Co štěnice nesnáší: Odhalte tajemství psího světa!

Co Nesnáší Štěnice

Slunce a světlo

Ačkoliv se štěnice nejraději schovávají v temných zákoutích, sluneční světlo pro ně nepředstavuje takovou hrozbu jako pro upíry z hororových filmů. Přímé sluneční záření, zvláště po delší dobu, jim sice nedělá dobře a může je i zahubit, ale spolehnout se na to jako na jedinou metodu likvidace rozhodně nemůžeme. Štěnice jsou totiž odolné potvůrky a dokážou se slunci poměrně snadno vyhnout. Schovají se do škvír v posteli, pod koberec nebo do jiných tmavých míst, kde na ně sluneční paprsky nedosáhnou. Pokud se tedy spoléháte na to, že se štěnic zbavíte pouhým vyvětráním bytu, pravděpodobně budete zklamaní.

Vysoké teploty

Štěnice jsou odolné potvory, ale i ony mají své slabiny. Jednou z nich je jejich citlivost na extrémní teploty. Zatímco mírné teploty jim nevadí, vysoké teploty jsou pro štěnice smrtící. Teplota nad 45 stupňů Celsia spolehlivě hubí jak dospělé jedince, tak i jejich vajíčka. Toho lze využít při likvidaci štěnic pomocí horké páry, praní prádla na vysoké teploty nebo speciálních tepelných přístrojů. Důležité je však dbát na bezpečnost a zvolit správný postup, aby nedošlo k poškození majetku nebo zdraví. Před použitím jakýchkoli metod hubení štěnic se vždy poraďte s odborníkem, který vám poradí nejvhodnější řešení pro vaši situaci.

Štěnice nesnáší slunce, svěží vzduch a čistotu. Jsou to noční tvorové, kteří se schovávají ve tmě a špíně.

Božena Němcová

Nízké teploty

Štěnice jsou sice odolné potvory, ale i ony mají své slabiny. Jednou z nich jsou nízké teploty. Zatímco běžná pokojová teplota jim nevadí, mráz už je jiná. Dospělé štěnice hynou při teplotách pod -18 °C, ale pozor, musí jim být vystaveny delší dobu, ideálně alespoň 4 dny. Krátkodobé ochlazení sice štěnice zpomalí, ale nezabije. Mráz spolehlivě likviduje i vajíčka štěnic. Pokud se tedy potýkáte s invazí těchto nezvaných hostů, zkuste zamořené věci na pár dní vystavit mrazu. Věci dejte do igelitových pytlů a umístěte je na balkon nebo do mrazáku. Pamatujte ale, že mráz není všemocný a v boji se štěnicemi je vždy lepší se obrátit na profesionální deratizaci.

Pravidelné vysávání

Pravidelné a důkladné vysávání je jedním z nejjednodušších, ale zároveň nejúčinnějších způsobů, jak bojovat proti štěnicím. Tyto malé, ploché potvory se rády schovávají v tmavých a těžko dostupných místech, jako jsou koberce, matrace a štěrbiny v podlaze. Pravidelným vysáváním těchto oblastí můžete odstranit nejen dospělé štěnice, ale i jejich vajíčka a larvy. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité použít vysavač s HEPA filtrem, který zachytí i ty nejmenší částice. Po každém vysávání je nutné sáček ihned vyprázdnit do uzavíratelného sáčku a zlikvidovat v popelnici mimo dům. Tím se minimalizuje riziko, že se štěnice dostanou zpět do vašeho domova. Kromě vysávání koberců a podlah nezapomeňte také na pravidelné čištění matrací, polštářů a dalšího ložního prádla.

Co štěňata nesnáší

Věc/situace Nesnáší to štěňata? Poznámky
Hlasitý hluk Ano Zejména prudké a nečekané zvuky.
Samotu Ano Štěňata jsou společenská zvířata.
Nedostatek spánku Ano Potřebují spát až 20 hodin denně.

Praní prádla na 60 °C

Praní prádla na 60 °C je jednou z účinných metod, jak se zbavit štěnic. Tyto nepříjemné parazity sice nezabije teplota vody jako taková, ale horká voda v kombinaci s pracím práškem už ano. Důležité je prát prádlo alespoň 30 minut, aby se štěnice a jejich vajíčka spolehlivě zničily. Nezapomeňte také na sušení prádla, ideálně v sušičce na nejvyšší teplotu. Štěnice totiž nesnáší horko a sucho, takže i samotné sušení prádla na slunci může být účinnou prevencí.

Parní čištění

Parní čištění je účinnou zbraní v boji proti štěnicím, protože vysoká teplota páry tyto odolné parazity spolehlivě hubí. Štěnice nesnáší teploty nad 45 °C, a proto je pára, dosahující teploty až 100 °C, pro ně smrtící. Pára proniká do matrací, koberců a dalších textilií, kde se štěnice schovávají, a ničí nejen dospělé jedince, ale i jejich vajíčka. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité zvolit kvalitní parní čistič s dostatečným výkonem a tryskou, která umožní cílenou aplikaci páry. Při čištění je potřeba dbát na bezpečnost a chránit se před popálením. Po aplikaci páry je vhodné ošetřené plochy důkladně vysát, aby se odstranily mrtvé štěnice a jejich zbytky.

Silice (levandule, tea tree)

Levandulová a tea tree silice jsou známé svými repelentními vlastnostmi a často se používají jako přírodní alternativy k chemickým přípravkům proti hmyzu. Štěnice, stejně jako mnoho jiných druhů hmyzu, nesnáší silnou vůni levandule a tea tree. Tyto silice narušují jejich smysly a ztěžují jim orientaci v prostoru, čímž je odpuzují.

Pro odpuzení štěnic můžete použít levandulovou nebo tea tree silici několika způsoby. Přidejte pár kapek do vody a směsí postříkejte místa, kde se štěnice vyskytují, jako jsou postele, koberce nebo podlahové lišty. Silice můžete také nakapat na vatové tamponky a umístit je do skříní, zásuvek nebo pod postel. Důležité je pamatovat na to, že silice by se neměly používat přímo na kůži, jelikož mohou u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Před použitím je vždy vhodné provést test snášenlivosti na malé ploše kůže.

Ocet

Ocet je často zmiňován jako domácí prostředek proti štěnicím. Jeho silný zápach může štěnice odpuzovat, ale není účinným řešením pro jejich úplné vyhubení. Ocet nezabíjí vajíčka štěnic a neproniká do všech škvír a skulin, kde se štěnice schovávají. Použití octa může dočasně odradit štěnice od určitých oblastí, ale neřeší to kořen problému. Pro účinné odstranění štěnic je nezbytné kontaktovat profesionální firmu na hubení škůdců.

Diatomická zemina

Diatomická zemina je přírodní prášek tvořený zkamenělými schránkami rozsivek, mikroskopických řas. Pro člověka je neškodná, ale pro štěnice představuje smrtící hrozbu. Její ostré hrany narušují jejich voskovou ochrannou vrstvu, což vede k dehydrataci a následnému úhynu. Diatomická zemina tak patří mezi přírodní a účinné prostředky v boji proti štěnicím.

Štěnice, noční můra nejednoho domova, jsou velmi odolné a zbavit se jich může být nadlidský úkol. Nesnáší silné aroma některých rostlin, jako je levandule, máta peprná nebo tea tree, ale jejich účinnost je sporná. Stejně tak se traduje, že štěnice odpuzují slupky od okurek nebo česnek, ale spolehlivé důkazy o tom neexistují. Štěnice nemají rády teploty nad 50 °C a pod -18 °C, proto se k jejich likvidaci používá i parní čištění nebo vymrazování. Nicméně, nejdůležitější je prevence a důkladná hygiena.

Profesionální dezinsekce

Existuje mnoho babských rad, jak se zbavit štěnic, ale ne všechny jsou účinné a některé mohou být i nebezpečné. Profesionální dezinsekce je nejúčinnějším způsobem, jak se štěnic zbavit. Profesionální firmy používají speciální insekticidy a metody, které jsou pro člověka a domácí zvířata bezpečné. Štěnice nesnáší vysoké teploty. Profesionální firmy proto často používají k hubení štěnic teplo. Teplota nad 45 stupňů Celsia štěnice spolehlivě zabije. Štěnice také nesnáší silné pachy. Některé esenciální oleje, jako je levandulový, tea tree nebo eukalyptový olej, mohou štěnice odpuzovat. Stačí nakapat pár kapek oleje do aromalampy nebo na kousek látky a umístit do blízkosti míst, kde se štěnice vyskytují. Pamatujte, že esenciální oleje štěnice nezabijí, pouze je odpuzují. Pokud máte doma štěnice, je důležité jednat rychle. Čím déle budete čekat, tím hůře se jich budete zbavovat.

Publikováno: 14. 11. 2024

Kategorie: domov