Maklura: Exotika do vaší zahrady

Maklura

Maklura: Exotika v zahradě

Maklura, známá také jako moruše papírová, je exotický strom pocházející ze Severní Ameriky. Patří do čeledi morušovníkovitých a vyznačuje se neobvyklými plody, které připomínají zelené pomeranče s hrbolatým povrchem. Tyto plody jsou nejedlé, ale obsahují lepkavou latexovou šťávu, která se v minulosti používala k výrobě lepidla a žvýkaček.

Samotný strom dorůstá do výšky až 20 metrů a má širokou, rozložitou korunu. Listy jsou oválné, lesklé a na podzim se zbarvují do zářivě žluté barvy. Maklura je nenáročná na pěstování a dobře snáší sucho i znečištěné ovzduší. Je proto vhodná i do městských parků a zahrad.

Pěstování maklury je relativně snadné. Preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Mladé stromky je vhodné na zimu chránit před mrazem. Maklura se množí semeny, která se vysévají na jaře.

Původ a charakteristika

Maklura oranžová, známá také jako moruše trnavá nebo strom osage, je opadavý strom pocházející z jižní části Spojených států. Patří do čeledi morušovníkovitých (Moraceae) a je blízce příbuzná moruším a fíkům. Dorůstá do výšky 10 až 15 metrů a má širokou, rozložitou korunu. Kůra je tmavě šedá až hnědá, hluboce rozbrázděná a korkovitá. Listy jsou jednoduché, střídavé, vejčité až kopinaté, 8 až 13 cm dlouhé, se zubatým okrajem. Na podzim se zbarvují do zářivě žluté barvy. Květy jsou nenápadné, zelenavé a rostou v hustých květenstvích. Plodem je kulovitá, svraštělá, zelená až žlutozelená peckovice o průměru 8 až 15 cm, která připomíná mozek nebo pomeranč. Plod je nepoživatelný pro člověka, ale slouží jako potrava pro některá zvířata, například pro veverky. Maklura oranžová je odolná rostlina, která snáší sucho, znečištěné ovzduší a zasolené půdy. Často se vysazuje jako okrasná dřevina v parcích a zahradách, ale také jako větrolam nebo živý plot. Dřevo maklury je tvrdé, odolné a pružné, dříve se používalo k výrobě luků a šípů indiánským kmenem Osage, odtud pochází i anglický název stromu.

Neobvyklé plody maklura

Maklura oranžová, známá také jako moruše trnitá, pochází ze Severní Ameriky. Tento strom je fascinující pro své neobvyklé plody, které se podobají zeleným pomerančům s hrbolatým povrchem. Plody maklura jsou nejedlé, protože obsahují lepkavou mléčnou šťávu s hořkou chutí. Tato šťáva je však bohatá na antioxidanty a má antibakteriální účinky. V minulosti se používala k léčbě kožních onemocnění a k zastavování krvácení. Dřevo maklura je velmi tvrdé a odolné, proto se z něj vyráběly luky, ploty a železniční pražce. Dnes se maklura pěstuje spíše jako okrasný strom, který zaujme svými neobvyklými plody a odolností vůči suchu a znečištění ovzduší.

Maklura jako okrasný strom

Maklura oranžová, známá také jako morušovník trnavý, je fascinující strom s exotickým vzhledem, který si získává oblibu i v našich zahradách. Pochází ze Severní Ameriky, kde dorůstá úctyhodných rozměrů. U nás se obvykle setkáváme s menšími stromy, dorůstajícími do výšky okolo 5 metrů, což z nich dělá ideální volbu i do menších zahrad. Maklura je dvoudomá rostlina, což znamená, že existují samčí a samičí stromy. Pro tvorbu plodů, které jsou pro maklura charakteristické, je potřeba mít na zahradě obě pohlaví. Plody jsou nejedlé, ale velmi dekorativní. Svou zelenou barvou a svraštělou strukturou připomínají mozek, od čehož je odvozeno i lidové označení „ opičí mozek“. Na podzim se listy maklury zbarvují do krásných žlutých odstínů, čímž strom získává na atraktivitě i v tomto ročním období. Maklura je nenáročný strom, který toleruje i sušší půdy a znečištěné ovzduší. Díky své odolnosti a nenáročnosti je ideální volbou pro městské prostředí.

Vhodné podmínky pěstování

Maklura, známá také jako moruše trnavá, je nenáročný a odolný druh rostliny. Dobře se jí daří na slunných stanovištích, ale snese i polostín. Preferuje propustné, hlinitopísčité půdy s dostatkem živin. Není náročná na zálivku a dobře snáší i sušší období. Maklura je mrazuvzdorná a v našich podmínkách obvykle netrpí chorobami ani škůdci. Díky své odolnosti a nenáročnosti je maklura vhodná i pro začátečníky.

Pro dosažení optimálního růstu a plodnosti je vhodné makluře dopřát dostatek prostoru, jelikož se rozrůstá do šířky. Pravidelný řez není nutný, ale je možné ho provést na konci zimy nebo brzy na jaře pro udržení požadovaného tvaru a velikosti. Maklura začíná plodit obvykle po 3 až 5 letech od výsadby. Plody, i když nejedlé, jsou dekorativní a na stromě vydrží až do zimy.

Výsadba a péče o maklura

Maklura oranžová, známá také jako "opičí chléb" nebo "falešná oranžová", je odolný a nenáročný strom pocházející ze Severní Ameriky. Díky své odolnosti vůči suchu, znečištění a chorobám se maklura stala oblíbenou volbou pro městské parky a zahrady.

Při výsadbě maklura je důležité vybrat slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Strom preferuje neutrální až mírně zásadité pH. Pro výsadbu vykopejte jámu dvakrát širší než kořenový bal a stejně hlubokou. Po umístění stromu do jámy zasypte zeminou a důkladně zalijte.

Maklura nevyžaduje zvláštní péči, ale pravidelné zalévání během prvních let po výsadbě pomůže stromu zakořenit a růst. Hnojení obvykle není nutné, pokud je půda dostatečně úrodná.

Pro udržení tvaru a velikosti lze maklura prořezávat na konci zimy nebo brzy na jaře. Odstraňte všechny suché, poškozené nebo křížící se větve. Prořezávání také podporuje hustší růst a bohatší úrodu plodů.

Plody maklura jsou nejedlé pro člověka, ale slouží jako potrava pro některá zvířata, například pro veverky. Mají neobvyklý vzhled a texturu, připomínající zelený mozek.

Maklura je atraktivní a odolný strom, který dodá vašemu pozemku exotický nádech. Díky své nenáročnosti a odolnosti je vhodnou volbou i pro začínající zahrádkáře.

Množení maklura

Maklura, známá také jako moruše trnavá, se dá množit několika způsoby. Nejjednodušší je množení semeny. Semena se vysévají na jaře do hloubky asi 2 cm. Důležité je zajistit jim dostatek vláhy a tepla. Klíčení trvá obvykle 2-3 týdny. Mladé rostlinky je vhodné chránit před mrazem.

Další možností je množení kořenovými řízky. Řízky o délce asi 10 cm se odebírají na podzim z dospělých rostlin. Následně se zasadí do substrátu a umístí se na chladné a světlé místo. Na jaře řízky zakoření a začnou růst.

Maklura se dá množit i hřížením. Tato metoda spočívá v ohnutí větve k zemi a jejím zahrnutí zeminou. V místě dotyku se zemí větev zakoření a vytvoří novou rostlinu. Hřížení se provádí na jaře nebo na podzim.

Ať už zvolíte jakýkoli způsob množení, nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení. Maklura je nenáročná rostlina, ale pro svůj optimální růst potřebuje dostatek živin. S trochou péče se vám odmění krásnými plody a dekorativním vzhledem.

Odolnost vůči škůdcům

Maklura, známá také jako moruše papírová, je druh rostliny pocházející ze Severní Ameriky, který si získal pověst pro svou odolnost, a to i proti škůdcům. Tato odolnost je dána kombinací faktorů, včetně chemického složení a fyzikálních vlastností rostliny. Maklura obsahuje v listech, plodech a kůře látky, které působí jako přírodní repelenty, odpuzující širokou škálu hmyzu a dalších škůdců. Mezi tyto látky patří například morin, isoflavonoid s insekticidními účinky, a různé terpeny, které jsou známé svým silným aroma odpuzujícím hmyz. Kromě chemické obrany má maklura i fyzikální vlastnosti, které ji chrání před škůdci. Její listy jsou pokryty drsnými chloupky, které znesnadňují hmyzu pohyb a krmení. Navíc je kůra maklura velmi tvrdá a odolná, což ztěžuje škůdcům proniknout do rostliny a poškodit ji. Tato kombinace chemické a fyzikální ochrany činí z maklura velmi odolnou rostlinu vůči škůdcům. To je jeden z důvodů, proč se maklura často používá jako okrasná rostlina v parcích a zahradách, protože vyžaduje minimální péči a je odolná vůči většině běžných škůdců.

Využití plodů maklura

Maklura oranžová, známá také jako ,,falešná oranž" nebo ,,opičí mozek", je strom pocházející ze Severní Ameriky. Její plody, velké žlutozelené koule s hrbolatým povrchem, jsou v našich končinách spíše kuriozitou než běžnou potravinou. Ačkoliv jsou plody maklura nejedlé, našly si uplatnění v jiných oblastech.

Díky obsahu lepivé latexové šťávy se plody maklura v minulosti používaly k výrobě lepidla. Dnes se tato vlastnost využívá spíše v lidovém léčitelství, kde se latex aplikuje na bradavice a drobné kožní rány. Extrakt z plodů maklura se také přidává do repelentů proti hmyzu, jelikož obsahuje látky odpuzující hmyz.

V neposlední řadě se plody maklura stávají oblíbenou dekorací. Jejich netradiční vzhled a dlouhá trvanlivost z nich dělají zajímavý prvek do podzimních aranžmá a dekorací.

Zajímavosti o maklura

Maklura oranžová, známá také jako moruše trnavá, je fascinující strom s bohatou historií a neobvyklými vlastnostmi. Pochází ze Severní Ameriky, kde ji původní obyvatelé využívali k různým účelům. Plody maklury, i když nejedlé, sloužily jako repelent proti hmyzu díky svému silnému aroma. Dřevo maklury je velmi tvrdé a odolné, proto se používalo k výrobě luků, topor a dalších nástrojů. Zajímavostí je, že dřevo maklury má i žluté barvivo, které se používalo k barvení látek. Maklura je dvoudomá rostlina, což znamená, že existují samčí a samičí stromy. Samčí stromy produkují pyl, zatímco samičí stromy nesou plody. Plody maklury jsou kulovitého tvaru a na povrchu hrbolaté, připomínající mozek. Uvnitř plodu se nachází lepkavá mléčná šťáva, která může dráždit pokožku. V současnosti se maklura pěstuje spíše jako okrasný strom v parcích a zahradách. Její bizarní plody a odolnost vůči suchu z ní činí zajímavý prvek zahradní architektury.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: PetrPrasek

Tagy: maklura | druh rostliny