky 1-1,5 metru a vytváří hustý, kulovitý tvar. Květy se objevují na jaře ještě před listy a lákají včely a motýly. Mandlovník keř preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Je nenáročný na péči a odolný vůči mrazu. Hodí se do skalek, předzahrádek i jako solitér. Po odkvětu vytváří dekorativní plody, které jsou sice jedlé, ale ne tak chutné jako plody mandloně obecné.
Výběr správného druhu
Svět rostlin nabízí nepřeberné množství druhů, a proto je výběr toho správného pro vaši zahradu či interiér klíčový. Zamyslete se nad podmínkami, které můžete rostlině nabídnout. Zvažte množství slunečního světla, vlhkost vzduchu i teplotu. Některé druhy preferují slunná stanoviště, jiné se lépe daří v polostínu. Stejně tak je důležitá zálivka. Zatímco některé rostliny potřebují vydatnou zálivku, jiné jsou náchylné k přelití. Nezapomeňte ani na prostorové možnosti. Pro menší byty se hodí kompaktní druhy, naopak rozlehlá zahrada umožňuje pěstování i vzrostlejších rostlin. Inspirujte se v zahradnictvích, prolistujte si odborné knihy nebo se poraďte s zkušenými zahradníky.
Výsadba a umístění
Sazenice levandule sázíme na jaře po posledních mrazech nebo na podzim alespoň 6 týdnů před příchodem prvních mrazíků. Důležité je vybrat pro levanduli slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Levandule má ráda spíše sušší a chudší půdu, proto se vyvarujte přemokření a přílišnému hnojení. Ideální vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami je 30-45 cm v závislosti na odrůdě. Po výsadbě rostliny důkladně zalijte a půdu kolem nich můžete mulčovat kamínky nebo štěrkem, což pomůže udržet vlhkost a omezit růst plevele.
Péče o mandlovník
Mandloň obecná sice zvládne i drsnější podmínky, ale s trochou péče se vám odmění bohatší úrodou sladkých mandlí. Po výsadbě dopřejte mladému stromku pravidelnou zálivku, a to hlavně během suchých měsíců. Dospělé stromy snesou sucho lépe. Hnojení stačí jednou ročně na jaře hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Důležitý je řez, a to jak u mladých, tak starších stromů. Provádí se po sklizni, kdy se odstraňují nemocné, slabé a křížící se větve. Tím zajistíte dostatek světla a vzduchu uvnitř koruny a podpoříte tvorbu plodů. Nezapomeňte také na ochranu před škůdci a chorobami. Pravidelně kontrolujte listy a plody a v případě potřeby zasáhněte vhodným přípravkem.
Sklizeň a využití mandlí
Mandle se obvykle sklízí koncem léta nebo začátkem podzimu, kdy vnější obal plodu zaschne a otevře se. Stromy se setřásají, aby mandle spadly na zem, kde se pak sbírají. Po sklizni se mandle zbaví vnějšího obalu a suší se na slunci, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Mandle se dají konzumovat syrové, pražené, solené nebo slazené. Používají se také k výrobě mandlového másla, mouky, mléka a oleje. Mandlový olej je ceněný pro své hydratační vlastnosti a používá se v kosmetice a aromaterapii. Mandle jsou všestranný a výživný oříšek, který si najde uplatnění v kuchyni i kosmetice.
Publikováno: 11. 06. 2024
Kategorie: domov