Exotická krása doma: Jak na pěstování kaly v květináči?
Výběr správného květináče
Při výběru správného květináče pro vaše kaly mějte na paměti několik věcí. Kaly preferují prostornější nádoby, které poskytují dostatek prostoru pro jejich hlízy. Ideální je květináč o průměru alespoň 30-40 cm pro dospělou rostlinu. Ujistěte se, že má květináč dobrý odvodňovací systém, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Kaly mají rády vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Vhodným materiálem pro květináč je terakota nebo plast. Terakotové květináče jsou prodyšné a umožňují půdě dýchat, zatímco plastové květináče lépe udržují vlhkost. Bez ohledu na to, jaký typ květináče zvolíte, ujistěte se, že má na dně dostatek odtokových otvorů.
Zemina a hnojení pro kaly
Kaly jsou nádherné a elegantní květiny, které se dají s úspěchem pěstovat i v květináči. Pro jejich zdravý růst a bohaté kvetení je zásadní správná zemina a hnojení. Kaly preferují vzdušný a propustný substrát s mírně kyselým pH (okolo 6). Ideální je směs pro pokojové rostliny s přídavkem rašeliny a písku. Rašelina dodá zemině potřebnou kyselost a písek zajistí dobrou drenáž. Kaly jsou náročné na živiny, proto je důležité je pravidelně hnojit. Během vegetačního období, od jara do podzimu, hnojíme kaly každé dva týdny tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. V zimě, kdy kaly odpočívají, hnojení omezíme na jednou za měsíc. Pravidelným přihnojováním zajistíme kalám dostatek živin pro tvorbu květů a zdravých listů.
Výsadba hlíz kaly
Hlízy kaly sázíme na jaře, ideálně od března do května, kdy už nehrozí mrazy. Před samotnou výsadbou je vhodné hlízy na několik hodin namočit do vlažné vody, aby se probudily k životu. Pro pěstování v květináči zvolíme dostatečně velkou nádobu s otvory pro odtok přebytečné vody. Na dno nasypeme drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků, která zabrání přemokření kořenů. Použijeme substrát bohatý na živiny, ideálně určený pro kvetoucí rostliny. Hlízu sázíme do hloubky asi 5-10 cm, špičkou nahoru. Po zasazení substrát zalijeme a květináč umístíme na světlé a teplé místo, chráněné před přímým sluncem. Během vegetace kalu pravidelně zaléváme a přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů podpoří tvorbu nových poupat a prodlouží dobu kvetení. Na podzim po odkvětu zálivku omezíme a necháme listy přirozeně zasychat. Hlízy můžeme nechat přezimovat v květináči na suchém a chladném místě, nebo je po zatažení rostliny vyjmout ze substrátu, očistit a uskladnit v rašelině nebo písku.
Zálivka a vlhkost
Kaly v květináči milují vlhký substrát, ale pozor na přemokření. Pravidelná zálivka je klíčová, půdu udržujte neustále mírně vlhkou, ale nikdy ne promočenou. Před každou zálivkou zkontrolujte prstem vlhkost substrátu. Pokud je povrch suchý, je čas na zálivku. Voda by měla z květináče odtékat, aby kořeny nestály ve vodě a nezačly uhnívat. Kaly preferují odstátou vodu pokojové teploty. Během vegetačního období, kdy kaly kvetou, zalévejte vydatněji. Po odkvětu zálivku postupně snižujte a v době vegetačního klidu, kdy rostlina zatahuje listy, zalévejte jen minimálně. Kromě zálivky kaly ocení i rosení listů, zvláště v horkých letních dnech. Pravidelným rosením zvyšujete vzdušnou vlhkost, což kale prospívá a předchází napadení škůdci.
Klíčem k pěstování kaly v květináči je dostatek světla, propustná půda a stálá vlhkost bez přemokření. Nezapomínejte na pravidelné hnojení během vegetace a chladnější zimování pro bohaté kvetení.
Zdena Koubková
Ideální stanoviště
Kaly v květináči preferují světlé stanoviště, ale bez přímého slunečního záření během nejteplejší části dne. Ideální je východní nebo západní okno, kde rostliny chytnou ranní nebo odpolední slunce. Pokud máte kalu na jižním okně, zajistěte jí stínění během poledne. Co se týče teploty, kaly mají rády teplo, ideálně mezi 18-24 °C během dne. V noci snese i mírný pokles teploty. Důležité je chránit kalu před průvanem a náhlými změnami teplot, které by mohly způsobit opad květů.
Kvetení kaly v květináči
Kaly patří mezi elegantní a oblíbené pokojové rostliny, které svými krásnými květy rozzáří každý interiér. Pro bohaté kvetení v květináči je důležité zajistit jim vhodné podmínky. Kaly preferují světlé stanoviště bez přímého slunečního záření, které by mohlo popálit jejich listy. Během vegetačního období od jara do podzimu vyžadují pravidelnou zálivku, půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená. V zimě zálivku omezíme a necháme rostlinu odpočinout. Pro pěstování kal v květináči je vhodný substrát pro pokojové rostliny s přídavkem rašeliny. Během vegetace je vhodné kaly přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny, a to jednou za 14 dní. Dodržováním těchto zásad se vám kaly odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením.
Péče po odkvětu
Po odkvětu květů kaly nastává období klidu, které trvá přibližně 2-3 měsíce. Během této doby je důležité rostlině dopřát odpočinek, aby načerpala síly pro další kvetení. Zalévání omezte na minimum, stačí udržovat substrát mírně vlhký. Rostlinu umístěte na chladnější a tmavší místo s teplotou okolo 10-15 °C. Hnojení v tomto období není nutné.
Po uplynutí doby klidu, obvykle na jaře, začněte s kalou opět více zalévat a přihnojovat. Rostlinu přesaďte do většího květináče s čerstvým substrátem. Použijte substrát určený pro kvetoucí rostliny, který je bohatý na živiny. Po přesazení umístěte kalu na světlé stanoviště, ale chraňte ji před přímým slunečním zářením. Brzy se objeví nové výhony a kala vás opět potěší svými krásnými květy.
Zimování kaly
Pěstování kal v květináči nám umožňuje těšit se z jejich krásy i v našich domovech. Nicméně s příchodem zimy vyvstává otázka, jak zajistit těmto exotickým kráskám správné podmínky k odpočinku. Zimování kal je klíčové pro jejich zdraví a bohaté kvetení v dalším roce.
Na podzim, jakmile začnou listy kal žloutnout a zasychat, je čas omezit zálivku. Hlízy potřebují období sucha, aby načly síly na další vegetační období. Zaschlé listy a stonky opatrně odstraňte. Květináč s hlízami umístěte na chladné a temné místo, ideálně s teplotou okolo 10-15 °C. Sklep nebo garáž jsou pro zimování kal ideální. Během zimního období hlízy nezalévejte, pouze kontrolujte, zda nejsou napadeny plísní.
Množení kaly
Kaly se dají množit dvěma hlavními způsoby: dělením oddenků a semeny. Dělení oddenků je jednodušší a rychlejší metoda. Provádí se na jaře, kdy se rostliny přesazují. Oddenek se opatrně vyjme z květináče a rozdělí se na několik částí, z nichž každá má alespoň jeden zdravý pupen. Řezy je vhodné ošetřit dřevěným uhlím, aby nedošlo k hnilobě. Jednotlivé části oddenku se pak zasadí do samostatných květináčů. Pěstování ze semen je náročnější a zdlouhavější. Semena se vysévají na jaře do výsevního substrátu a udržují se ve vlhku a teple. Klíčení může trvat i několik týdnů. Mladé rostlinky se přesazují do květináčů, až když mají dostatečně silný kořenový systém.
Časté choroby a škůdci
Při pěstování kal v květináči se můžete setkat s několika chorobami a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří houbové choroby, které se projevují hnědými skvrnami na listech a květech. Tyto choroby se šíří především ve vlhkém prostředí, proto je důležité rostliny nepřelívat a zajistit jim dostatečnou cirkulaci vzduchu. Dalším problémem může být hnití kořenů, které je způsobeno přemokřením substrátu. Postižené rostliny vadnou a jejich listy žloutnou. V boji proti houbovým chorobám a hnilobě kořenů je důležitá prevence - používejte kvalitní substrát, nepřelívejte rostliny a zajistěte jim dostatek světla. Z mezi škůdců kaly nejčastěji napadají mšice a svilušky. Mšice se živí rostlinnými šťávami a způsobují deformaci listů. Svilušky se projevují drobnými pavučinkami na rostlinách a způsobují žloutnutí listů. Proti těmto škůdcům je možné bojovat pomocí insekticidů nebo biologickými přípravky.
Vlastnost | Květináč | Záhon |
---|---|---|
Sázení | Celoročně (v interiéru) | Duben - květen |
Zálivka | Pravidelná, udržovat vlhkou zeminu | Méně častá, závisí na počasí |
Hnojení | Každých 14 dní během vegetace | 1-2x za sezónu |
Přezimování | V interiéru, omezená zálivka | V zemi, chránit před mrazem |
Tipy pro bohaté kvetení
Pro dosažení bohatého kvetení vašich kal v květináči je klíčové dodržovat několik zásad. Kaly milují slunce, proto jim dopřejte alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Umístěte je na světlý parapet nebo na balkon. Zálivka by měla být pravidelná a vydatná, ale dejte pozor na přemokření. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne promočená. Prospěje jim také rosení listů. Během vegetačního období, od jara do podzimu, pravidelně hnojte hnojivem pro kvetoucí rostliny. Dodáte jim tak potřebné živiny pro tvorbu květů. Po odkvětu odstraňte odkvetlé stonky, abyste podpořili další kvetení.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: domov